Haberler
Başkan Okka: İhracatta Son 10 yılın En Büyük Rekoru Elde Edildi

            Müstakil Sanayici Is Adamlari Dernegi (MÜSIAD) Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka,  Türkiye Ihracatçilar Meclisi (TIM) tarafindan açiklanan Ekim ayi Ihracat rakamlarini degerlendirdi. 

            Baskan Okka yaptigi yazili açiklamada su görüslere yer verdi; “Ihracat ekimde yüzde 15,6 artarak 13 milyar 528 milyon dolara ulasti. Bu yilin ilk on ayinda geçen yilin ayni dönemine göre yüzde 11 artisla 128 milyar 659 milyon dolar olan ihracat, son 12 aylik dönemde de bir önceki yila göre yüzde 10,7 artisla 154 milyar 227 milyon dolara ulasti. Türkiye’nin miktar bazinda ihracati da Ekim ayinda yüzde 14,1 artarak 10,1 milyon ton olurken, ilk dokuz ayda yüzde 11,9 artis gösterdi.

Ihracatta son 10 yilin en büyük rekoru elde edilmistir.

            Konya’nin ise Ekim ayi ihracati, geçen yilin ayni ayina göre yüzde 17,2’lik bir artisla 139 milyon 245 bin dolar olarak gerçeklesmistir. 2017 yili ilk 10 aylik ihracat rakamimiz toplam 1 milyar 277 milyon dolar olmustur. Konya’miz yine Ekim ayi içerisinde en fazla Irak, Almanya ve Cezayir’e ihracat gerçeklestirmistir. Açiklanan rakamlarda da görüldügü gibi hem ülkemizin hem de Konya’mizin ihracat oranlari artarak devam etmistir.

            Yasanan birçok olumsuzluga ragmen ekonomimizin gücü ortadadir. Bu artis bizleri oldukça memnun etmistir. Ülkemiz ve sehrimiz önümüzdeki dönemde de daha hizli bir ivme yakalayarak ihracat artisini sürdürecek ve ekonomimiz daha da canlanacaktir.

            MÜSIAD Konya olarak, yeni pazar arayislari ve canliligini koruyan pazarlarda sehrimizin payini arttirma girisimlerimiz devam edecektir. Ülkemizin ve özellik de sehrimizin ekonomisini sirtlayan, üreten, yatirim yapan, dünya pazarlarina açilarak ülkesinin büyümesine katki saglayan bütün sanayici ve is adamlarimizi kutluyorum” dedi.  

 

Önceki Haber Sonraki Haber