Haberler
BAŞKAN ŞİMŞEK “KONYA HER ŞEYE RAĞMEN İHRACAT RAKAMLARINI ARTIRMAYA, ÜLKESİNİ BÜYÜTMEYE DEVAM EDİYOR”

                MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek, Türkiye Istatistik Kurumu (TÜIK) tarafindan açiklanan Konya'nin agustos ayi ihracat rakamlari ile Eylül ayi SAMEKS verilerini degerlendirdi.

 Türkiye Istatistik Kurumu verilerine göre, 2016 Agustos ayi itibariyla Konya'dan 111,7 milyon dolar degerinde ihracat gerçeklesti. Ihracat degeri bir önceki yilin ayni ayina göre (107,7 milyon dolar) yüzde 3,7 artis gösterdi. 2016 Agustos ayi itibariyla kentte 72,4 milyon dolar degerinde ithalat gerçeklestirildi. Ithalat degeri bir önceki yilin ayni ayina göre (81,5 milyon dolar) yüzde 11,1 düsüs gösterdi. Konya'da 2016 Agustos ayinda en fazla ihracat 17,6 milyon dolar ile Irak’a yapildi. Bu ülkeyi 8,6 milyon dolar ile Almanya ve 5,4 milyon dolar ile Iran izledi.

Baskan Dr. Lütfi Simsek yaptigi yazili açiklamada, “Açiklanan verilerle birlikte sunu görüyoruz ki, 15 Temmuz darbe girisimine, sinir ötesi askeri operasyonlara, kredi derecelendirme kuruluslarinin ülkemizin notunu düsürmesine ve yasanan hain terör saldirilarina ragmen ülkemizin ihracat rakamlari artmistir. Bu artis bizleri son derece memnun etmistir. Hep söyledik hiçbir saik bizi yolumuzdan alikoyamayacak diye. Inadina Konya sanayisi Türkiye’yi büyütmeye devam edecek. Ekonomi alaninda büyük basarilara imza atan Konya, önümüzdeki dönemde de daha hizli bir ivme yakalayarak ihracat artisini sürdürecektir. Ülkemizin ve özellik de sehrimizin ekonomisini sirtlayan özel sektörümüzün sagladigi katki ihracat rakamlariyla bir kez daha ortaya çikmistir. MÜSIAD Konya Subesi olarak, dünya ekonomi piyasalarinda yasanan son gelismelere ve yasanan pek çok olumsuzluga ragmen üreten, yatirim yapan, dünya pazarlarina açilarak ülkesinin büyümesine katki saglayan bütün sanayici ve is adamlarimizi kutluyorum. Mevcut pazarlarda payimizi artirmak ve alternatif pazar arayislarimizi yogunlastirmak için çalismalarimizi araliksiz sürdürmekteyiz.

Öte yandan Istanbul’da MÜSIAD Genel Merkezi tarafindan açiklanan Eylül ayi Satin Alma Müdürleri Endeksi (SAMEKS) verileri ile ilgili olarak da sunu söyleyebiliriz ki; veriler yilin 3’üncü çeyreginde pozitif büyüme sürecinin devam ettigine isaret etmektedir. Ancak, öncü makroekonomik veriler Türkiye ekonomisi ve Orta Vadeli Program kapsaminda hedeflenen yilsonu beklentisine ulasmak adina zorluklar içermektedir.

SAMEKS Bilesik Endeksi, 2016 yilinin 2’inci çeyreginde 54,1 puan ortalamasiyla ülke genelinde ekonomik aktivitenin canliligina isaret etmisti. Bu dönemde Türkiye ekonomisi yüzde 3,1 büyümüs ve pozitif büyüme performansini Araliksiz 27 çeyrege çikarmisti. Yine yilin 2’inci çeyreginde SAMEKS Sanayi Endeksi ortalama olarak 58,7 puanda gerçeklesmis ve bu dönemde sanayi sektöründe gözlenen yüzde 3,9’luk büyümenin habercisi olmustu.

Yilin 3’üncü çeyregini kapsayan Temmuz, Agustos ve Eylül aylarinda ise SAMEKS Bilesik Endeksi 47,8 puan ortalamasiyla 50 referans degerinin altinda kalmistir. Öncü makroekonomik veriler yilin 3’üncü çeyreginde de pozitif büyüme sürecinin devam ettigine isaret ederken; yilin ilk yarisinda yüzde 3,9 oraninda genisleyen Türkiye ekonomisi ve Orta Vadeli Program kapsaminda hedeflenen yüzde 4,5 oranindaki yilsonu beklentisine ulasmak adina zorluklar içermektedir.

Bunun karsiligi olan parasal darligin etkisini elbette ki sahada görmekteyiz. Türkiye’nin zor dönemlerden geçmekte oldugu, her türlü saldiriya maruz kaldigi bu günleri de sabirla, metanetle atlatacagiz. Ülkemiz 15 Temmuzda devletiyle milletiyle agir bir bedel ödemistir. Bizlerde is alemi olarak mücadele sürecinde üzerimize düseni fazlasiyla yapmaya devam edecegiz.

Ekonomideki kaybimizi telafi edebilmek adina reel sektörü destekleyen, üretimi ve ihracati önceleyen, büyüme ve istihdami önemseyen reformlarin biran önce hayata geçirilmesi son derece önem arz etmektedir” diye konustu.

Önceki Haber Sonraki Haber