Haberler
Fazıl Şenel: “Türkiye, Güneşten Enerji Üretebilecek Güçtedir”

MÜSİAD Konya Şubesi tarafından düzenlenen konferansa konuk olan Tuz Gölü Doğalgaz Yeraltı Depolama Projesi Genel Müdürü Fazıl Şenel, Türkiye'nin Enerji Politikaları ve uygulamalarını anlattı.

Tuz Gölü Doğalgaz Yeraltı Depolama Projesi Genel Müdürü Fazıl Şenel, Türkiye’nin son 15 yılda ortalama her yıl yüzde 5 büyüdüğünü ifade etti. Şenel, “Büyüme, enerjiyle direk bağlantılıdır. Ekonomide bir büyüme varsa enerji tüketiminde de ciddi bir artış söz konusudur. Ama maalesef enerjide yüzde 70-80 oranında dışarıya bağımlıyız, bu nedenle enerji ithalatımız yüksek. 2012 yılında Türkiye’nin toplam ithalatının yüzde 25’i enerjiye ödenmişti. Daha sonra alınan bazı tedbirlerle bu oran yüzde 13’lere kadar indirildi. 2019’da ise maalesef bu oranın yüzde 22 civarında olması bekleniyor. Enerjide dışa bağımlılığı biran önce bitirmemiz gerekiyor.

Dünya genelinde yenilenebilir enerjiye ciddi bir oranda dönüş var. Avrupa’da birçok ülkede, yol kenarlarında rüzgâr türbinleri, çatılarda güneş enerji sistemleri mevcuttur. Ülkemizde rüzgâr türbinleri sayısını artırmalı ve güneş enerji sistemlerine önem vermeliyiz. Türkiye, sadece güneşten kendi enerjisini üretebilecek güçtedir. Türkiye’nin 2023 yılına kadar yenilebilir enerjideki hedefi en az yüzde 30’dur.

Hidroelektrikteki mevcut kurulu gücümüz 28 bin 500 megawatt, rüzgârda 7 bin 555 megawatt,  güneş enerjisinde 6 bin megawatt, jeotermalde 1514,7 megawatt’tir. Dünyada jeotermal elektrik üretiminde 3 veya 4 ülke bin megawatti geçmiştir, bunlardan biri de Türkiye’dir. Ama bu rakamın 10 bini bulmalıdır. Ülkemizde son yıllarda enerji konusunda önemli gelişmeler kaydedildi.

Türkiye’de doğalgaz tüketimi ortama 50 milyar metreküp. Doğalgazı en çok tüketen ülke Türkiye’dir. Doğu Akdeniz’de tespit edilemeyen en az 3 ila 5 trilyon metreküp doğalgaz rezervi olduğu söyleniyor, bu Türkiye’nin en az 100 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılayabilecek bir seviye.

Türkiye’nin bütün şehirlerinde konutlarda ve sanayide doğalgaz kullanılmaktadır. Ancak, Türkiye’de doğalgazdan elektrik üretilmesine taraf değilim. Tamamen ithal ettiğimiz bir üründen elektrik üretmemiz, bağımlılığı artıran bir şeydir. Ülkemizin koşulları buna uygun değildir.” dedi.

Önceki Haber Sonraki Haber