Haberler
2018 Yılı MÜSİAD Ekim Ayı SAMEKS Verileri Açıklandı

 2018 yili Ekim ayinda mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Bilesik Endeksi, bir önceki aya göre 0,3 puan artarak 43,8 degerine yükselmis ve böylece 50 referans degeri altindaki seyrine devam ederek ekonomik aktivitedeki durgunlugun sürdügüne isaret etmistir.

2018 yili Ekim ayinda mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Bilesik Endeksi, bir önceki aya göre 0,3 puan artarak 43,8 degerine yükselmis ve böylece 50 referans degeri altindaki seyrine devam ederek ekonomik aktivitedeki durgunlugun sürdügüne isaret etmistir.

Endekste gözlenen 0,3 puanlik artista sanayi endeksinin önceki aya göre 0,1 puan artarak 41,0 puana yükselmesi etkili olurken, hizmet endeksi ise 0,6 puan gerileyerek 43,1 seviyesine düsmüs ve bilesik endeksteki toparlanmayi sinirlandirmistir. Hizmet sektöründe girdi alimlarinin artisini sürdürmesine karsin is hacmindeki düsüs sürmüstür. Sanayi sektöründe ise yeni siparislerde gözlenen azalislar bu dönemde de sürmüs ve buna bagli olarak girdi alimlari ve üretimdeki ivme kaybi devam etmistir. Böylece Ekim ayinda her iki sektör endeksi de 50 referans degerinin altinda seyretmis ve SAMEKS Bilesik Endeksi’ndeki negatif görünüm üst üste üçüncü ayinda da devam etmistir.

Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi

Mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Sanayi Endeksi, 2018 yili Ekim ayinda, bir önceki aya göre 0,1 puan artarak 41,0 seviyesine yükselmistir. Sektöre yönelik yeni siparisler, önceki aya göre 0,3 puan artis kaydetmesine karsin 38,3 puanla olumsuz görünümünü bu dönemde de sürdürmüstür. Yeni siparislerde gözlenen bu gelismeye paralel olarak, sektöre iliskin girdi alimlari 5,8 puan birden gerilemis ve 47,2 puana düsmüstür. Böylece sanayi üretimi, önceki aya göre 1,4 puan artis kaydetmesine ragmen, 34,6 seviyesinde gerçeklesmis ve sektördeki gerilemenin sürdügüne isaret etmistir. Bu gelismeler neticesinde, istihdam alt endeksi 43,9 puanla 50 referans degerinin altindaki seyrini sürdürmüs ve sektöre iliskin istihdam kaybinin devam ettigine isaret etmistir. Böylece mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Sanayi Endeksinin 41,0 puanlik degeri, sektörün önceki aya göre hiz kaybi yasadigini göstermektedir. Endeksin yilin son çeyregine olumsuz giris yapmasi, bu dönemde sanayi sektöründeki ivme kaybinin GSYIH büyüme oranlarina olumsuz yansiyacagina isaret etmektedir.

Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi

Mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Hizmet Endeksi, 2018 yili Ekim ayinda, bir önceki aya göre 0,6 puan azalarak 43,1 seviyesine gerilemistir. Sektöre yönelik girdi alimlari önceki aya göre 0,7 puan artis kaydetmis ve 56,6 seviyesinde gerçekleserek olumlu görünümünü sürdürmüstür. Nihai mal stoku alt endeksinde ise, önceki aya göre 0,7 puanlik nispi bir toparlanma gözlenmis olmasina karsin azalislar devam etmistir.

Is hacminin önceki aya göre 1,1 puan gerileyerek 33,9 seviyesine düsmesi, sektöre ait isgücünü olumsuz etkilemistir. Bu dönemde 0,4 puan artis kaydetmesine karsin 41,7 seviyesinde gerçeklesen istihdam alt endeksi, Ekim 2018 dönemine iliskin issizlik oranina dair olumsuz sinyaller vermistir.

Böylece mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Hizmet Endeksinin 43,1 puanlik degeri, sektörün önceki aya göre hiz kaybetmeye devam ettigini göstermektedir.

YORUM:

Mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Bilesik Endeksi’nin 43,8 puanlik seviyesi, reel sektöre yönelik Temmuz ayinda baslayan durgunlugun üst üste dördüncü ayda da sürdügüne isaret etmektedir. Yilin son çeyreginin ilk ayinda endeksteki düsüsün sürüyor olmasi, bu döneme iliskin büyüme oranlarina iliskin olumsuz bir grafik sunmaktadir.

Ekim 2018 döneminde, TCMB tarafindan açiklanan Imalat Sanayi Kapasite Kullanim Orani ve Reel Kesim Güven Endeksinin yani sira, TÜIK tarafindan açiklanan Sektörel Güven Endeksinin önceki aya göre azalis kaydetmesi, SAMEKS’teki negatif görünümü teyit etmektedir.

Bu gelismelere karsin; Ekim ayi içerisinde (30 Ekim itibariyle) Türk Lirasi’nin ABD Dolari karsisinda yaklasik %7 oraninda deger kazanmasinin, önümüzdeki dönemde üretici maliyetlerine olumlu yansimasi öngörülmektedir. Bu baglamda; üretici maliyetlerinde gözlenecek muhtemel iyilesmenin tüketici fiyatlarina yansimasiyla, Kasim ve Aralik aylarinda reel sektöre yönelik toparlanmanin hiz kazanmasi beklenmektedir.

Önceki Haber Sonraki Haber