Haberler
BAŞKAN DR. LÜTFİ ŞİMŞEK: “OVP KAPSAMINDA BELİRLENEN HEDEFLER TUTTURULMALI”

           Basbakan Binali Yildirim, 2017-2019 dönemini kapsayan Orta Vadeli Programi'ni (OVP) açikladi. OVP'ye göre GSYH büyümesi bu yil yüzde 3,2 olarak öngörülüyor. Bu yila iliskin enflasyon hedefi ise yüzde 7,5.

Konuyla ilgili yazili bir açiklamada bulunan MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek, “Türkiye ekonomisi yilin 2’inci çeyreginde yüzde 3,1 büyüyerek pozitif büyüme performansini kesintisiz 27 çeyrege çikarmisti. Bununla birlikte, yilin ilk yarisinda saglanan yüzde 3,9’luk büyüme orani ile, bir önceki Orta Vadeli Program’da belirlenen yüzde 4,5 oranindaki yilsonu beklentisine ulasmak adina zorluklar içermektedir. Bu kapsamda, 2016-2019 dönemini kapsayan yeni Orta Vadeli Program’da büyüme tahmininin asagi yönlü revize edilerek 2016 için yüzde 3,2’ye çekilmesinin zaruri oldugu görülmektedir. Bu büyüme oranlarinin Türkiye ekonomisine yetmeyecegi ve düsük kalacagi asikar olsa da, ülkemizin  içinde bulundugu cografi ve ekonomik kosullara ragmen bir basari hikayesi yazdigi da gözden kaçirilmamalidir. Bu haliyle bile gelismis ekonomiler yerlerde sürünürken, dünyanin en çok büyüyen lider ülkelerinin arasinda Türkiye’yi görüyoruz.

Konya Is Dünyasinin temsilcileri olarak Türkiye ekonomisinin önümüzdeki çeyreklerde de büyüme ivmesini artirarak 2017 için öngörülen yüzde 4,4’lük büyüme hedefini asacagi görüsündeyiz.

Yeni Orta Vadeli Program (OVP), Türkiye ekonomisinin hedeflerinden vazgeçmedigini göstermekte, kendisine yöneltilen bütün iç ve dis tehditlere ragmen yapisal reformlarin hayata geçirilecegine ve belirlenen büyüme stratejisinin kararlilikla uygulanacagini göstermektedir.

Orta Vadeli Programin is âleminin de içinde bulundugu darliktan çikis için bir ümit olacaktir. Bunun içinde programin muhtevasina kamu ve özel sektörün tam destek vermesi gerekmektedir. Büyümeden asla taviz verilmemeli ve her zaman ifade ettigimiz gibi üretimi önceleyen bir ekonomik modele hizla geçis yapmaliyiz. Yatirimcinin ve ihracatçinin önüne tabiri caiz ise ‘turkuaz hali’ serilmesi gerekiyor, sanayicilerimizin sektörde kalmalarini saglayacak her türlü tedbirin alinmasi önemlidir, onlarin katma degeri daha yüksek, teknolojik üretime yönelmelerini tesvik edilmelidir” ifadelerini kullandi. 

Önceki Haber Sonraki Haber