Haberler
İŞKUR Konya İl Müdürü Emrah Keleş: “Konya, İşsizlik Oranı En Düşük İllerin Arasında ama İş Beğenmeme Oranı Çok Yüksek”

             MÜSIAD Konya Subesi tarafindan Mutat olarak düzenlenen toplantilarin 1218’cisine bu hafta ISKUR Il Müdürü Emrah Keles konuk oldu. MÜSIAD Konya Subesi brifing salonunda gerçeklestirilen konferansta “Istihdam Politikasi Ve Güncel Tesvikler” degerlendirildi. Konferansta çok sayida MÜSIAD ve Genç MÜSIAD üyesi katildi.

             Konferansin açilis konusmasini yapan MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, “Sayin Cumhurbaskanimiz Recep Tayyip Erdogan’in baslattigi Istihdam Seferberligine MÜSIAD Konya Subesi tüm üyeleriyle birlikte destek vermeye devam ediyor. Istihdam sorununu asabilmek için Hükümetimiz bazi tesvikleri açikladi. Ancak isverenler olarak bizim en büyük sorunumuz eleman sikintisidir. Uygun ve yeterli kalifiyeli personel bulmakta sikinti yasamaktayiz. Isverenler olarak bu sorunun biran evvel çözülmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandi. 

Baskan Okka’nin konusmasinin ardindan konferansa geçildi. Isbasi Egitim Programinin, issizlerin ve ögrencilerin mesleki deneyim ve tecrübe kazanmalarini saglayan gelistirilmis bir program oldugunu ifade eden ISKUR Il Müdürü Emrah Keles, “programda amaçlanan bir meslegi isin basinda uygulanarak ögretmektir. Programlardan, en az 2 çalisani bulunan ve ISKUR’a kayitli isverenler, Kamu kurum/kuruluslarinin payinin % 50’nin altinda oldugu iktisadi tesekküller ve dernekler, vakiflar, kamu kurumu niteligindeki meslek kuruluslari ve birlikleri, sendikalar, ticaret ve sanayi odalari ile noterler yaralanmaktadir. Programin kapsaminda çalisan sayisi 2 ile 10 arasinda ise 1 katilimci, 11 ve üzerinde ise çalisan sayisinin 1/10 ’u oraninda katilimci alabilir. Haftada en fazla 6 gün ve 45 saat uygulayabilir. Program basladigindaki çalisan sayisinin program sonunda da korunmasi istenmektedir. Program sonunda katilimcilarin en az %50 oraninda istihdam edilmesi istenir. ISKUR tarafindan, katilimciya isbasi egitim programina katildigi her bir fiili gün için; Katilimci zaruri gideri olarak; günlük 54 TL, Aylik çalisilan fiili gün sayisi göre 1.404 TL ödenmektedir. Is kazasi ve meslek hastaliklari ayrica genel saglik sigortasi primleri de ödenmektedir. Isverenler program süresince herhangi bir gider ödememektedir. Isbasi Egitim Programini bitiren çalisanlarin isverenler tarafindan istihdam edilmesi durumunda, 2017 yilinin sonuna kadar sigorta ve vergi yükümlülükleri olan aylik 773 TL ISKUR tarafindan karsilanmaktadir. Isbasi egitim programlarina katilanlara Kurumumuzun yaptigi ödemelere ek olarak isveren tarafindan da ödeme yapilabilir” seklinde konustu. 

 

ISKUR’a mutlaka kayit yaptirilmasi gerektigini vurgulayan Keles, “Isveren isçi ararken ISKUR’a basvurarak isçi ile isvereni bulusturmaya çalisiyoruz. Konya Issizlik oraninin en düsük oldugu kentlerden biridir. TÜIK tarafindan son açiklanan verilere göre Konya–Karaman TR52 bölgesinde issizlik orani yüzde 6.1’dir. Konya’da issizlik sorunu düsük ancak 3 aydir issiz olma özelligini tasiyan elemani bulmada zorlaniyoruz. Konya’da is begenmeme orani çok yüksek. Is arayanlar birçok kurumsal firmalarda bile çalismak istemiyor. Isverenlerinin en büyük sikintisi isi begenmeyen isçinin olmasi. ISKUR’a müracaat eden 17 bin kisiden 7 binini ise yerlestirdik. Bunlardan da 2500 kisi issizlik sigortasi fonu aliyor. Is begenmeme sorununu çözersek istihdam konusunda da ciddi bir adim atmis olacagiz” dedi. 

 

Konferansin sonunda MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, ISKUR Il Müdürü Emrah Keles’e hediye takdim etti. 

Önceki Haber Sonraki Haber