Haberler
Aralık Ayı SAMEKS Verileri Açıklandı

          Aralik ayi SAMEKS verileri Istanbul’da açiklandi. SAMEKS Bilesik Endeksi 2016 yili Aralik ayinda, bir önceki aya göre 3,4 puan azalarak 45,5 puana geriledi. 

            Müstakil Sanayici ve Isadamlari Dernegi (MÜSIAD), üniversitelerle ve çesitli akademik kesimlerle 1 yillik ortak çalismalarin neticesinde ön raporlarini hazirladiklari SAMEKS verilerini 47 aydir kamuoyu ile paylasiyor. Her ayin son is gününde kamuoyuna sunulan Satin Alma Müdürleri Endeksi (SAMEKS) Aralik ayi verileri açiklandi.

            SAMEKS Bilesik Endeksi 2016 yili Aralik ayinda, bir önceki aya göre 3,4 puan azalarak 45,5 puana geriledi. Endekste gözlenen bu azalista, sanayi sektörünün önceki aya göre 8,7 puan azalis kaydederek 40,8 seviyesine gerilemesi etkili olurken, hizmet sektörü de 50 referans puaninin altinda seyrine devam etti ve önceki aya göre 1,3 puan azalarak 47,5 puana geriledi. Böylece SAMEKS Bilesik Endeksi, 45,5 puanlik degeriyle 50 referans puanini altinda yer aldi ve 2016 yili Aralik ayinda ekonomik aktivitenin önceki aya göre yavasladigina isaret etti. Bununla birlikte, SAMEKS’in 2016 yili ortalamasi 50,8 puan olurken; bu ortalama, ekonomik aktivitenin yil genelindeki pozitif seyrine isaret etti.

Sanayi sektörü önceki yila göre canliligini sürdürdü 

            SAMEKS Sanayi Endeksi, 2016 yili Aralik ayinda, bir önceki aya göre 8,7 puan azalarak 40,8 seviyesine geriledi. Satin Alim (15,0 puan), Üretim (11,9 puan) ve Yeni Siparis (8,7 puan) alt endekslerinde gözlenen azalislar, sanayi sektöründeki yavaslamanin en önemli belirleyicileri oldu. Böylece SAMEKS Sanayi Endeksi Aralik ayinda 50 referans puaninin altina geriledi ve sektörün önceki aya göre yavasladigina isaret etti. Bununla birlikte, SAMEKS Sanayi Endeksi’nin 2016 yili ortalamasi 52,5 puan olurken; bu ortalama, sanayi sektörünün önceki yila göre canliligini sürdürdügüne isaret ediyor.

Hizmet Endeksi yavasladi

              SAMEKS Hizmet Endeksi; 2016 yili Aralik ayinda, bir önceki aya göre 1,3 puan azalarak 47,5 degerine geriledi. Is Hacmi (3,7 puan) ve Nihai Mal Stoku (1,9 puan) alt endekslerinde gerçeklesen azalislar, hizmet sektöründe gerçeklesen yavaslamanin en önemli belirleyicileri oldu. Böylece SAMEKS Hizmet Endeksi Aralik ayinda 50 referans puaninin altinda kaldi ve sektörün önceki aya göre yavasladigini gösterdi.

TÜRKIYE EKONOMISI

              TÜIK, ulusal hesaplar konusunda AB yönetmeliklerine uygun olarak yaptigi revizyon çalismalari tamamladi ve dönemsel Gayrisafi Yurtiçi Hasila, ESA 2010'a uygun olarak üretim, harcama ve gelir yöntemiyle yeniden hesapladi. Yeni hesaplama yöntemine göre 2015 yili büyümesi %6,1 olurken, bu döneme ait kisi basina GSYH cari fiyatlarla 29,885 TL, ABD dolari cinsinden ise 11,014 dolar olarak hesaplandi. 2016 yilinin ilk ve ikinci çeyregindeki büyüme hizlari %4,5 olarak revize edildi.

Dis ticaret açigi ve ithalat artti, ihracat azaldi

               2016 yili Ekim ayinda ihracat, önceki yilin ayni ayina göre %3,0 azalarak 12,8 milyar dolara gerilerken, ithalat ise %0,5 artarak 17,0 milyar dolar olarak gerçeklesti. Böylece Ekim ayinda dis ticaret açigi %13,2 artarak 4,2 milyar dolara yükseldi.

