Haberler
KONYA’DAN MÜSİAD EXPO’YA ÇIKARTMA

            Müstakil Sanayici ve Isadamlari Dernegi (MÜSIAD) tarafindan iki yilda bir düzenlenen uluslararasi MÜSIAD EXPO’nun 16’cisi 9 Kasim Sali günü Istanbul CNR Fuar Merkezi’nde Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in katilimiyla açildi. Konya’dan 14 firmanin katildigi fuar Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Konya’da faaliyet gösteren gazete ve televizyon temsilcileriyle birlikte gezdi.  

Ziyaret öncesi basin mensuplariyla sabah kahvaltisinda bir araya gelen MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek, “Ülkemizle ilgili olumsuz algi operasyonlarinin yürütüldügü, birtakim organizasyonlarin kasitli olarak iptal edildigi bir ortamda, MÜSIAD EXPO'nun CNR Fuar Merkezi’nin 8 holünün tümünü kapsamasi, ne katilimci ne de ziyaretçi olarak kimsenin iptal talebinde bulunmamasi MÜSIAD farkinin önemli bir göstergesidir.15. MÜSIAD fuarinda 123 ülkeden 7.250 seçkin isadami ve 100 binin üzerinde ziyaretçi ile is dünyasini ortak noktada bulusturan EXPO’da, bu sene ziyaretçi sayilarinda ciddi bir artis görülmektedir.     

    MÜSIAD Konya Subesi olarak üyelerimizin ticaret hacimlerini artirmalari ve üyelerimiz arasindaki kaynasmanin saglanmasi için çalismalarimiza hiz kesmeden devam edecegiz. Konya is âlemi olarak “Hedef Afrika” slogani ile yaptigimiz çalismalara MÜSIAD EXPO olumlu katkilar saglayacaktir. Ülkemizin ekonomide yasadigi degisim ve gelisimin aynasi olarak gördügümüz fuarimizin, yeni pazarlar ortaya çikarmasi, yeni isbirliklerini dogurmasi ve ülkemizin 2023 vizyonunda 500 Milyar Dolarlik ihracat hedeflerine katki saglamasi en büyük temennimizdir. Fuara katilarak bizleri onurlandiran ve 1250 m2’lik alanda stant kurarak MÜSIAD Konya Subesi’ne Lider Sube unvanini kazandiran 14 firmamizi ayri ayri tebrik ederim. MÜSIAD Konya Subesi olarak MÜSIAD Expo’ya çikarma yapan Konyali firmalarimizin daima arkalarinda olacagimizin bilinmesini isterim” diye konustu. 

           Toplantinin ardindan Baskan Dr. Lütfi Simsek’in Baskanligindaki Konya heyeti fuara katilan Konya Seker, Lusna Makina, Petek Plastik, Tümosan, Mikron-is, Yükselen metal kalip, Kombassan gida, Ittifak Holding bünyesindeki Imas, Selva ve Seha yapi, 3. Istanbul insaat, Özbey Hijyenik ürünleri ile Hamme Makinenin stantlarini ziyaret etti.

  KKTC EKONOMI VE ENERJI BAKANI ATUN: "KKTC EKONOMI KONYA’NIN KALBIMIZDEKI YERI AYRIDIR, KONYA–KIBRIS UÇUSLARI BU YIL IÇERISINDE BASLAMALI"  

               MÜSIAD Konya Subesi Yönetim Kurulu Üyeleri ve Basin mensuplarindan olusan heyet daha sonra KKTC Ekonomi ve Enerji Bakani Sunat Atun’un da katildigi aksam yemeginde bir araya geldi. Burada konusan Konyali sanayici ve Isadamlari Dernegi (KONSIAD) Genel Baskani Mustafa Büyükdede birlik ve beraberligin önemine dikkat çekti. Büyükdede, “bu birlik ve beraberligi is dünyasina da yansitmak bizim en büyük görevlerimizden biridir. Bu fuarda da onu gördük. Konya’dan katilan firmalarin ilgisi bizleri son derece memnun etmistir. Hepsine ayri ayri tesekkürlerimi sunuyorum. Bu tür organizasyonu katilim, firmalari ve Konya’yi daha da güçlü kilacaktir. Gücünüze güç katmaya devam edin” dedi. 

MÜSIAD Konya Sube Baskan Dr. Lütfi Simsek ise “KKTC Ekonomi ve Enerji Bakani Sunat Atun bey Konya’ya ayri bir önem vermektedir. Geçtigimiz yillarda Konya–Kibris Is Konseyini gerçeklestirmistik. O toplantida Konya ile Kibris arasinda bir hava köprüsü kuralim karari çikmisti. MÜSIAD Konya Subesi olarak o günden beri çalismalarimiza ara vermeden devam ediyoruz. Hatta buna Iran Tahran–Konya, Konya–Kibris uçuslari da gerçeklesirse her iki tarafi da mutlu edecek yeni bir alan olusacaktir. Insallah bu uçuslarin en kisa sürede baslamasini sabirsizlikla beklemekteyiz.

MÜSIAD EXPO fuarinda 14 üye firmamiz ile yerimizi ardik. 1250 m2’lik alanda stant kuran firmalarimizi MÜSIAD Konya Subesini zirveye tasimistir. Firmalarimiz MÜSIAD Konya’nin yüzünü agarttilar. Sahsim ve Yönetim Kurulu üyelerimin adina katilimci üye firmalarimiza tesekkürlerimi sunuyorum” diye konustu. 

Toplantida son olarak söz alan KKTC Ekonomi ve Enerji Bakan Sunat Atun da “Türkiye Cumhuriyeti bizim ana vatanimiz ama Konya’da benim ata vatanim. Her ziyaretimde vurguluyorum, Konya’nin kalbimizde ayri yeri ve önemi vardir. Konya bizim için bir numaradir, bir tanedir, Ikincisi de yoktur. 

Konya–Kibris hava baglantisi son derece önemli bir karar olacaktir. Hem sanayisi hem de geliri Türkiye ortalamasi üzerinde olan Konya ve Konyalimiza bir çikis kapisi olacaktir. Ümit ediyorum ki 2016 yili bitmeden seferler baslar ve Ilk seferi de insallah birlikte yapariz.

MÜSIAD EXPO’da gördük ki hangi hole girdiysek önce Konya firmalari kendini gösterdi. Gidadan insaat stantlari kuran Konya firmalarini tebrik ediyorum. Kibris’imizda 2000 m2’lik alanda ile ilk kez yerini aldi. Kültürden turizme, sanayiden egitime kadar her alanda yerimizi aldik ve bir sonraki fuara 5 bin m2’lik alanda yer almayi planliyoruz” ifadelerini kullandi. 

            Bakan Sunat Atun konusmasinin ardindan Baskan Dr. Lütfi Simsek’e ve Büyükdede’ye hediye takdim etti.

Önceki Haber Sonraki Haber