Haberler
Kasım Ayı SAMEKS Verileri Açıklandı

Kasim ayi SAMEKS verileri Istanbul’da açiklandi. SAMEKS Bilesik Endeksi 2016 yili Kasim ayinda, bir önceki aya göre 2,2 puan azalarak 49,0 puana geriledi. MÜSIAD Genel Baskani Nail Olpak, Temmuz ayinda baslayan durgunlugun Kasim ayinda da devam ettigini, buna karsin reel sektörün Türkiye ekonomisine olan güveninin sürdügüne isaret ettigini belirtti.


Müstakil Sanayici ve Isadamlari Dernegi (MÜSIAD), üniversitelerle ve çesitli akademik kesimlerle 1 yillik ortak çalismalarin neticesinde ön raporlarini hazirladiklari SAMEKS verilerini 46 aydir kamuoyu ile paylasiyor. Her ayin son is gününde kamuoyuna sunulan Satin Alma Müdürleri Endeksi (SAMEKS) Kasim ayi verileri açiklandi.

SAMEKS Bilesik Endeksi 2016 yili Kasim ayinda, bir önceki aya göre 2,2 puan azalarak 49,0 puana geriledi. Endekste gözlenen bu azalista sanayi sektörünün önceki aya göre 6,2 puan azalis kaydederek 49,5 seviyesine gerilemesi etkili oldu. Hizmet sektörü de 50 referans puaninin altinda seyrine devam etti ve önceki aya göre 0,6 puan azaldi. Böylece SAMEKS Bilesik Endeksi’nin 49,0 puanlik degeriyle 50 referans puanini altinda yer aldigi ve 2016 yili Kasim ayinda ekonomik aktivitenin önceki aya göre yavasladigi görüldü.

Sanayi ve Hizmet Sektörü Endeksi Yavasladi

SAMEKS Sanayi Endeksi, 2016 yili Kasim ayinda bir önceki aya göre 6,2 puan azalarak 49,5 seviyesine geriledi. Yeni Siparis (10,9 puan) ve Üretim (8,4 puan) alt endekslerinde gözlenen azalislar, sanayi sektöründeki yavaslamanin en önemli belirleyicileri oldu. Bu veriler, SAMEKS Sanayi Endeksi Kasim ayinda 50 referans puaninin altina geriledigine ve sektörün önceki aya göre yavasladigina isaret etti.


SAMEKS Hizmet Endeksi ise; 2016 yili Kasim ayinda, bir önceki aya göre 0,6 puan azalarak 48,8 degerine geriledi. Is Hacmi (2,5 puan) ve Nihai Mal Stoku (1,8 puan) alt endekslerinde gerçeklesen azalislar, hizmet sektöründe gerçeklesen yavaslamanin en önemli belirleyicileri oldu. SAMEKS Hizmet Endeksi geçmis dört ayda oldugu gibi Kasim ayinda da 50 referans puaninin altinda kalan sektörün önceki aya göre yavasladigi gözlendi.


Türkiye Ekonomisi

Yilin 4. çeyreginin üçte ikisi geride kalirken, açiklanan son makroekonomik veriler Türkiye ekonomisinde pozitif büyüme sürecinin sürdügüne isaret etti. Bununla birlikte yilin 3. çeyreginde sanayi üretiminde gözlenen gerileme ve dis gelismeler neticesinde kurda gerçeklesen artis dikkat çekti.


Dis Ticaret Açigi, Ithalat ve Ihracat Azaldi

2016 yili Eylül ayinda ihracat, önceki yilin ayni ayina göre %5,6 azalarak 10,9 milyar dolara gerilerken, ithalat da %0,7 azalarak 15,3 milyar dolar olarak gerçeklesti. Ocak-Eylül döneminde ise ihracat bir önceki yilin ayni dönemine göre %2,7 azalarak 104,2 milyar dolara, ithalat %6,5 azalarak 146,3 milyar dolara geriledi. Bunun sonucunda, 2016 yilinin ilk üç çeyreginde dis ticaret açigi önceki yilin ayni dönemine göre %14,6 azalarak 42,0 milyar dolara geriledi. Dis ticaret açiginin, önümüzdeki dönemde de azalmaya devam edecegi öngörülüyor.


Cari Açik Artti

2015 yili Eylül ayinda 167 milyon dolar fazla veren cari islemler açigi, bu yilin ayni ayinda yaklasik 1,7 milyar oldu. Böylece cari açik yilliklandirilmis bazda 32,4 milyar dolara yükseldi. Ocak-Eylül dönemine ait cari islemler dengesi ise önceki yilin ayni dönemine göre 242 milyon dolar artarak 24,8 milyar dolar açik verdi.


