Haberler
CİBUTİ BÜYÜKELÇİSİ’NDEN MÜSİAD KONYA’YA ZİYARET

MÜSIAD Konya Subesi Dis Iliskiler Komisyonu’nun daveti üzerine Konya’ya gelen Cibuti Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Mr. Aden Houssein Abdillahi ve DEIK (Dis Ekonomik Iliskiler Kurulu) Cibuti Is Konseyi Baskani Volkan Kazova, DEIK (Dis Ekonomik Iliskiler Kurulu) Ruanda Is Konseyi Baskani Ibrahim Özen, MÜSIAD Konya Subesi Dis Iliskiler Komisyonu Sorumlusu Av. Ümit Olgun ve komisyon üyeleri tarafindan karsilanarak çesitli temaslarda bulundu.

Cibuti Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Mr. Aden Houssein Abdillahi,MÜSIAD Konya Heyeti ile birlikte gerçeklestirdigi Konya ziyaretleri kapsaminda ilk olarak Konya Büyüksehir Belediyesi’ni ziyaret ederek Genel Sekreter Hasmet Okur ve Dis Iliskiler Daire Baskani Selim Yücel Güleç ile görüstü. Ardindan Konya Ticaret Odasi Baskani ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile bir araya gelen Cibuti Ankara Büyükelçisi, Konya ve Cibuti arasindaki ticari firsatlarla ilgili görüs alisverisinde bulundu. Daha sonra Konya Sanayi Odasi’na geçen ve burada Baskan Vekili Mustafa Veli Tekelioglu’ndan Konya sanayisi hakkinda bilgiler alan Cibuti Büyükelçisi Konya temaslari kapsaminda fabrika ziyaretleri de gerçeklestirdi.

Cibuti Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Mr. Aden Houssein Abdillahi, Konya temaslarinda son olarak MÜSIAD Konya Subesi’nde düzenlenen toplantida sube üyeleri ile bir araya gelerek Cibuti’nin genel ekonomik görünümü ve ticari firsatlari hakkinda bilgiler verdi.

MÜSIAD Konya Subesi’nde düzenlenen toplantida konusan MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek, “2002 yilinda 130 Milyon Dolar seviyesinde olan Konya’mizin ihracati günümüz itibari ile 1.5 Milyar Dolar seviyelerini asmis durumda. MÜSIAD Konya Subesi olarak, ülkemizin ve sehrimizin 2023 ihracat hedeflerine katki saglamak adina çalismalarimizi sürdürüyoruz. Bu hedeflere ulasmak için de daha fazla üretmek, daha fazla ihracat yapmak ve yeni pazarlara ulasmak zorundayiz. Dünya üzerinde özellikle de Ortadogu’da yasanan savas ve kaos ortami Konyali sanayicilerimizi olumsuz etkiledi. Konyali sanayicilerimizin bu olumsuz durumdan daha fazla etkilenmemeleri ve yeni ticaret alanlarinin olusturulmasi adina bizler de belirli araliklarla yurtdisi is gezileri düzenliyor ve ülkemize yurtdisindan ticaret heyetleri getirmeye gayret gösteriyoruz. Bu anlamda Afrika kitasinda son yillarda ekonomik anlamda gelisme gösteren Cibuti ile olusacak isbirligi imkânlarini da çok önemsiyoruz. Cibuti Büyükelçisi’nin sehrimizde gerçeklestirdigi temaslarin Cibuti ile Konya arasinda yeni ticaret köprülerinin kurulmasina vesile olmasini temenni ediyor, yakin zamanda Cibutili isadamlarini is görüsmeleri yapmak üzere sehrimizde agirlamak istedigimizi ifade etmek istiyoruz” dedi.

Akabinde konusan Cibuti Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Mr. Aden Houssein Abdillahi de, “Özellikle son 3-4 yil içerisinde Türkiye ile Cibuti arasinda ekonomik ve siyasi iliskilerde büyük asama kat edildi. Iki ülke arasinda ulastirma, enerji, turizm, tarim, hayvancilik, askeri ve egitim alani basta olmak üzere pek çok alanda isbirligi anlasmalari imzalandi. Üç yil öncesine kadar Türkiye’de egitim gören Cibutili ögrenci sayisi kirk iken bu sayi bugün üç yüz elli ögrenciye kadar çikmistir. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaskani Sayin Recep Tayyip Erdogan’in son Cibuti ziyaretleri esnasinda iki ülke arasinda Serbest Bölge kurulmasina yönelik anlasma saglanmistir. Kurulan bu serbest bölgenin iki ülke arasindaki ticareti artiracagina inaniyor ve bu eksende çalisma yürütüyoruz. Büyükelçilik olarak çalismalarini yakindan takip ettigimiz MÜSIAD’a da bu noktada büyük sorumluluklar düsmektedir. Bugünkü Konya temaslarimiz esnasinda aldigimiz bilgiler ve yaptigimiz fabrika gezilerimizden edindigimiz intiba, Konya’nin büyük bir sanayi sehri oldugunu, pek çok alanda üretim ve ciddi boyutta ihracat yapan bir sehir oldugunu açikça ortaya koymaktadir. Ülke olarak Konyali sanayicilerimizin bu deneyimlerinden istifade etmek ve Konyali sanayicilerimizi ticaret hacmimizi artirmak üzere ülkemize davet etmek istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

25.12.2015

Önceki Haber Sonraki Haber