Haberler
Ekim Ayı SAMEKS Verileri Açıklandı

Ekim ayi SAMEKS verileri açiklandi. SAMEKS Bilesik Endeksi 2016 yili Ekim ayinda, bir önceki aya göre 2,5 puan artarak 51,2 puana yükseldi. MÜSIAD Genel Baskani Nail Olpak, endeksin Ekim ayinda 51,2 puana yükselerek son çeyrekte ekonomik aktivitenin toparlandigina isaret ettigini belirtti.

Müstakil Sanayici ve Isadamlari Dernegi (MÜSIAD), üniversitelerle ve çesitli akademik kesimlerle 1 yillik ortak çalismalarin neticesinde ön raporlarini hazirladiklari SAMEKS vrerilerini 45 aydir kamuoyu ile paylasiyor. Her ayin son is gününde kamuoyuna sunulan Satin Alma Müdürleri Endeksi (SAMEKS) Ekim ayi verileri açiklandi.

SAMEKS Bilesik Endeksi 2016 yili Ekim ayinda, bir önceki aya göre 2,5 puan artarak 51,2 puana yükseldi. Endekste gözlenen bu artista, sanayi sektörünün önceki aya göre 4,1 puan artis kaydederek 55,6 seviyesine yükselmesi etkili olurken, hizmet sektörü ise 50 referans puaninin altinda seyretmesine karsin önceki aya göre 1,9 puan artarak sektördeki toparlanmaya isaret ediyor. Böylece SAMEKS Bilesik Endeksi, 51,2 puanlik degeriyle 50 referans puanin üzerinde yer alarak 2016 yili Ekim ayinda ekonomik aktivitenin canliligina isaret ediyor.

Yeni Siparislerin Artmasi Bilesik Endeksin Belirleyicisi Oldu

SAMEKS Sanayi Endeksi, 2016 yili Ekim ayinda, bir önceki aya göre 4,1 puan artarak 55,6 seviyesine yükseldi. Yeni Siparis (7,8 puan), Tedarikçilerin Teslimat Süresi (5,5 puan), Satin Alim (3,5 puan) ve Üretim (1,5 puan) alt endeksinde gözlenen artislar, sanayi sektöründeki hizlanmanin en önemli belirleyicileri olurken, Nihai Mal Stoku (5,8 puan) ve Istihdam (1,3 puan) alt endekslerindeki azalislar, endeksteki artisi sinirlandirdi.

Böylece SAMEKS Sanayi Endeksi tekrar 50 referans puaninin üzerindeki seyrini sürdürdü ve sanayi sektöründe çarklarin dönmeye devam ettigini gösterdi.

Hizmet Endeksi Toparlaniyor

SAMEKS Hizmet Endeksi; 2016 yili Ekim ayinda, bir önceki aya göre 1,9 puan artarak 49,3 degerine yükseldi. Is Hacmi (3,4 puan), Satin Alim (1,8 puan) ve Nihai Mal Stoku (4,6 puan) alt endekslerinde gerçeklesen artislar, hizmet sektöründeki toparlanmanin en önemli belirleyicileri olurken, Istihdam (3,3 puan) alt endeksinin azalisi endeksteki artisi sinirlandirdi.

Böylece SAMEKS Hizmet Endeksi geçmis üç ayda oldugu gibi Ekim ayinda da 50 referans puaninin altinda kaldi, buna karsin önceki aya göre 1,9 puan artarak sektördeki nisbi toparlanmaya isaret etti.

Dünya Ekonomisi

2016 yili Ekim ayinda; ABD ekonomisinde açiklanan güncel veriler faiz artirimi konusunda FED’in elini güçlendirirken, Avro Bölgesi’nde toparlanma sürecinin hizlandigi, Çin ekonomisinde ise istikrarli büyümenin sürdügü görülüyor.

FED Yüzde 70 Faiz Artirimina Gidecek

ABD ekonomisinde Ekim ayina ait imalat PMI verisi 53,2 puanda gerçekleserek ülkede ekonomik aktivitenin canliligina isaret ediyor. Buna ek olarak; issizlik maasi basvurularinin dip yapmasi ve yillik enflasyonun yüzde 1,5 ile son 2 yilin en yüksek seviyesine ulasmasi, FED’in Aralik ayinda faiz artirimina gidecegine dair piyasa beklentilerini yüzde 70 seviyesine yükseltti.