Sanayi Üretimi Azaldi

Piyasa beklentilerinin artisa isaret etmesine karsin, Eylül ayina ait sanayi üretimi aylik bazda %3,8, yillik bazda ise %3,1 azaldi. Bu dönemde sanayi üretimindeki azalista, Eylül ayina ait ihracat, ara mali ithalati ve sermaye mali ithalati verilerinde yasanan düsüsler etkili oldu. Bununla birlikte yilin üçüncü çeyreginde nispeten yavaslayan sanayi üretiminin, iç talebi canlandirmaya yönelik alinan tedbirlerin etkisiyle son çeyrekte yeniden ivme kazanacagi öngörülüyor. Ekim ayinda SAMEKS Sanayi Endeksi’nin 4,1 puan artarak 55,6 puana yükselmesi de sanayi üretimindeki muhtemel artisa isaret ediyor.


Issizlik Rakamlari %11,3 Seviyesinde

Temmuz, Agustos ve Eylül dönemlerinin ortalamasi alinarak hesaplanan Agustos 2016 dönemi issizlik rakamlari, 1,2 puan artarak %11,3 seviyesinde gerçeklesti.


Enflasyon Orani OVP için Olumlu Bir Tablo Sunuyor

2016 yili Ekim ayi enflasyon orani beklentilerin altinda kalarak  %7,16 olarak gerçeklesti. Böylece tüketici fiyatlarinda Agustos ayindan beri süregelen olumlu görünüm Ekim ayinda da sürdü. Buna ek olarak %7,16’lik Ekim ayi enflasyonu, %7,5’lik yilsunu Orta Vadeli Program hedefi için olumlu bir tablo sundugu söylenebilir.


Dünya Ekonomisi

Küresel ekonominin 2016 yili Kasim ayinda en önemli gündem maddesi, Cumhuriyetçi Parti’nin baskan adayi Donald Trump’in zaferiyle sonuçlanan ABD Baskanlik Seçimleri oldu.


Fed Faiz Artirimi Karari Almaya Hazirlaniyor

Seçim öncesinde piyasalarin Hillary Clinton’un baskanligini fiyatlamasina karsin yarisi sürpriz bir sekilde Trump’in önde tamamlamasi, küresel anlamda ciddi dalgalanmalara neden oldu. Mevcut düsük faiz oranlarina karsi söylemleriyle taninan Trump’in baskanligindan sonra, FED’in para politikalarina yönelik belirsizliklere paralel olarak dolarin gelismekte olan ülkelerin para birimleri karsisinda hizla deger kazandigi görüldü. Bu gelismeler sonrasinda, seçimden önce yaptigi son toplantida politika faizinde herhangi bir degisiklige gitmeyen FED’in, Aralik ayinda düzenlenecek yilin son toplantisinda faiz artirimi karari almaya hazir oldugu ifade ediliyor.


Avro Bölgesi’nde Brexit’e Ragmen Toparlanma Sürüyor

Avro Bölgesi’nde üçüncü çeyrek büyüme verisi önceki çeyrege göre %0,3 olarak gerçeklesirken, bu oran Bölge ekonomisi için olumlu bir gösterge olarak degerlendirildi. Geçtigimiz yilin ayni çeyregine göre %1,6 olarak ölçülen büyüme orani, Brexit kararina ragmen ekonomik aktivitede toparlanmanin sürdügüne isaret ediyor.

 

Petrol Fiyatlari Baski Altinda

Küresel ekonomide Kasim ayinin bir diger önemli gündem maddesi de petrol fiyatlarinin gelecegine yönelik belirsizlik oldu. Nitekim OPEC tarafindan 30 Kasim’da Avusturya’nin baskenti Viyana’da düzenlenecek toplanti öncesinde petrol fiyatlarinin baski altinda oldugu görülüyor. Söz konusu toplantidan petrol arzinin dondurulmasina ya da kisitlanmasina yönelik bir karar çikmasi halinde, küresel petrol fiyatlarinda kisa ve orta vadede bir artis gerçeklesmesi bekleniyor. Bununla beraber, petrol arzinin kesintiye ugramasina karsi çikan OPEC üyelerinin bu tutumu, petrol fiyatlarinin önümüzdeki dönemdeki seyrine iliskin belirsizliklerin devam etmesine neden oluyor.


 

 

Önceki Haber Sonraki Haber