Haberler
İbrahim Kahveci krizden korunma yollarını anlattı

MÜSIAD Konya Subesi tarafindan düzenlenen konferansa Gazeteci – Yazar Ibrahim Kahveci konuk oldu. Kahveci, ekonomide çözüm önerileri ve krizden korunma yollarini anlatti.      

           Konferansin açilis konusmasini yapan MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka,  “Uzun yillardir yüksek faiz, yüksek kur ve yüksek enflasyon kelimelerini unutmustuk. Ancak, Temmuz ve Agustos aylarindaki gelismelerle birlikte bu kelimeler gündemimizde yeniden yer almaya basladi. Bu durum tüm is dünyasini büyük ölçekte etkiledi, ekonomik düzenimizi alt üst etti. Sayin Cumhurbaskanimiza ve devletimize güvenimiz tamdir. Ancak, piyasalari rahatlatacak adimlarin daha hizli atilmasi gerekmektedir” dedi. 

Baskan Okka’nin ardindan sözü alan Gazeteci – Yazar Ibrahim Kahveci, ekonomide çözüm önerileri ve krizden korunma yollarini anlatti. Kahveci, “Dolarin yükselmesinde ABD Baskani’nin attigi twetin etkisi oldukça büyük oldu.  Ekonomimiz, dolari 5 lira iken dengeleyecek güce sahipti. Dolarin 7 liraya kadar dayanmasinda gerçekten ekstra oyunlar oynandi. Bizim de ekonomi alaninda bazi zayifliklarimiz vardi, zamaninda bazi önlemleri almaliydik. Açikçasi ben dolarin 5 liranin üzerine çikmasini beklemiyordum. Peki, çikmaya devam edecek mi? Siyasette Hollanda, Almanya ve ABD ile iliskiler düzelmeye basladi. Ilerleyen dönemlerde dolarin beklenen seviyeye inecegini ümit ediyorum.  Faizin sebebi enflasyondur. Enflasyonu da kur etkilemektedir. Bu sorunu biran önce çözmeliyiz. Paramiz deger kaybetmemelidir.

Ihracatimiz bir miktar artiyor, ithalatimizda ise çok sert daralma yasandigi için bir miktar cari fazla verebiliriz. Kisa vadede döviz sikintisi da yasayabiliriz. Ama ben önümüzdeki dönemlerde finansal bir kriz beklemiyorum.  Dolar belki bir dönem sonra tekrar yükselebilir. Ama dolarin artisi, enflasyonun üzerine çikmayacaktir. Önümüzdeki dönemlerde dalgalanmalar olabilir, ardindan dis ticaret dengesine bagli olarak dövizde düsüs yasanacaktir. Orta vadede 5 liraya kadar düsmesini bekliyorum. Bununla birlikte faizde de ciddi düsüs yasanmasini bekliyorum. Tabii ki, eger para basilmaz ve ciddi tedbirler artirilirsa. Peki, bu söylediklerim ne zaman gerçeklesecek? Ekonomimizde dengelenme yasandigi zaman. Hepsinden önce devletimiz biran önce tasarruf yapmali ve savurganligin önüne geçmelidir. Bütçe disiplini yapacagim diye is yapan is dünyasinin parasi kisilmamalidir. Tasarruf tedbirleri üretime yönelik harcamalardan degil, savurganliga yönelik yapmalidir. Bunu yaparak vatandaslarimiza da örnek olmalidir. Ülkesini seven kisi verimsiz yatirimlari durdurur” dedi. 

 

Konferansin sonunda MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, Gazeteci - Yazar Ibrahim Kahveci’ye hediye taktim etti. 

Önceki Haber Sonraki Haber