Haberler
DÖVİZE “HAYIR”, TL’YE “EVET”

          Hükümet TL’deki deger kaybini durdurmak için çesitli önlemler alirken, Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in “Yastiginin altinda döviz olanlar gelsin parasini altina dönüstürsün, gelsin parasini TL’ye dönüstürsün. Türk Lirasi, altin deger kazansin” çagrisina MÜSIAD Konya Subesi’nden de destek geldi.

Türkiye’nin yurt içinde ve yurt disinda en yaygin sivil toplum örgütlerinden biri olan MÜSIAD, tüm üyelerini TL kampanyasina destek olmaya çagirdi. Genel Merkez’in bu kampanyasina MÜSIAD Konya Subesi’ninde destek vererek Dövize “Hayir”, TL’ye “Evet” dedigini kaydeden Baskan Dr. Lütfi Simsek, dövizin bugünkü durumuna küresel dalgalanmalarin yani sira belirgin bir manipülatif hareketin de sebep oldugunu ve bu durumdan TL’nin deger kazanarak çikacagini vurguladi.

Simsek, alinmasi gereken ekonomik tedbirlerle ilgili de önerilerde bulundu. “Kisa ve orta vadede atilacak adimlarin iyi bir sekilde planlanmasi ve gerekenlerin hizli bir sekilde yapilmasi ve kamuoyuna iyi anlatilmasi gerekmektedir. Dövizde yasadigimiz dalgalanmalarin sadece küresel kaynakli olmadigi, ancak ülkemizin mali altyapisindan da kaynaklanmadigi açikça ortadadir. Manipülatif bir hareketle karsi karsiyayiz. Bu manipülasyona neden olanlara yaptirim uygulanmasi ve yurt içinde TL’ye deger kaybettirmeyi hedefleyenlerin ellerinden de bu firsatin alinmasi gerekiyor.

“TASARRUFLARIMIZI TL ILE YAPALIM”

Sayin Cumhurbaskanimizin ifade ettigi, Sayin Basbakanimizin gerekli tedbirleri almak için çalismalar yürüttügü ve halkimizin da destek verdigi “Dövizini Bozdur, Tasarrufunu TL ile yap” çagrisi özellikle bu dönemde sahip çikmamiz gereken bir davranistir. MÜSIAD Konya Subesi olarak bu çagriyi destekliyor, üyelerimiz ve vatandaslarimizi da destek olmaya çagiriyoruz. Bunu öncelikle yapmasi gerekenlerin basinda kamu kurum ve kuruluslari gelmektedir.

-Firmalara her zamanki tavsiyemiz olan "Hangi para biriminden gelirin varsa, o para biriminden borçlan” çagrimizi yineliyoruz.

“YURTIÇINDEKI DÖVIZ MANIPÜLASYONUNA ENGEL OLALIM”

-Yurt içinde Döviz manipülasyonu yapanlar varsa, BDDK, Merkez Bankasi ve yetkili kurumlar bunu tespit edebilecek ve gerekeni yapabilecek altyapi ve yetkiye sahiptir. Gereken yapilmalidir.

-Döviz/TL parite degisiminin bir ayagi da TL'dir. O halde, manipülasyona firsat saglayabilecek bir TL imkâni olusturulmamalidir.

“DÖVIZ/FAIZ KISKACINDA KAMU TARAFINDA YAPILABILECEKLER”

-Kamu kurumlari, özellikle bu dönemde, önceligi kamu bankalarina vererek mevduatlarina yüksek faiz elde etme yarisini birakmalidir. Bu mevduata, enflasyonu geçmeyecek, hatta bir miktar altinda kalacak bir faiz kisiti getirilebilir.

-Bu mevduatin vadeleri, en az 6 ay olacak sekilde hizla yenilenmelidir.

-Mevduat karsiligi promosyon alimlari derhal durdurulmalidir.

-Kamu, özel sektör ve bireysel ayrimi yapilmadan, 6 ay ve daha uzun vadeli TL mevduata %10'luk gelir vergisi stopaji bu dönemde sinirlanmalidir.

-Bunlarin yapildigi bir süreçte, Merkez Bankasi da faiz artirimi konusunda daha dikkatli olmalidir.

“TEMINAT AÇIGI SORUNU ÇÖZÜLMEZSE ÖZEL SEKTÖR TIKANIR”

-Bu süreçte önemli bir baska konuda kredilerle ilgili teminat açigidir. Daha önce düsük kur degerinden kullanilan kredilerde teminat açigina düsülmesi is dünyasi için kritik önemdedir. Özel sektör, döviz kredisi borcunu ödeme zamani gelince, ödeyebilecek olsa bile, bugünkü teminat açigi sorunu çözülmezse tikanir. 

-Bunu çözmenin yolu, en azindan bu geçis süresince döviz borcu teminatlarinin döviz kredisinin alindigi kur üzerinden degerlendirilmesi olmalidir.

Önceki Haber Sonraki Haber