Haberler
Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar: "Türkiye Bölgesinde Daha da Güçlenmelidir"

           MÜSİAD Konya Şubesi tarafından Mutat olarak düzenlenen toplantıların 1217’cisine bu hafta Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar konuk oldu. MÜSİAD Konya Şubesi toplantı salonunda gerçekleştirilen konferansta “Son Dönemdeki Gelişmelerin İç Yüzü” değerlendirildi. Konferansta çok sayıda MÜSİAD ve Genç MÜSİAD üyesi katıldı.

            Konferansın açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka, “Hollanda’da Dışişleri Bakanımızın uçağına inişe izin verilmemesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımızın bulunduğu aracın durdurulması kabul edilemez gelişmelerdi. Demokrasi ve özgürlüklere bağlılığını her vesileyle vurgulayan Hollanda makamlarının bu tavırları, Hollanda’daki Türk toplumunun demokratik haklarına ve onuruna yönelik açık bir tacizdir. Bu tutum ve önyargılı zihniyet apaçık bir acizlik göstergesidir. Hollanda makamlarını bu tutumlarından dolayı şiddetle kınıyoruz. Hollanda ile 4 asırdır kesintisiz sürdürdüğümüz siyasi ve ekonomik ilişkilerimizi göz önüne aldığımızda, maruz kaldığımız bu kabul edilemez ve tehlikeli uygulamanın diplomatik teamüllere uygun bir süreçle düzelmesini temenni ediyoruz” diye konuştu. 

Başkan Okka’nın konuşmasının ardından konferansa geçildi. Türkiye’nin yıllardır kuşatma altında olduğunu vurgulayarak konuşmasına başlayan Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, “90’lı yıllarda Türkiye’nin önemli şahsiyetleri suikasta nasıl kurban gittiğini ve iç siyasetimize nasıl müdahale edildiğine hepimiz tanık olduk. Bugün yaşadığımız hiçbir şey sürpriz değildir. Ülkemizin siyaseti de ekonomisi de çok uzun yıllardır abluka altında. Ne gitmemize izin veriyorlar ne çıkmamıza izin veriyorlar. 15 Temmuz’da özellikle Ülkemiz iç taraftan kendilerine saldıran hainlere karşı dik durarak Milli bir direniş sergilemiştir. Kuşatmanın dışına çıkan Türkiye, 15 Temmuz’a en güzel cevap El bab operasyonunda verilmiştir. Zor bir süreçteyiz. Ama Türkiye, surları yarıp kuşatmanın dışına çıktığı andan itibaren yörüngesini tamamen değiştirmiştir. Artık aktif savunmada kalan değil, taarruz yapan bir politika gücüne sahiptir.

Dışişleri Bakanımızın uçağına iniş izni vermeyen, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımızın bulunduğu aracın tutulduğu yerde toplanan Türk vatandaşlarımızı cop ve köpeklerle güç kullanarak dağıtılmaya çalışılması tamamen kabul edilemez bir durumdur. Hiç kimse Türkiye Cumhuriyeti Bakanı’na bu terbiyesizliği yapamaz. Hollanda gibi devletlere kendi Milli duruşumuzu gösterdik ve bundan sonrada göstermeye devam etmeliyiz. Bundan sonra da asla taviz vermemeliyiz. Taviz verirseniz bir daha başınızı kaldırtmazlar. Hollanda ile ilişkilerimiz ne olacak sorusunu bir kenarıya bırakın. 1974’te bu oldu. Ülkemiz 3 yıl sıkıntı çekti, ama aldığı derslerle başka bir ülke oldu. 15 Temmuz ve El bab operasyonu bu ülkenin direnişidir. İnşallah bundan sonra yapacaklarımız da ülkemizin dirilişi olacaktır.

Birlik ve beraberliğimizden asla ödün vermemeliyiz. Bir olduğumuzu unutmamalıyız. Başka hiçbir tabir bizi kurtaramayacak. Önümüzde tarihi bir fırsat var. Coğrafyamızda tek ayakta kalabilen ülke Türkiye’dir. Bunun için Türkiye bölgesinde daha da güçlü olmalıdır” diye konuştu.  

Konferansın sonunda MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka, Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar’a hediye takdim etti. 

Önceki Haber Sonraki Haber