Haberler
KAHVECİ: “15 TEMMUZ’UN ARDINDAN 12 MİLYON DOLAR TL’YE ÇEVRİLDİ”

             MÜSIAD Konya Subesi tarafindan Mutat olarak düzenlenen toplantilarin 1212’cisine bu hafta Gazeteci-Yazar Ibrahim Kahveci konuk oldu. MÜSIAD Konya Subesi toplanti salonunda gerçeklestirilen konferansta konusan Ibrahim Kahveci, 2017 Yili Ekonomik Beklentileri anlatti. Konferansa çok sayida MÜSIAD ve Genç MÜSIAD üyeleri katildi. 

             Konferansin açilis konusmasini yapan MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, “Amerika Merkez Bankasinin faiz artirimi tehditleri ve ardindan faizleri artirmasi, 15 Temmuz hain darbe girisimi ve sonrasinda yasanan olaylar, Suriye’deki savas, ekonomide yasanan dalgalanmalar ülke ekonomisini bugünlere kadar getirdi. Türkiye ekonomisi 2016 yilinda gerçekten çok zorlandi. Konya is dünyasi olarak 2017 yilindan oldukça umutluyuz” dedi. 

             Baskan Okka’nin konusmasinin ardindan Gazeteci-Yazar Ibrahim Kahveci’nin konusmaci olarak katildigi konferansa geçildi. Bazi istatistikî bilgiler vererek konusmasina baslayan Ibrahim Kahveci, 2016 yilinin Türk ekonomisi açisindan zor bir yil oldugunu ifade etti. Kahveci, “FED’in hamlesi, Suriye olayi ve 15 Temmuz darbe girisimi. 15 Temmuz darbe girisimi sonrasi 3 hafta içinde hiç kimse bu insanlara dolarinizi satin ve TL’ye dön demedi. Ama bu fedakâr halk 15 Temmuz’un ardindan tam 12 buçuk milyon dolarini Türk Lirasina döndürdü. Insanlarin ülkesini yönelik savunma ve sahiplenme refleksi o kadar güçlü oldugunu gördük. Bu Milli birlik ruhu dünyada bir benzeri yok.  Inanilmaz bir güç. Yani Milli Birligin saglanmasi, bir ülke için son derece önemli. Bu degerleri asla rakamlarla ölçemezsiniz. Bu degerlerden sonra geldigimiz noktaya baktigimiz zaman,  gönül daha iyi noktalarda olmamizi isterdi ama biz 2016 yilinin 3’üncü çeyregini 1,8 küçülmeyle kapattik. 4’üncü çeyrekte ise yüzde 2 oraninda büyümeyle kapattik. Tüketim piyasalarinda endise kaynakli hareketsizlik var bir anlamda yaprak kimildamiyor buna göre üretim daha canli. Bu bizim için sevindirici bir nokta.Türkiye orta yas firsat ülkesidir. Ekonomi politikalarimizi çalisip üretmeye yönelik yaparsak, ülkemizin ekonomisi uçusa geçer. Çalisma ve üretme mutlaka tesvik edilmeli. 

            2017 yilinda Finans politikalari degistirilmeli. Parayi araci degil de üreticinin kazanmasina yönelik sistemin gelistirilmesi gerekiyor. Asil olan üreticilerin kazanmasi olmalidir, aracilar üreticiden daha fazla kazandigi sistem sorunludur. Üreticilerin üzerindeki yük azaltilmalidir. 

            Varlik fonu çalismasi çikis noktasi olarak teknoloji, bilgi ve ekonomiye dayali kalkinmayi saglamak hedefi ile çikti. Bugünkü yapisi ile amaçlanan hususlardan biri kanal Istanbul projesine finans saglamak, digeri ise uluslararasi spekülasyonlara karsi savunma saglamak. Varlik fonu uygulamasi kesinlikle olmali ve geç kalinmis bir projeydi. 

            2017 yilinda çarklar daha da fazla dönecek. Ekonomimiz daha iyi duruma gelecek. Türkiye sizin yani sanayici ve isadamlarinin yani reel sektörün sayesinde büyüyor. Üretmeye ve direnmeye devam edin. Son olarak gündemimiz daima ekonomi olmali ve sorunlari dile getirmeliyiz” diye konustu.  


            MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka konferansin sonunda Gazeteci-Yazar Ibrahim Kahveci’ye hediye taktim etti. 

 

 
Önceki Haber Sonraki Haber