Haberler
Doç. Dr. Turhan: “Ülkemizdeki Enflasyon Problemini En Kısa Sürede Çözmeliyiz”

MÜSIAD Konya Subesi tarafindan düzenlenen konferansa Merkez Bankasi eski Baskan Yardimcisi Doç. Dr. Ibrahim Turhan konuk oldu. Turhan, “Enflasyon en büyük ekonomik felakettir. Enflasyon problemini en kisa sürede çözmemiz gerekiyor” dedi.    

Konferansin açilis konusmasini yapan MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, “Rahip sorunuyla baslayan ABD’nin hukuk disi yaptirimlari, ekonomimizde bir takim sikintilara yol açti. Buna, dünya ekonomisi ve dünya siyasetindeki hamleler de eklenince, yüksek faiz, yüksek kur ve yüksek enflasyonla karsi karsiya kaldik. Is dünyasi olarak en son isteyecegimiz üçlü ile karsi karsiyayiz. Ülke olarak birçok badireler atlattik, bunun da üstesinden gelecegimize inancimiz tamdir. Bu zor dönemde sehrimizdeki bazi firmalarimizla ilgili asilsiz, mesnetsiz ve onlarin ticari itibarlarini zedeleyen dedikodular yayilmaktadir. Bu tür girisimlere asla izin vermemeliyiz. Bu tür dedikodularin kimseye faydasi olmayacagi gibi sehrimizin ekonomisine de ciddi zarar vermektedir. Bu süreçte rehavete ve endiseye kapilmadan eskisinden daha çok çalismaliyiz. Yerli üretim ve yerli tüketim konusundaki hassasiyeti en üst seviyelere çikarmaliyiz.” dedi. 

Baskan Okka’nin ardindan sözü alan Merkez Bankasi eski Baskan Yardimcisi Doç. Dr. Ibrahim Turhan, “Türkiye ekonomisi, özellikle Agustos’tan beri ciddi bir gerilim yasamaktadir. Bu gerilimde politik risk algisinin bozulmasi, uluslararasi iliskilerden kaynaklanan etkilerin rolü tartisilmazdir. Bu yasanan sorunun en önemli bileseni ise Türkiye’ye karsi hiç de dostça olmayan, hiç de ahlaki olmayan tavirlardir. ABD’nin Baskani Türkiye’ye twitter üzerinden saldirdi, bunu olmamis gibi görmek imkânsizdir. Mesele oldukça büyüktür. 2011 yilinda Merkez bankasindaki görevimden ayrildigim zaman Türkiye’deki enflasyon, Ingiltere’deki enflasyonunda altindaydi. 2012 yilinda Türkiye’de kisi basina milli gelir 15 bin dolardi. Yeni ekonomi programinda önümüzdeki yil için kisi basina milli gelir, 10 bin dolarinda altinda, devletimiz böyle ön gördü. Burada bir geriye gidis var.

 

Evet, bizim kur ve faizle ilgili büyük bir problemimiz var. Bunu tetikleyen sebepleri de biliyoruz. Içimizdeki bir takim hainler, dis güçlerle ittifak kurarak Türkiye ekonomisine zarar vermeye çalisiyorlar. Gezi olaylari, 17-25 Aralik ihaneti, 2015 yilinda terör yeniden baslamasi, sonrasinda ise 2016 yilinda darbe girisimi. Bunlar hiçbir zaman bitmeyecek ve her zaman ülkemize saldiracak. Biz bunlara karsi akilli davranarak, birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeliyiz. Bu durumlari iyi okuyup, iyi bir sekilde degerlendirmeliyiz. Diger yandan dünya da degisiyor. Gelismis ülkeler faiz artiriyorlar. Ilk defa ABD Merkez bankasinin faizi enflasyonun üzerine çikti. Yani ABD Merkez Bankasi reel faiz vermeye basladi.

Peki, ülke olarak biz bu krizden nasil çikacagiz? Bütün bunlarin ekonomimizi zorlamalarini saglayan veya kolaylastiran bizdeki zaaf; tasarruflarimiz az olmasidir. Tasarruflarimizi artirmaliyiz. Paranin kit oldugu yerde faiz yüksek oluyor. Faizin yüksek oldugu yerde yatirim yapmak güç oluyor. ABD yasadigi krizden çikmak için 4,5 trilyon dolar para basti. Çünkü ABD Merkez bankasinin bastigi para bütün dünyada geçiyor. Bizim de paramizda geçsin, yerli parayi kullanalim. Bu olmaz diye bir sey yok, daha önce yaptik. 3 yil boyunca Gürcistan, Kuzey Irak, Ürdün ve Misir ile olan ticaretimizde Türk parasini kullandik. Bu rakam 100 milyar dolar tutarindaydi. 2016 Mayisindan itibaren Türk lirasi, diger gelisen Ülkelerin parasindan ayrismaya basladi. Bütün gelisen ülkelerin parasinda bir problem vardi ama bizim paramizdaki problem daha da büyüktü. Biz sikintiyi 2017’de yasamaya basladik. Gelisen ülkeler iyiye giderken biz maalesef kötüye gittik. Bunun da sebebi enflasyondur. Enflasyon, en büyük kul hakkidir, en büyük ahlaksizliktir, en büyük ekonomik felakettir. Enflasyon problemini en kisa sürede çözmemiz gerekiyor. Enflasyon problemini de, yapisal reformlari devreye alarak çözebiliriz” dedi.  

Konferansin sonunda MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, Merkez Bankasi eski Baskan Yardimcisi Doç. Dr. Ibrahim Turhan’a hediye taktim etti.

Önceki Haber Sonraki Haber