Haberler
BAŞBAKANLIK YATIRIM AJANSI BAŞKAN YRD. DAĞLIOĞLU: “YABANCI YATIRIMCILAR MOODY'S NOTUNA BAKARAK YATIRIM YAPMAYA KARAR VERMİYOR”

          Genç MÜSIAD Konya Subesi tarafindan düzenlenen panele Basbakanlik Yatirim Ajansi Baskan Yardimcisi Ahmet Burak Daglioglu katildi. MÜSIAD Konya Subesi brifing salonunda gerçeklestirilen panelde "Türkiye'de Uluslararasi Dogrudan Yatirimlar" masaya yatirildi. Panele çok sayida Genç MÜSIAD üyeleri katildi.

Panelin açilis konusmasini yapan MÜSIAD Konya Subesi Gençlik Kurulu Baskani Emre Babayigit, Türk ekonomisinin büyümeyi, istihdami, refahi ve kalkinmayi hedef alan bir ekonomi oldugu belirtti. Babayigit, “Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu düsürmesi objektiflikten uzaktir. Uluslararasi kredi derecelendirme kuruluslarinin ülkelerin ve sirketlerin borç maliyetini artiran kararlari, bugüne kadar birçok ülkenin yasadigi ekonomik krize neden olmustur. Degerlendirme kuruluslarinin, ülkelerin yatirim notu üzerinde yaptigi degerlendirmelerin de sorgulanmasi gerekmektedir” dedi.

Babayigit’in konusmasinin ardindan panele geçildi. Basbakanlik Yatirim Ajansi Baskan Yardimcisi Ahmet Burak Daglioglu, ajans hakkinda bilgiler verdi. 2006 yilinda Basbakanliga bagli olarak kurulan ve faaliyetlerine 2007 yilinda baslayan ajansin 20 ülkede aktif olarak faaliyetlerini sürdürdügünü belirten Daglioglu, “Yatirim Destek ve Tanitim ajansinin amaci Türkiye'yi bir is merkezi olarak uluslararasi arenada pazarlamak. Bu çerçevede 2023 hedefleri dogrultusunda ülkemizin yüksek teknolojili imalatina, ihracat ve Ar-Ge üssü’ne dönüsmesine, Avrupa, Ortadogu ve Afrika’nin (EMEA) yönetim, ticaret ve finans merkezi haline gelmesine katki saglamaktir.

Ülkemizi yurt disinda tanitmaya yönelik çalismalarimizi artirdik. Bu sayede yatirim yapmayi düsünen yatirimcilara Ülkemizde verilen kolayliklar hakkinda bilgiler vermekteyiz. Ancak Uluslararasi platformda ve özellikle de Avusturya’da Türkiye aleyhinde bir takim olumsuz ve karalama haberler yapilmaktadir. Ama bu tür haberlerle Ülkemizi karalamaya ve lekelemeye asla basaramayacaklardir.  Ülkemizde yatirim yapan yabancilar is yapmaktan, büyüme rakamlarindan ve ekonomimizdeki olumlu gelismelerden oldukça memnun olduklarini söylediler. Uluslararasi karalamaya ragmen yatirimcilarin kendilerinden bizzat duymak bizleri son derece memnun etmektedir. Sunu da bir gerçek ki Ülkemizi taniyan yabanci yatirimcilar son dönemlerde artik Anadolu’yu daha çok tercih etmeye baslamislardir.

Ajans olarak yabanci yatirimcilara sunu söylüyoruz, Türkiye ucuz degil ancak nitelikli is gücü bulabileceginiz bir ülkedir. Uluslararasi yatirimcilar, dönemsel, spekülatif haberlere bakarak yatirim karari vermez, bu yüzden Moody's karari önem arz etmiyor. Uluslararasi yatirimcilar, yatirim yapacaklari ülkenin 1 yil sonrasini degil, 10 yil hatta 50 yil sonrasini görerek karar verirler” diye konustu.

Panelin sonunda MÜSIAD Konya Subesi Gençlik Kurulu Baskani Emre Babayigit,  Basbakanlik Yatirim Ajansi Baskan Yardimcisi Ahmet Burak Daglioglu’na hediye takdim etti.

Önceki Haber Sonraki Haber