Haberler
Büyükdede: “Konya, Savunma Sanayisine Dönüşebilecek Şehirlerdendir”

              Müstakil Sanayici ve Isadamlari Dernegi (MÜSIAD) Konya Subesi tarafindan düzenlenen konferansa MÜSIAD Yüksek Istisare Kurulu Üyesi, Savunma, Havacilik ve Uzay Kümelenmesi Dernegi (SAHA) Baskani Hasan Büyükdede konuk oldu. MÜSIAD Konya Subesi toplanti salonunda gerçeklestirilen konferansa “MÜSIAD Üyelerini savunma sanayisine nasil kazandiririz?” konusu degerlendirildi.

         MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, “Son dönemde yasanan gelismeler bize savunma sanayisinin ne kadar önemli oldugunu hatirlatti. Bu ihtiyacimiz bugün daha da yüzüne çikti. Bizde bu konuda farkindalik olusturmasi açisindan özellikle bu programi düzenledik. Savunma sanayinde ülkenin önde gelen sehirlerinden olan Konya’mizda savunma sanayinde gerekli olan motor blogu, aks, sasi, silindir kapagi, disli, direksiyon, krank mili, sanziman, aktarma organlari gibi ürünler üretilmektedir. Savunma sanayiine yönelik büyük ölçekli yatimlar yapilmalidir. Böylece sadece kurulacak firma degil, Konya sanayisi kazanacaktir” diye konustu.

        Dernek faaliyetleri ve çalismalari hakkinda bilgi vererek konusmasina baslayan MÜSIAD Yüksek Istisare Kurulu Üyesi, Savunma, Havacilik ve Uzay Kümelenmesi Dernegi Baskani Hasan Büyükdede, “Isletmelerimizi savunma sanayisine hizmet eder duruma getirirken, kaliteye uygun imalat ve sertifikasyon tekniklerine de uygun hale getirmemiz gerekiyor. Bugün Türkiye’deki Tersanelerin kaynak makinalari Konya’da üretiliyor. Iftihar edilecek bir is Konya’da yapilmaktadir. Biz sadece istemeyi bilelim. Bazi konular da çok iyi durumdayiz.         Makine kimya sektöründe dönüsümü saglamaya çalisiyoruz. Yüzde 15 kapasite ile çalisan bir müessese. Makine kimya sektöründe hizmet eden firma sayimizi artirmamiz gerekiyor. Çünkü bugün itibariyle olagan üstü ihtiyacimiz var. Biran önce daha Makine kimya sektöründe dönüsümümüz tamamlamaliyiz.

         Ülkemizi disa bagimliliktan kurtarmaliyiz. Namluyu üretip disaridan almamaliyiz. Kaliteli malzemeyi kendimiz üretmeliyiz. Artik bizim kendimize yetmemiz gerekiyor. Konya’miz, Türkiye’de hizla dönüsümünü tamamlayabilecek sehirlerden bir tanesidir. Bunun alt yapisi suan Konya’da mevcut. Daha önce giremedigimiz bu alanlarda simdi bütün kapilar sonuna kadar açik. Uçak üretiminde Hürkus’u yaptik. Güzel bir uçak yaptik ama donanim tam olarak bizim degil. Artik islerin bir ucundan tutup baslamamiz gerekiyor. Disariya bagimli olmaksiniz iyi iliskiler kurarak kismen disaridan, kismen de teknoloji alalim, ama burada olabildigince kendimizin ne yapabiliriz konumuna gelmeliyiz. Öncelikle bizden talep edilmesi gerekiyor. Talep edilirse bizim insanimiz, ben bunu nasil yapabilirim diye olanca gücüyle çalisiyor.

        Bugün geldigimiz nokta itibariyle yazilimlari kendimiz yapiyoruz. Denizlerde kendi gemilerimizi yüzdürüyoruz. Bakin bugün silahli insansiz hava araçlari (SIHA) teröristlerin canina okuyor. Bir tane IHA ve Silahli (SIHA) on bin hatta daha fazla askere bedel durumda. Çok büyük bir hizmet veriyor. PKK’nin direncini kiran 10-12 tane IHA veya SIHA oldu.

       Kendimize yetebilecek metotlari üretmek ve firmalarimizi bu yönde tesvik etmemiz gerekiyor. Savunma Bakanligi, TÜBITAK ve KOSGEB bu konuda ciddi tesvik sistemine girdi. Konya’da 35 milyon metrekareye yakin sanayi potansiyelimiz var. Bu büyük bir potansiyeldir.  Konya endüstrisinde becerikli firmalar var. Konya savunma sanayisindeki bu açigi kapatabilir.

Uçak, gemi, uzay ve yazilim endüstrisinde nitelikli firmalara ihtiyaç duyuyoruz. Savunma ve havacilik alaninda nitelikli firmalara nasil gidecegimizi, firmalarimizin içyapilarini buna nasil dönüstürecegimizi masaya yatirmaliyiz. Bu isler disaridan yapariz ederiz duygulariyla yürümüyor. Isin donanim mekanizmasini kalitesini tam manasiyla oturtmamiz gerekiyor. Konya’da nitelikli birçok firma var. Tarim makinalari sektöründe Konya dünyaya lider olabilecek bir sehir. Makine sektöründe çitamizi yükseltmemiz gerekiyor.

Konya’nin otomotiv sektöründe hala sansinin oldugunu düsünüyorum. Gerekli alt yapilar ve gerekli yatirimlar yapilirsa Konya büyük bir üretim merkezi haline dönüsebilir. Biz Savunma, Havacilik ve Uzay Kümelenmesi Dernegi (SAHA) olarak Konya’nin savunma sanayisine dönüsümünde yapabilecegimiz ne varsa bu yapmaya haziriz” dedi. ?

        Konferansin sonunda MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, MÜSIAD Yüksek Istisare Kurulu Üyesi, Savunma, Havacilik ve Uzay Kümelenmesi Dernegi (SAHA) Baskani Hasan Büyükdede’ye günün anisina hediye takdim etti.

Önceki Haber Sonraki Haber