Haberler
HAZİRAN AYI SAMEKS (SATIN ALMA MÜDÜRLERİ ENDEKSİ) VERİLERİ AÇIKLANDI

MÜSIAD Satin Alma Müdürleri Endeksi Haziran Ayi Verileri

Haziran ayinda Sanayi ve Hizmet sektörü hiz kaybetti.

Sanayi ve hizmet sektörlerini içeren SAMEKS Bilesik Endeksi, Haziran ayinda 7,06 puan azalarak 50,49 degerine indi.

Endekste gözlenen bu azalista; sanayi sektörünün 7,81 puan, hizmet sektörünün ise 6,75 puan hiz kaybetmesi etkili olmustur. Bununla beraber SAMEKS; Haziran ayindaki 50,49 degeriyle, 50 baz puaninin üzerinde yer alarak ekonomik canliliga isaret etmistir.

Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi

SAMEKS Sanayi endeksi; Haziran ayinda, önceki aya göre 7,81 puanlik bir azalis göstererek 51,69 degerine düsmüstür. Bilhassa üretim alt endeksinde görülen 10,88 ve istihdam alt endeksinde görülen 9,71 puanlik azalisin, bu düsüsteki en önemli rolü oynadigi görülmektedir. Bunlara ek olarak, yeni siparis (7,48 puan), tedarikçilerin teslimat süresi (6,67 puan), satin alim (5,66 puan) ve nihai mal stoku (2,83 puan) alt endeksleri de, Haziran ayinda hiz kaybetmistir.

Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi

SAMEKS Hizmet Endeksi, Haziran ayinda bir önceki aya göre 6,75 puan azalarak 50,00 puana inmistir. Is hacmi (9,54 puan), istihdam (7,35 puan) ve tedarikçilerin teslimat süresi (6,34 puan) alt endekslerinde görülen azalislar, Hizmet Endeksi’ndeki düsüsün en önemli etkenleri olarak karsimiza çikmaktadir. Bunun yaninda; nihai mal stoku (3,56 puan) ve satin alim (3,40 puan) alt endekslerinde gerçeklesen azalislar da, Hizmet Endeksi’nin hiz kaybetmesinde etkili olmustur.

Yorum

Sanayi sektöründe yeni siparislerin hiz kaybetmesi, üretimi ve istihdami olumsuz etkilemistir. Buna bagli olarak, tedarikçilerin teslimat süresi, satin alim ve nihai mal stokunda da, bu dönemde hiz kayiplari gözlenmistir. Hizmet sektöründe ise; is hacminde görülen yavaslama, istihdamin yüksek oranda hiz kaybetmesine neden olurken, satin alim ve tedarikçilerin teslimat süresi de azalmistir. Haziran 2015 döneminde; SAMEKS Sanayi ve Hizmet Endeksi, son 4 ayin en düsük degerine inmis, bununla birlikte her iki Endeks de 50 referans puani üzerinde seyrederek, ekonomik canliliga isaret etmeye devam etmistir. Yilin ilk çeyreginde, bir önceki yilin ayni çeyregine göre %2,3 büyüyerek, 22 çeyreklik dönem boyunca araliksiz pozitif büyümesini sürdüren Türkiye ekonomisi, 7 Haziran’da gerçeklestirilen Genel Seçim sonrasi olusan siyasi belirsizlik ortamindan kaynaklanan bir hiz kaybinin sinyalini vermektedir.  Seçim sonuçlarinin hemen akabinde, Dolar/TL paritesinin  rekor seviyelere yükselmesi, Haziran ayinda piyasalar açisindan olumsuz bir durum arz etmistir. Bununla birlikte; Haziran ayinda son bir yilin en yüksek seviyesine ulasan Imalat Sanayii Kapasite Kullanim Orani ve 50 referans puani üzerindeki seyrini sürdüren SAMEKS gibi öncü veriler, ekonomik canliligin sürdügüne isaret etmislerdir.

30.06.2015

Önceki Haber Sonraki Haber