Haberler
2018 yılı MÜSİAD Eylül Ayı Sameks Verileri Açıklandı

MÜSIAD Eylül ayi SAMEKS verileri Istanbul’da açiklandi. Belirlenen rakamlara göre 2018 yili Eylül ayinda mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Bilesik Endeksi, bir önceki aya göre 6,6 puan azalarak 43,9 degerine geriledi.

2018 yili Eylül ayinda mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Bilesik Endeksi, bir önceki aya göre 6,6 puan azalarak 43,9 degerine gerilemis ve böylece 50 referans degeri altina düserek bu dönemde ekonomik aktivitenin önceki aya göre yavasladigina isaret etmistir.

Endekste gözlenen bu azalista hizmet endeksinin 9,1 puan azalarak 43,2 puana gerilemesi etkili olurken, sanayi endeksi de 7,6 puan birden gerileyerek bilesik endeksteki artisi hizlandirmistir.

Hizmet sektörüne iliskin girdi alimlarinin artis hizinin düsmesiyle is hacminde sert bir düsüs yasanmis, buna bagli olarak istihdam da önceki aya göre önemli ölçüde düsüs kaydetmistir. Sanayi sektöründe ise yeni siparislerde yasanan gerileme ve girdi alimlari artisinda gözlenen yavaslama, üretimin önceki aya göre keskin bir düsüs yasamasina neden olmustur.

Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi

Mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Sanayi Endeksi, 2018 yili Eylül ayinda, bir önceki aya göre 7,6 puan azalarak 41,0 seviyesine gerilemistir.

Sektöre yönelik girdi alimlari, önceki aya göre 9,9 puan azalmasina karsin 53,2 seviyesinde gerçeklesmis ve pozitif görünümünü sürdürmüstür. Buna karsin yeni siparislerde gözlenen 5,8 puanlik sert düsüs, bu döneme iliskin sanayi üretimine olumsuz yansimis ve üretim alt endeksi 33,3 seviyesine kadar gerilemistir.

Bu gelismeler neticesinde, sanayi sektörüne ait istihdam alt endeksi ise önceki aya göre 6,2 puan azalis kaydederek yeniden 50 referans degerinin altina gerilemis ve olumsuz bir görünüm arz etmistir.

Böylece mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Sanayi Endeksinin 41,0 puanlik degeri, sektörün önceki aya göre ciddi bir hiz kaybi yasadigini göstermektedir. Endeksin üçüncü çeyrekte 46,7 puan ortalamasinda kalmasi, bu dönemde sanayi sektöründeki ivme kaybinin GSYIH büyüme oranlarina olumsuz yansiyacagina isaret etmektedir.

Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi

Mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Hizmet Endeksi, 2018 yili Eylül ayinda, bir önceki aya göre 9,1 puan azalarak 43,2 seviyesine gerilemistir. 50 referans degerinin üzerindeki seyrini sürdürmesine karsin, önceki aya göre 10,3 puan birden gerileyen girdi alimlari; sektöre iliskin is hacminin gerilemesindeki belirleyici olmustur.

Is hacminin önceki aya göre 6,9 puan gerileyerek 36,0 seviyesine düsmesi, sektöre ait isgücünü olumsuz etkilemistir. Böylece bu dönemde 10,8 puanlik kayipla 41,7 puana gerileyen istihdam alt endeksi, Eylül 2018 dönemine iliskin issizlik oranina dair olumsuz sinyaller vermistir.

Böylece mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Hizmet Endeksinin 43,2 puanlik degeri, sektörün önceki aya göre ciddi bir hiz kaybi yasadigini göstermektedir.

Önceki Haber Sonraki Haber