Haberler
Ağustos Ayı SAMEKS Verileri Açıklandı

           Agustos ayi SAMEKS verileri bu ay da Istanbul’da açiklandi. Agustos ayi SAMEKS Birlesik Endeksi; 50,3 puanlik degeriyle, yeniden 50 referans puaninin üzerinde yer alarak, 2016 yili Agustos ayinda ekonomik aktivitenin canliligina isaret ediyor.

          Müstakil Sanayici ve Isadamlari Dernegi (MÜSIAD), üniversitelerle ve çesitli akademik kesimlerle 1 yillik ortak çalismalarin neticesinde ön raporlarini hazirladiklari SAMEKS verilerini 43 aydir kamuoyu ile paylasiyor. Her ayin son is gününde kamuoyuna sunulan Satin Alma Müdürleri Endeksi (SAMEKS) Agustos ayi verileri açiklandi.

          Agustos ayinda Sanayi Endeksi bir önceki aya göre 4,3 puan artarak 52,0 seviyesine yükselirken, Hizmet Endeksi de 6,6 bir önceki aya puan artarak 49,6 degerine yükselmistir. Buna bagli olarak, SAMEKS Bilesik Endeksi Agustos ayinda 50,3 puanlik degeriyle, yeniden 50 referans puanini üzerinde yer alarak Agustos ayinda ekonomik aktivitenin hareketli oldugunu göstermektedir.

Sanayi sektörü hiz kaybetmesine ragmen 50 referans puaninin üzerinde

          Sanayi sektörü, Temmuz ayinda yasadigi sert düsüsün ardindan Yeni Siparislerin Agustos ayinda 8,1 puan artarak yeniden 50 referans puaninin üzerinde yer almasi, sektöre dair Satin Alim, Üretim ve Istihdam artisini desteklemistir. Nihai mal stokunda gözlenen 1,5 puanlik azalma, yeni siparislerin önemli bir kisminin mevcut stoklardan karsilandigina isaret etmektedir.

Hizmet sektöründe yavaslama sürüyor

          SAMEKS Hizmet Endeksi Agustos ayinda 50 referans puaninin altinda kalmis ve sektörde Temmuz ayi itibariyle baslayan yavaslamanin sürdügüne isaret etmektedir. Bununla birlikte 6,6 puanlik artis sektördeki yavaslamanin hiz kaybettigini göstererek endeksin önümüzdeki aylarda yeniden artis trendine geçeceginin sinyalini vermistir.

Dis ticaret açigi ve ihracat artti, cari açik azaldi

          Ihracat 2016 yili Haziran ayinda, 2015 yilinin ayni ayina göre %8,1 artarak 12,9 milyar dolar, ithalat ise %7 artarak 19,5 milyar dolar olarak gerçeklesti. Böylece Haziran ayina ait dis ticaret açigi %5 artarak 6,6 milyar dolara yükseldi. Cari islemler açigi ise bir önceki yilin Haziran ayina göre 1,7 milyar dolar artarak 4,9 milyar dolar olarak gerçeklesti.

Sanayide çarklar dönmeye devam ediyor

          Yine Haziran ayina ait verilere göre sanayi üretimi önceki aya göre %1,4 azalirken yillik bazda %1,1 artis kaydetmistir. Çeyreklik bazda ise, sanayi üretimi, önceki çeyrege göre %0,6 azalirken önceki yilin ayni çeyregine göre %2,5 artis gerçeklesmistir.

Issizlik 3 ay sonra artis gösterdi

          Mayis ayina ait isgücü istatistiklerine göre, %9,4 seviyesinde gerçeklesen issizlik orani 3 ay aradan sonra yeniden artis kaydetmistir. Bu dönemde istihdam edilenlerin orani %47,5’e yükselirken, kayit disi çalisanlarin orani önceki yilin ayni dönemine göre 0,2 puan azalarak %33,8 olarak gerçeklesmistir.

Önceki Haber Sonraki Haber