Haberler
Çağlar: “Yönetimde istikrar, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle garanti altına alınıyor”

  MÜSIAD Konya Subesi tarafindan Mutat olarak düzenlenen toplantilarin 1222’cisine bu hafta Siyaset,  Ekonomi ve Toplum Arastirmalari Vakfi (SETA) Toplum ve Medya Arastirmalari Direktörü Ismail Çaglar konuk oldu. MÜSIAD Konya Subesi brifing salonunda gerçeklestirilen konferansta “Cumhurbaskanligi Hükümet Sisteminde Siyasetin Dönüsümü” konusu degerlendirildi. Konferansta çok sayida MÜSIAD ve Genç MÜSIAD üyesi katildi.

Konferansin açilis konusmasini yapan MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, “16 Nisan Pazar günü gerçeklestirilen halk oylamasi ile Cumhurbaskanligi Hükümet sistemine geçisi saglayan Anayasa degisiklik sürecini geride biraktik. Milletimiz vatandaslik görevini yerine getirerek sandiga akin etmesi ve gelecegine sahip çikmasi bizleri son derece memnun etmistir. Sandiktan çikan sonucu herkesin kabul etmesini ve saygi duymasini istiyoruz. Bugünden itibaren bizler önümüze bakarak her zamankinden daha çok üretmeye ve büyümeye devam etmeliyiz. Ekonomi bizim için en önemli gündem maddesi olmali” ifadelerini kullandi.

Baskan Okka’nin konusmasinin ardindan konferansa geçildi. Vakfin çalismalari hakkinda bilgi vererek konusmasina baslayan Siyaset,  Ekonomi ve Toplum Arastirmalari Vakfi Toplum ve Medya Arastirmalari Direktörü Ismail Çaglar, “Vakfimiz, Cumhurbaskanligi sistemine geçisi saglayan Anayasa Referandumun sürecinde aktif olarak çalisti. Bu isin en zor kismini geride biraktik. Simdi yapilmasi gereken çok is var. Ilk olarak öncelikle kanunlarin tek tek gözden geçirilmesi gerekiyor. Önümüzde daha üzün ve mesakkatli bir süreç var.

Peki, neden böyle bir sisteme ihtiyaç duyuldu. Siyasetçiler meydanlarda sürekli anlatti, Istikrar olacak, erken seçim olmayacak ve seçim gecesi ülkeyi kimin yönettigi belli olacak. Bunlar bilinen ve bildigimiz faydalardir. Bunlarin ötesinde Türkiye’de kurulmus devlet yapisina ne kadar ugrasirsaniz ugrasin içerisine çok fazla nüfuz edemiyordunuz. Zaman zaman çok ciddi uyusmazliklar yasandi, buna hepimiz sahit olduk. Bürokratik direnç siyasetçileri kabul etmiyordu. Ülkede siyasi belirsizlik gündemden hiç düsmüyordu. Yeni sistemle bu engeller tamamen ortadan kalkmis olacak. Teknik faydalarini bir kenariya birakalim, daha dar bir perspektiften baktigimizda bas asagiya duran bir yapi, normale dönüstürülerek yere saglam basar hale gelecek. 2019 da gerçeklestirilecek seçim sonrasi yürürlüge girecek olan sistem, Meclis’te siyasi parti temsilcilerini uzlastiracak. Televizyon ekranlarinda kavga eden siyasi parti temsilcilerini artik görmeyecegiz. Seçilen Cumhurbaskani’nin elinde birçok yetki var. O’da bazi konular için mecburen uzlasma yoluna gidecek.

Seçim barajinda bir denge söz konusudur. Biri yönetimde istikrar, digeri ise temsilde adalet... Türkiye’deki seçim baraji Avrupa ortalamasina göre yüksek orandadir. Ama son 15 yildir bu baraj oraniyla temsil oranimiz düsmedi. Böyle bir sistem getirmisken baraji biraz daha asagiya çekme imkâniniz var. Temsilde adalete kâgit üzerinde de olsa biraz daha yükseltebilirsiniz. Çünkü yönetimde istikrar, Cumhurbaskanligi Hükümet Sistemiyle garanti altina alindigi için seçim barajini asagiya çekilebilir” seklinde konustu.

           Konferansin sonunda MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, (SETA) Toplum ve Medya Arastirmalari Direktörü Ismail Çaglar’a hediye takdim etti.

Önceki Haber Sonraki Haber