Avro Bölgesinde Risk Sürüyor

Avro bölgesinde imalat PMI verisinin yilin en hizli artisini gerçeklestirerek 53,7 puana yükselmesi, bölgede ekonomik toparlanma sürecinin yilin son çeyreginde hizlandigina isaret ediyor. ECB’nin Ekim ayinda gerçeklestirdigi toplantida mevcut faiz oranlarinda ve varlik alimi programinda herhangi bir degisime gitmemesi ise bölge ekonomisine iliskin risklerin henüz tamamen ortadan kalkmadigina ve ihtiyatli tavrin sürecegine isaret ediyor.

Çin’de Istikrarli Büyüme Sürüyor

Çin ekonomisinin 2016 yilinin 3. çeyreginde piyasa beklentilerine uygun sekilde yüzde 6,7 büyümesi, istikrarli büyümenin sürdügünü ve yilsonu büyüme hedefinin tutturulacagini gösteriyor. Ülkede kamu harcamalari ve yatirimlarin büyümeyi destekledigi görülürken, büyüme verisiyle birlikte finansal risklerin azalacagina dair piyasa beklentileri artis kaydetti.

Türkiye Ekonomisi

Yilin son çeyreginin ilk ayi geride kalirken, Türkiye ekonomisine iliskin açiklanan güncel veriler, 27 çeyrektir süregelen pozitif büyüme sürecinin sürdügüne isaret ediyor.

Dis Ticaret Açigi Azalirken, Ihracat ve Ithalat Artti

Ihracat 2016 yili Agustos ayinda, 2015 yilinin ayni ayina göre yüzde 7,7 artarak 11,9 milyar dolar, ithalat ise yüzde 3,7 artarak 16,6 milyar dolar olarak gerçeklesti. Böylece Agustos ayina ait dis ticaret açigi yüzde 5,3 azalarak 4,7 milyar dolara düstü. Türkiye Ihracatçilar Meclisi’ne göre, 2016 yili Eylül ayinda geçtigimiz yilin ayni dönemine göre yüzde 0,8 azalarak 10,5 milyar dolara ulasan öncü ihracat verileri, bu dönemde ihracatin bir miktar hiz kestigini gösterdi. Bununla birlikte; TIM’e göre bu dönemde ihracatin yavaslamasinda 9 günlük Kurban Bayrami tatili etkili olurken, Eylül ayinda çalisma günü basina gerçeklestirilen ihracatin 2016'nin en iyi performansi olduguna dikkat çekildi.

Cari Açik Azalma Trendini Sürdürüyor

2016 yili Agustos ayinda, önceki yilin ayni ayina göre yaklasik 2,0 milyar dolar artarak 1,8 milyar dolar olarak gerçeklesen cari islemler açigi, yilliklandirilmis bazda ise 31,0 milyar dolara geriledi ve azalma trendini sürdürdü. Yilin ilk 8 aylik dilimine ait cari islemler dengesi ise önceki yilin ayni dönemine göre 1,2 milyar dolar azalarak 23,5 milyar dolar açik verdi.

Sanayi Üretimi Artiyor

Agustos 2016 verilerine göre; mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 9,4 artarken, takvim etkisinden arindirilmis sanayi üretimi de bir önceki yilin ayni ayina göre yüzde 2,2 artis kaydetti.

SAMEKS Sanayi Endeksi’nin Eylül ayinda önceki aya göre 0,5 puan azalmasina karsin 51,5 puanla referans degerin üzerinde seyretmesi, bu döneme ait TÜIK sanayi üretimi verisinin artacaginin sinyalini veriyor.

Issizlik Yüzde 10,7 Seviyesinde

Haziran, Temmuz ve Agustos dönemlerinin ortalamasi alinarak hesaplanan Temmuz 2016 dönemi issizlik rakamlari, geçtigimiz aya göre 0,5, önceki yilin ayni ayina göre ise 0,9 puan artarak arindirilmamis veriye göre yüzde 10,7 seviyesinde gerçeklesti.

Enflasyon Orani Beklentilerin Altinda

2016 yili Eylül ayi enflasyon orani beklentilerin altinda kalarak  yüzde 7,28 olarak gerçeklesti. Tüketici fiyatlari aylik bazda yüzde 0,18 artarken, enflasyonun beklentilerin altinda kalmasinda gida fiyatlarinin aylik bazda yüzde 0,70 oraninda azalmasi etkili oldu.

Önümüzdeki dönemde özellikle gida enflasyonunda mevsimsel faktörlerle birlikte artis gözlenebilecegi tahmin ediliyor. Ayrica, petrol fiyatlari ile FED’in faiz kararina yönelik beklentilerdeki seyir de bu dönemde enflasyon göstergeleri üzerinde belirleyici olabilecek dis faktörler arasinda yer aliyor.

Önceki Haber Sonraki Haber