Haberler
BAŞKAN DR. LÜTFİ ŞİMŞEK BÜYÜME RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

           MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek, Türkiye Istatistik Kurumu (TÜIK) tarafindan açiklanan yilin ikinci çeyreginde büyüme rakamlari ile ilgili degerlendirmelerde bulundu.

     Baskan Simsek su görüslere yer verdi; “Türkiye ekonomisi 2016’nin ikinci çeyreginde yüzde 3,1 oraninda büyümüstür. Yilin ilk yarisindaki büyüme orani yüzde 3,9 olarak gerçeklesmistir. Türkiye ekonomisinin büyüme hizinda gerileme söz konusudur.

Küresel ticaret ve yatirimlarda yavaslama egilimi sürmektedir. Büyüme rakamlari beklentilerimizden düsük olmasina ragmen yatirimcilari ve uluslararasi sermayeye Türkiye’ye yatirim yapmasi açisindan güven vermeye devam etmektedir. 

 

Ekonominin önümüzdeki dönemde saglikli ve yüksek oranlarda büyümeye devam etmesi için yurt içi tasarruflarin ve yatirimlarin artirilmasi önem kazanmistir. 

 MÜSIAD Konya Subesi olarak, dünya ekonomi piyasalarinda yasanan son gelismelere ve terör basta olmak üzere yasanan pek çok olumsuzluga ragmen üreten, yatirim yapan, dünya pazarlarina açilan böylelikle ülkesinin büyümesine katki saglayan bütün sanayici ve is adamlarimizi kutluyorum. Yine de sektörlerimizin büyümeye katkisinin artirilmasi için beklentilerin karsilanmasi gerekmektedir. Bu asamadan sonra bize düsen en önemli görev ve sorumluluklar dâhilinde dis ticaret verilerinin ihracat yönünde daha yüksek seviyelerde olmasini saglamaktir. Bu kapsamda ekonomide büyümeyi sürdürmek için bankalarin faiz oranlarini indirmesi gerekmektedir. Ekonomiye dönük reformlarin biran evvel hayata geçirilmelidir. Tüm bu zor sartlar altinda büyük sorumluluk alarak üretmekten vazgeçmeyen ve ülkemizin büyümesinde kilit rol oynayan sanayicilerimizi ve isadamlarimizi bir kez daha kutluyoruz” görüslerine yer verdi.

Önceki Haber Sonraki Haber