Haberler
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Sahur Programında MÜSİAD Üyeleriyle Biraraya geldi

 

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şubesi’nde düzenlenen sahur programına, AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, TOBB Başkan Yardımcısı ve KTO Başkanı Selçuk Öztürk, Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Karabacak, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Seyit Faruk Özselek, İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, MÜSİAD Konya Şubesi 5. Dönem Başkanı Aslan Korkmaz, MÜSİAD Konya ve Genç MÜSİAD üyeleri ile basın mensupları katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka, “toplumumuzun her kesiminde olduğu gibi, iş dünyasında da, inancımızla ilgili hassasiyetleri muhafaza etmede ciddi zorluklar yaşıyoruz. Müslümanca yaşama hassasiyeti gün geçtikçe erozyona uğramaktadır.  Mesela, her geçen gün daha karmaşık hale gelen işletme koşullarında zekatın nasıl hesaplanacağı konusudur. Toplumumuzun tamamına yakınını ilgilendiren çalışan-işveren hukuku… Gerek çalışanlar gerekse işverenler iş hukukunu çok iyi biliyor ama İslam hukukuna göre çalışma hayatının nasıl olması gerektiği yeterince bilinmemektedir. Bu ve buna benzer birçok konuda Diyanet’in, iş dünyası ile yakın ilişkide olması gerektiğini düşünüyor ve MÜSİAD Konya olarak bu konuya ilgili her türlü katkıyı vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum.

Geçen ramazan ayında oluşturduğumuz bir komisyon ile şehrimizdeki birçok esnafı, bakkal ve ekmek fırınlarını ziyaret ederek tahsil etmekte zorlandıkları veresiye defterlerini satın aldık. Temeli Osmanlı Devleti’ne dayanan ve zimem defteri adı verilen bu gelenekle, hayır yapanın kimin borcunu ödediğini, borcu ödenen kişinin de hayır sahibinin kim olduğunu bilmemektedir. Bu gelenek sayesinde ihtiyaç sahipleri bir borç yükünden kurtarılmış oluyor ve alacağını tahsil edemediği için sıkıntıda olan esnaflarımıza bir katkı bulunmuş oluyoruz” dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun’da İslam Birliği Teşkilatı’nın gücünü anlattı. Sorgun, “Birleşmiş Milletlerden sonraki en büyük kurulu İslam Birliği Teşkilatı’dır. BM’de ne varsa İslam Birliği teşkilatında da o var” dedi.

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Av. Mehmet Savaş Polat ise Vakfın yurt içi ve yurt dışında yürütmüş olduğu çalışmalar hakkında bilgi verdi. Türkiye Diyanet Vakfının 145 ülkede insan hayatına dokunan her alanda çalışmalar yürüttüğünü ve dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olduğunu kaydeden Polat, “Milletimizden aldığımız güçle yedi kıtada mazlumun umudu oluyoruz. Yetimlerimize sahip çıkıp onların gülen yüzü oluyoruz. Vakfımıza duyulan güven ve verilen destekle inşallah daha fazla hayata dokunup kanayan yaralara merhem olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

İslam Medeniyetinin aynı zamanda vakıf medeniyeti olduğunu ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş ise “Vakıf anlayışının başlangıcı Allah Rasûlü Efendimizdir. O’nun Fedek Arazisi’ni kıyamete kadar fakir fukaranın, garip gurebanın istifade etmesi için vakfetmiş olması ile başlıyor, ondan sonra İslam medeniyetinin bütün aşamalarında ve Osmanlı’da zirveye oturan bir vakıf anlayışı ile günümüze kadar geliyor”

Türkiye Diyanet Vakfı kurulduğu günden bugüne pek çok hizmet yaptığını belirten Başkan Erbaş, “Eğitimi önceliyoruz, şu an itibarıyla 111 ülkeden ülkemize getirip okuttuğumuz ve ülkelerine döndüklerinde adeta Türkiye’nin, milletimizin gönül elçisi olarak çalışan yüzlerce kardeşimiz var. Bugün Uluslararası İlahiyat Projesinden mezun olmuş ve şu anda devam etmekte olan bin civarında öğrencimiz var. Onlardan 100 kadarı Almanya, Fransa, Belçika gibi ülkelerde din görevlisi olarak çalışıyorlar. Yani Almanya’da doğmuş, liseyi bitirmiş, Türkiye’ye gelmiş, Türkiye’de İlahiyat Fakültesi okumuş şu anda olduğu ülkelerde din görevlisi olarak çalışıyorlar.

Zekat dünyanın dengesini muhafaza etmek için Rabbimizin koymuş olduğu en önemli farzlardan birisidir. İslam beş şey üzerine kurulmuştur. Bunlardan birisi de zekattır. İslam, dünyanın dengesini muhafaza etmek için gönderilmiştir. İslam’ın ilkelerine baktığımız zaman, zekatı, sadakasıyla, infakıyla, karz-ı haseniyle, yardımıyla, paylaşmasıyla, Kur’an-ı Kerim’de 250 karar ayetiyle bunun nasıl tanzim edileceğini görüyoruz” dedi. 

Önceki Haber Sonraki Haber