Cari açik piyasa beklentisine paralel olarak açik verdi

               2015 yili Ekim ayinda 343 milyon dolar düzeyinde gerçeklesen cari islemler açigi, bu yilin ayni ayinda ise piyasa beklentilerine paralel olarak 1,7 milyar dolar açik verdi. Böylece cari açik yilliklandirilmis bazda 33,8 milyar dolara yükseldi. Ocak-Ekim dönemine ait cari islemler dengesi ise önceki yilin ayni dönemine göre %6 artarak 26,5 milyar dolar açik verdi.

Sanayi üretimi piyasa beklentilerinin üzerinde

               2016 yili Ekim ayinda sanayi üretimi, bir önceki aya göre, beklentilerin bir miktar altinda kalsa da %3,7 oraninda artti. Bu dönemde yillik bazda da %2,0 artis kaydeden sanayi üretimi, bu performansiyla piyasa beklentilerini asmayi basardi. Böylece Türkiye ekonomisinde sanayinin çarklari, bir aylik aradan sonra yeninden hizlandi.

Issiz sayisi 3 milyon 523 bin kisi

               Türkiye genelinde issiz sayisi 2016 yili Eylül döneminde önceki yilin ayni dönemine göre 420 bin kisi artarak 3 milyon 523 bin kisi oldu. Issizlik orani ise 1 puanlik artis ile %11,3 seviyesinde gerçeklesmisti. Bu dönemde tarim disi issizlik orani 1,3 puanlik artis ile %13,7 olarak tahmin edildi. Istihdam orani ise degisim göstermeyerek %46,8 oldu. Hatirlanacagi gibi Orta Vadeli Program’da 2016 yili için öngörülen issizlik orani %10,2’den %10,5’e revize edilmisti. Eylül ayina iliskin issizlik oraninin %11,3’e ulasmasi, OVP’de öngörülen yilsonu issizlik oraninin gerçeklesmesi için önemli ölçüde engel olusturuyor.

Enflasyonda düsüs devam etti

             2016 yili Kasim ayi tüketici fiyatlari, aylik ve yillik olarak beklentilerin altinda artis kaydetti. Aylik olarak %0,52 düzeyinde gerçeklesen tüketici fiyatlari artisi, yillik bazda da %7,0 olarak gerçeklesti. Böylece manset enflasyonda Agustos ayinda baslayan düsüs Kasim ayinda da devam etti. %7,0’lik Kasim ayi enflasyonu, %7,5’lik yilsonu OVP hedefi için olumlu bir tablo sunuyor.

DÜNYA EKONOMISI

            Küresel ekonominin 2016 yili Aralik ayindaki en önemli gündem maddesi, FED’in faiz artirimi ve OPEC’in üretimi kisma kararinin ardindan petrol fiyatlarinin seyri oldu.

FED 2017 faiz artirim beklentisini 3’e yükseltebilir

             Baskanlik seçimlerinden Donald Trump’in galip çikmasiyla birlikte Aralik ayinda faiz artirmasina kesin gözüyle bakilan FED, piyasalari sasirtmayarak yilin son toplantisinda politika faizini 25 baz puan artirdi. Bu artisla birlikte, politika faizi araligi 0.25 % - 0.50 % seviyesinden 0.50% - 0.75%  seviyesine yükselirken; FED, 2016 yilini (hedefledigi 4 faiz artisi yerine) 1 faiz artisi yaparak kapatmis oldu. Ayrica FED’in 2017 yili için 2 olan faiz artirim beklentisinin 3’e yükseltildigine dair kuvvetli isaretler bulunuyor.

OPEC üyelerinin yeni üretim kotalariyla ilgili kararlari fiyatlari etkileyecek

          Yilin son ayinda küresel ekonominin bir diger gündem maddesi petrol fiyatlari oldu. OPEC’in, 30 Kasim’da düzenledigi toplantinin ardindan petrol üretiminin günlük 1,2 milyon varil düsürülmesi konusunda anlasmaya varmasiyla birlikte, Brent türü petrolün varil fiyatinda tedrici bir artis gözlendi. Nitekim 30 Kasim itibariyle 46 dolar seviyesinde olan Brent türü petrol, kararin ardindan hizli bir sekilde yükseldi ve 23 Aralik itibariyle 55 dolar seviyesinden islem gördü. Önümüzdeki dönemde OPEC üyesi ülkelerin yeni üretim kotalarina uyup uymayacaklarina dair gelismelerin fiyatlar üzerinde hareketlilik yaratmaya devam etmesi bekleniyor.

Önceki Haber Sonraki Haber