Haberler
EKONOMİDE TOPARLANMA SİNYALLERİ GELİRKEN KONYA LOJİSTİK MERKEZİDE NİHAYET YAPILIYOR

        Müstakil Sanayici ve Isadamlari Dernegi (MÜSIAD) Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek, Türkiye Ihracatçilar Meclisi (TIM) tarafindan açiklanan açiklanan Konya'nin Ekim ayi ihracat rakamlari ile Ekim ayi SAMEKS verilerini degerlendirdi.

Ilk olarak Istanbul’da açiklanan Agustos ayi Satin Alma Müdürleri Endeksi (SAMEKS) verilerini degerlendiren MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek, “Yilin 3. çeyregini 47,8 puan ortalamasiyla 50 referans degerinin altinda tamamlamis olan SAMEKS Bilesik Endeksi, hükümetin iç tüketimi canlandirmaya yönelik aldigi tedbirlerin de etkisiyle, Ekim ayinda 51,2 puana yükselerek son çeyrekte ekonomik aktivitenin toparlandigina isaret etmektedir. Sanayi sektöründeki artisin sürmesi ekonomik aktivitedeki canliligin temel belirleyicisi olurken, hizmet sektöründe Temmuz ayi itibariyle baslayan durgunluk Ekim ayinda da sürmüstür. Bununla beraber, hizmet endeksinin önceki aya göre 1,9 puan artis kaydetmesi, sektördeki yavaslamanin hiz kaybettigini göstererek endeksin önümüzdeki aylarda yeniden artis trendine geçeceginin sinyalini vermektedir. Darbe sürecinin ekonomimiz üzerindeki olumsuz etkilerinin giderildiginin göstergesi olmasi açisindan önemlidir. 

Türkiye’nin Ekim ayinda ihracati geçen yilin ayni dönemine oranla yüzde 4,6 düsüsle 11 milyar 727 milyon dolar olarak gerçeklesti. Konya’nin Ekim ayi ihracat rakami 118 milyon 762 bin dolar olarak gerçeklesmistir. Ihracatimiz bir önceki yilin ayni ayina göre yüzde 9 oraninda düserken geçen aya göre yüzde 17 oraninda artis göstermistir. Ekim’de gerçeklesen 118.7 milyon dolar ihracat rakamina göre Konya genel ihracattaki yüzde 1.01 payi ile 14. sirada yer almistir. 

 

Dünya ticaretindeki daralma ülkemizin ve sehrimizin de ihracatini olumsuz etkilemistir. Konya 2016’nin ilk on ayinda 1 milyon 100 bin dolar barajini asti. Yilsonunda 1 milyon 350 milyon dolar civarinda bir rakama ulasacagi ön görülmektedir. Açiklanan rakamlara göre önümüzdeki yil ihracatta artis yakalamamiz için daha çok ve daha azimli çalismamiz gerekmektedir. Yeni dis pazar arayislarimiz hiz kesmeden devam edecektir. 

 

MÜSIAD Konya Subesi olarak 2005 yilinda sehrimize Lojistik Köy kurulmasi fikrini olusturmustuk. 2005 yilindan bu yana baskanligini yaptigim bir komite kurarak 200’ün üzerinde ziyaret gerçeklestirdik. Konya’nin lojistik merkezine ihtiyaci olduguna dikkat çekmistik. Süreç bekledigimizden çok uzun oldu. Açiklanan ihracat rakamlarina bakacak olursak Konya’mizin Lojistik Merkezinin biran evvel devreye girmesi gerekmektedir. Lojistik Merkez ile Anadolu’nun lojistik üssü haline gelecek olan Konya, Mersin Limani’na demiryolu ile baglanarak dis ticaret için büyük avantajlar elde edilecektir. Bu proje sadece Konya’nin degil, Iç Anadolu’daki bütün kentlerin ihracatina büyük katki saglayacaktir. Bu nedenle Lojistik Merkez projesinin aralik ayinda ihaleye çikilacak olusu bizleri sevindirmistir. Karanlik geceleri ardimizda biraktigimiz bugünlerde Konya için hayati öneme sahip olan projenin hayata geçirilecek olmasi bizlere umut olmustur. Bu projeye emegi geçenlere basta hükümetimize, siyasetçimize, bürokratimiza, kanaat önderlerimize, ihale tarihini kamuoyuyla paylasan, Lojistik Merkez projesine olan inanç ve gayreti için Milletvekilimiz Sayin Ziya Altunyaldiz’a Konya Is âlemi adina tesekkür ediyorum” seklinde konustu. 

Önceki Haber Sonraki Haber