Haberler
Çalışma Hayatının Tarafları; İşverenler ve Devlet Temsilcileri MÜSİAD Konya’da buluştu

 

MÜSIAD Konya Subesi’nde düzenlenen “Çalisma Hayatinda Sorunlar ve Çözümler” konulu panelde, çalisma hayatina iliskin gelismelerin, güncel destekler ve isveren sorunlarinin masaya yatirildi.

            Panelin açilis konusmasini yapan MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, “Ülkemizin büyümesinin anahtari, üretim, ihracat ve istihdamdir. Bu çerçevede sanayici ve isadamlarimiz, gece gündüz çalisiyor, yatirim yapiyor, üretiyor, dünya pazarlarina açilarak ülkemizin ihracatini artirma yolunda çalisiyorlar. MÜSIAD Konya olarak biz de, üyelerimizin bu gayretlerine, yeni pazarlara erisim basta olmak üzere birçok yönde destek oluyor, karsilastiklari her sorunun çözümüne katki vermeye çalisiyoruz. Is dünyasi olarak, en çok ihtiyaç duydugumuz iki baslik var. Bunlar güven ve istikrar ortamidir. Özellikle seçimlerin konusulmaya baslandigi tarihte artan belirsizlik ortamlarinin ekonomi açisindan büyük bir kayip dönemi oldugu ortadadir. Bu açidan degerlendirdigimizde, Sayin Cumhurbaskanimiz Recep Tayyip Erdogan tarafindan açiklanan, seçimlerin Haziran ayi içerisinde yapilmasi kararini bu belirsizlik ortaminin kisa sürede ortadan kalkmasi yönüyle ülkemizin gelecegi adina olumlu karsiladigimizi ifade etmek istiyorum. Is dünyasinin ihtiyaci olan istikrar ortamini sürdürülebilmek ve cografyamizda yasanan olumsuzluklar karsisinda dogru pozisyon alabilmek adina, Cumhurbaskanligi Hükümet Sistemi’ne ivedilikle geçmemiz son derece önemlidir. Inaniyoruz ki bu seçim sonuçlari, 2023 hedeflerimizin gerçeklestirilmesi ve büyük Türkiye’ye giden yolda bütün engellerin bertaraf edilebilmesi adina büyük bir dönüm noktasi olacaktir” dedi.

            AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez ise, “Firat Kalkani Operasyonu ve Zeytin Dali Harekati’nin mali yüklerine ragmen Türkiye büyümesini sürdürmektedir. Ülkemizde güven ve istikrar sürmektedir. 2017 yilinda yüzde 7,4 oraninda büyüme kaydettik. 2018 yilinda en az yüzde 5,5 büyümeyi hedefliyoruz. Yine bir milyon 617 bin kisiye istihdam sagladik. Yeni açiklanan issizlik rakamlarina göre 2017 yili Ocak ayi issizlik orani ile 2018 yili Ocak ayi issizlik oranini karsilastirdigimizda issizlikte yüzde 2,2’lik bir düsük yasanmistir.  Yasanan bu olumlu gelismeleri yeterli bulmadigimizi ifade ederken, 2023 istihdam hedefimiz issizligi yüzde 5’in altina çekmek için büyük gayret sarf etmekteyiz. Bunu da hep birlikte basaracagiz.

            Cumhurbaskanimiz, erken seçim tarihini açikladi. 25 Haziran’da çok daha güçlü bir hükümet olacak. 16 Nisan tarihinde yapilan referandumla yapilan anayasal degisiklikler 24 Haziran’da hayata geçecek ve hukuken de fiilen de Cumhurbaskanligi sistemi baslayacak. Yeni Türkiye, Yeni Hükümet sistemiyle küresel ve bölgesel risklerle çok daha güçlü mücadele edebilecek. 24 Haziran’da ekonomik operasyonlar bertaraf edilecek. Insallah döviz ve faiz terörünü sonlandiracagiz. FETÖ, DEAS, PKK, YPG terör örgütlerini ülkemizden ve bölgemizden kaziyip atacagiz. Gayret bizden zafer Allah’tan. Allah ülkemizin yardimcisi olsun” dedi.  

            Açilis konusmalarinin ardindan panele geçildi. Moderatörlügünü Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sigorta Primleri Genel Müdürü Savas Aliç’in yaptigi panelde, (ÇSGB) Uluslararasi Is Gücü Genel Müdürü Sadettin Akyil, Is-Kur Genel Müdür Yardimcisi Kadri Kabak, Is Sagligi ve Güvenligi Genel Müdür Yardimcisi Burhanettin Kurt, Is Teftis Kurulu Baskan Yardimcisi Semih Özçakir, Ankara Is Teftis Grup Baskani Suat Hayri Akpinar, SGK Tesvikleri, Yabanci Çalisanlar, Is-Kur Destekleri, Teftisler, Is Kazalari ve güncel destekler konularinda birer sunum yapti.

            Panelin ardindan MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez ve panelistlere hediye taktim etti.

Önceki Haber Sonraki Haber