Haberler
Haziran Ayı SAMEKS Verileri Açıklandı
“Pozitif büyüme devam ediyor”
Haziran ayi SAMEKS verileri Bolu’da açiklandi. Haziran ayinda 53,2 puanlik degeriyle, üst üste 11 ay 50 referans puani üzerinde yer alan SAMEKS Bilesik Endeksi, ekonomik aktivitenin canliligini sürdürdügüne ve pozitif büyümenin devamliligina isaret ediyor.
 
Müstakil Sanayici ve Isadamlari Dernegi (MÜSIAD), üniversitelerle ve çesitli akademik kesimlerle 3 yillik ortak çalismalarin neticesinde ön raporlarini hazirladiklari SAMEKS verilerini 2 yildir kamuoyu ile paylasiyor. Her ayin son is gününde kamuoyuyla paylasilan Satin Alma Müdürleri Endeksi (SAMEKS) verileri MÜSIAD Bolu Subesi ev sahipliginde düzenlenen basin toplantisinda açiklandi.
 
Haziran ayinda, Sanayi Endeksi bir önceki aya göre 1,2 puan azalarak 56,5 puanina gerilerken, Hizmet Endeksi de bir önceki aya göre 0,3 puanlik artis göstererek 51,9 degerine yükseldi. Haziran ayinda SAMEKS Bilesik Endeksi, bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak 53,2 puana geriledi.
 
Ekonomik canliligi göstermesi ve gelecek aylardaki ekonomik hareketler hakkinda bilgi vermesi açisindan önemli olan SAMEKS verileri,  bin 100 is yerinde tespit edilen havuz çalismasinda, 500 is yerinin satin alma müdürleri ile yapilan veri çalismasindan akademisyenlerin de destegi ile hazirlaniyor.
 
Sanayi Endeksi hiz kaybetmesine ragmen 50 baz puanin üzerinde
 
Sanayi sektörünün hiz kaybetmesinde stoklar, satin alim, yeni siparis ve istihdam alt endeksinde gözlenen azalislar etkili olurken, üretim alt endeksindeki artis ise sanayi sektöründeki düsüsü sinirlandirdi. Haziran ayinda gözlenen hiz kaybina ragmen; SAMEKS Sanayi Endeksi, 50 baz puaninin üzerinde 56,5 puani ile yer alarak sanayi sektöründe ekonomik aktivitenin canliligina isaret ediyor.
 
Hizmet sektörünün hiz kazanmasinda is hacmi, tedarikçilerin teslimat süresi ve istihdam alt endekslerinde gerçeklesen artislar belirleyici olurken, satin alim ve nihai mal stoku alt endeksinde görülen azalislar ise bu artisi sinirlandirdi.
 
“Üretim ve is hacminin artmasini bekliyoruz”
 
MÜSIAD Genel Baskani Nail Olpak, Türkiye’nin en önemli noktalarindan biri olan Atatürk Havalimani’nda düzenlenen bombali saldirilar sebebiyle büyük üzüntü duyduklarini ifade ederek, saldirida hayatini kaybeden vatandaslara Allah’tan rahmet ve yaralilara da acil sifalar diledi.
 
Olpak, 2016 yilinin ilk çeyregine iliskin büyüme rakamlarina dikkat çekerek agirlikli olarak iç talep kaynakli büyüyen Türkiye ekonomisinin, SAMEKS verisi tarafindan da desteklendigini ifade etti. Olpak, “SAMEKS, yilin ilk yarisindaki talep artisina bagli olarak, he­men hemen tüm alt bilesenlerde artis kay­detti. Yilin ikinci çeyregi boyunca 50 baz puani üzerinde yer almayi sürdüren ve 54,1 puan ortalamasi yakalayan SAMEKS, ikinci çeyrekte de ekonomik aktivitedeki canliligin bu dönemde de sür­dügüne ve pozitif büyüme egiliminin de­vamina isaret ediyor. Haziran 2016 döneminde, SAMEKS Bile­sik Endekste önceki aya göre nispi bir hiz kaybi gözlemlenmesine karsin, endekse ait girdi alimlari ve yeni siparislerdeki artis trendinin, önümüzdeki dönemlerde üre­tim ve is hacmini artirmasini bekliyoruz” diye konustu.
 
“Türkiye ekonomisinde pozitif büyüme trendi sürüyor”
 
Dünyadaki ve Türkiye’deki ekonomik gelismeleri degerlendiren Olpak, 2016 yili Haziran ayinda, küresel ekono­mide en önemli gündem maddesinin Ingiltere’nin AB’den çikisina onay veren referandumu ve FED’in faiz karari oldugunu belirterek, küre­sel ekonomideki toparlanma sürecinin ilimli bir sekilde devam ettigini söyledi.
 
Türkiye ekonomisinin, 2016 yilinin 1. çeyreginde %4,8 ile pozitif büyüme egilimini sürdürdügünü ve 26 çeyrege ulasan bu performansi ile 2016 yili geneli için oldukça olumlu bir isaret ver­digini ifade eden Olpak, “Yilin ilk çeyreginde gerçeklesen 4,8 puanlik bu oran, Orta Vadeli Program kap­saminda belirlenen %4,5 oranindaki yilsonu beklentisini güçlendirmektedir. Yilin ilk çeyreginde %4,7 artis kaydeden sanayi üretiminin bu dönemde büyüme rakamlarina olumlu yansidigini görüyoruz”  seklinde konustu.
Önceki Haber Sonraki Haber