Haberler
Başkan Okka: “Afrika ile ilişkilerde, 4 yıllık çalışmamızın meyvelerini alıyoruz”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şubesi ve Nijerya Oto Yedek Parça ve Makine Bayileri Birliği (ASPAMDA) ile birlikte düzenlenen Türkiye – Nijerya Otomotiv Yedek Parça İş Zirvesi kapsamında üyelerimiz, Nijeryalı iş adamlarıyla yaklaşık 200 ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi.

Programın açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka, “Kurulduğu günden bugüne büyümesini sürekli sürdüren MÜSİAD, ülke genelinde 86, dünyanın 226 noktasında Şubesi ve temsilciliği bulunmaktadır. Türkiye’nin ve dünyanın en büyük sermaye platformu olan MÜSİAD’ın ise en büyük şubesi MÜSİAD Konya’dır. MÜSİAD Konya, kurulduğu ilk günden bugüne, gerek üyelerinin gerekse de şehrin ekonomisini geliştirmek adına birçok çalışmanın altına imza atmıştır.       

MÜSİAD Konya olarak, 4 yılı aşkın bir süredir “Hedef Afrika” sloganıyla, Afrika ülkeleriyle yoğun bir ticari diplomasi yürütmekteyiz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bizim Afrika’ya yönelmemiz, ağırlık vermemiz lazım. Afrika’nın ihyası için MÜSİAD, Türkiye Cumhuriyeti hükümetiyle birlikte adım atmalıdır” çağrısından sonra bu çalışmalarımızı hızlandırdık. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz, “Türkiye-Afrika Ekonomi Forumu” programında Afrikalı Bakanları, 33 Afrika ülkesinin Büyükelçilerini ve 150 kişilik Afrikalı iş adamı heyetini şehrimizde ağırladık. 2018 yılı Mayıs ayında gerçekleştirdiğimiz ve bugüne kadar Konya’da yapılan en büyük iş forumu olan Afrika Ekonomi Forumu programında ise, 350 kişinin katılımıyla B2B görüşmelerde bulunduk. Bugün de, bu çalışmalarımızın meyvelerini almaya başladık. Afrika’nın lokomotif ülkelerden biri olan Nijerya ile ikili ilişkilerimizi en üst seviyeye çıkarmak için çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz. Konya, Afrika’nın dünyaya açılan kapısı olacaktır. Amacımız, Konya’da var olan bütün imkânların, Afrika ülkelerinde de olmasını sağlamaktır. Afrika kıtası ile kazan kazan politikasına dayalı temaslarımızı kesintisiz sürdüreceğiz.” dedi. 

            Nijerya Oto Yedek Parça ve Makine Bayileri Birliği (ASPAMDA) adına söz alan Mustapha Ottoman Bakano ise iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi için MÜSİAD Konya üyelerini Nijerya’ya davet etti. 

            Nijerya Ankara Büyükelçiliği Ekonomi Ateşesi Alhaji İbrahim Buwai da düzenlenen programın Türkiye-Nijerya arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi adına önemli bir adım olduğunu vurguladı. 

            Konuşmaların ardından üyelerimiz, Nijeryalı iş adamları heyetiyle yaklaşık 200 ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi.

Önceki Haber Sonraki Haber