Haberler
Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar: "Türkiye Bölgesinde Daha da Güçlenmelidir"

           MÜSIAD Konya Subesi tarafindan Mutat olarak düzenlenen toplantilarin 1217’cisine bu hafta Güvenlik Politikalari Uzmani Mete Yarar konuk oldu. MÜSIAD Konya Subesi toplanti salonunda gerçeklestirilen konferansta “Son Dönemdeki Gelismelerin Iç Yüzü” degerlendirildi. Konferansta çok sayida MÜSIAD ve Genç MÜSIAD üyesi katildi.

            Konferansin açilis konusmasini yapan MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, “Hollanda’da Disisleri Bakanimizin uçagina inise izin verilmemesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanimizin bulundugu aracin durdurulmasi kabul edilemez gelismelerdi. Demokrasi ve özgürlüklere bagliligini her vesileyle vurgulayan Hollanda makamlarinin bu tavirlari, Hollanda’daki Türk toplumunun demokratik haklarina ve onuruna yönelik açik bir tacizdir. Bu tutum ve önyargili zihniyet apaçik bir acizlik göstergesidir. Hollanda makamlarini bu tutumlarindan dolayi siddetle kiniyoruz. Hollanda ile 4 asirdir kesintisiz sürdürdügümüz siyasi ve ekonomik iliskilerimizi göz önüne aldigimizda, maruz kaldigimiz bu kabul edilemez ve tehlikeli uygulamanin diplomatik teamüllere uygun bir süreçle düzelmesini temenni ediyoruz” diye konustu. 

Baskan Okka’nin konusmasinin ardindan konferansa geçildi. Türkiye’nin yillardir kusatma altinda oldugunu vurgulayarak konusmasina baslayan Güvenlik Politikalari Uzmani Mete Yarar, “90’li yillarda Türkiye’nin önemli sahsiyetleri suikasta nasil kurban gittigini ve iç siyasetimize nasil müdahale edildigine hepimiz tanik olduk. Bugün yasadigimiz hiçbir sey sürpriz degildir. Ülkemizin siyaseti de ekonomisi de çok uzun yillardir abluka altinda. Ne gitmemize izin veriyorlar ne çikmamiza izin veriyorlar. 15 Temmuz’da özellikle Ülkemiz iç taraftan kendilerine saldiran hainlere karsi dik durarak Milli bir direnis sergilemistir. Kusatmanin disina çikan Türkiye, 15 Temmuz’a en güzel cevap El bab operasyonunda verilmistir. Zor bir süreçteyiz. Ama Türkiye, surlari yarip kusatmanin disina çiktigi andan itibaren yörüngesini tamamen degistirmistir. Artik aktif savunmada kalan degil, taarruz yapan bir politika gücüne sahiptir.

Disisleri Bakanimizin uçagina inis izni vermeyen, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanimizin bulundugu aracin tutuldugu yerde toplanan Türk vatandaslarimizi cop ve köpeklerle güç kullanarak dagitilmaya çalisilmasi tamamen kabul edilemez bir durumdur. Hiç kimse Türkiye Cumhuriyeti Bakani’na bu terbiyesizligi yapamaz. Hollanda gibi devletlere kendi Milli durusumuzu gösterdik ve bundan sonrada göstermeye devam etmeliyiz. Bundan sonra da asla taviz vermemeliyiz. Taviz verirseniz bir daha basinizi kaldirtmazlar. Hollanda ile iliskilerimiz ne olacak sorusunu bir kenariya birakin. 1974’te bu oldu. Ülkemiz 3 yil sikinti çekti, ama aldigi derslerle baska bir ülke oldu. 15 Temmuz ve El bab operasyonu bu ülkenin direnisidir. Insallah bundan sonra yapacaklarimiz da ülkemizin dirilisi olacaktir.

Birlik ve beraberligimizden asla ödün vermemeliyiz. Bir oldugumuzu unutmamaliyiz. Baska hiçbir tabir bizi kurtaramayacak. Önümüzde tarihi bir firsat var. Cografyamizda tek ayakta kalabilen ülke Türkiye’dir. Bunun için Türkiye bölgesinde daha da güçlü olmalidir” diye konustu.  

Konferansin sonunda MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, Güvenlik Politikalari Uzmani Mete Yarar’a hediye takdim etti. 

Önceki Haber Sonraki Haber