Haberler
Başkan Okka’dan ABD ile yaşanan vize krizi açıklaması

            Müstakil Sanayici ve Isadamlari Dernegi (MÜSIAD) Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, ABD’nin Türkiye’den yapilan vize basvurularini askiya almasiyla ilgili degerlendirmelerde bulundu. Baskan Okka yaptigi açiklamada su görüslere yer verdi;

           “Türkiye, serefli ve güçlü bir ülke olarak, ABD’nin vize basvurularini askiya almasina karsilik, vizeleri karsilikli olarak kaldirma karari aldi. Ülkemiz, uluslararasi arenada esit bir sekilde varligini sürdürmektedir. Dolayisiyla kendisine yönelik yapilan yaptirimlara asla tepkisiz ve sessiz kalmayacaktir. MÜSIAD Konya olarak bu konuda devletimizin ve Hükümetimizin atacagi her adimda destekçisi olacagiz.

           Öte yandan, Türkiye ile ABD arasindaki vize krizinin elbette ekonomiye yansimalari da olacaktir. Yaklasik 18,5 trilyon dolarlik büyüklügüyle ABD ekonomisi, Türkiye gibi ihracatini sürekli gelistiren ve hedeflerini yüksek tutan bir ülke için çok degerli bir pazar konumunda yer almaktadir. 2016 yilinda en çok ihracat yaptigimiz 5. ülke olan ABD’yle ikili ticaret hacmimiz 17,5 milyar dolara kadar yükselmisti.

           Bu çerçevede Amerika ile olan ticari iliskilerimizi rasyonel bir sekilde sürdürmemiz ve daha ileri seviyelere tasimamiz gerekiyor. Bu nedenle is dünyasinin temsilcileri olarak bizlerin temennisi, bu gerilimin iki ülke arasindaki ekonomik iliski ve isbirligine asgari düzeyde etki etmesidir.” 

Önceki Haber Sonraki Haber