Haberler
2018 Yılı Haziran Ayı SAMEKS Verileri Açıklandı

Müstakil Sanayici ve Isadamlari Dernegi (MÜSIAD) Haziran ayi SAMEKS verileri açiklandi. Belirtilen rakamlara göre SAMEKS Bilesik Endeksi, bir önceki aya göre 3,5 puan artarak 54,0 degerine yükseldi ve ekonomik aktivitedeki canliligin sürdügüne isaret etti.

2018 yili Haziran ayinda mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Bilesik Endeksi, bir önceki aya göre 3,5 puan artarak 54,0 degerine yükselmis ve ekonomik aktivitedeki canliligin sürdügüne isaret etmistir. Endekste gözlenen bu artista hizmet endeksinin 5,6 puan artarak 56,0 puana yükselmesi etkili olurken, sanayi endeksi de 1,4 puan artisla 51,7 puana yükselmistir.

Hizmet sektöründe girdi alimlari hizli bir artis sergilerken, buna bagli olarak is hacmi 3,6 puan ivme kazanmis ve 52,3 seviyesine yükselmistir. Bu dönemde girdi alimlarinin sanayi sektöründe de güçlü seviyesini korudugu gözlenirken, böylece sanayi üretiminde 6,0 puan artis kaydedilmistir.

Böylece mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Bilesik Endeksi’nin 54,0 puanlik degeri 2018 yili Haziran ayina iliskin ekonomik aktivitenin canliligina isaret ederken, hem hizmet hem de sanayi sektörünün 50 referans puani üzerindeki seyrini sürdürmesi; SAMEKS’teki olumlu görünümün önümüzdeki dönemlerde de süreceginin sinyalini vermektedir.

Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi

Mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Sanayi Endeksi, 2018 yili Haziran ayinda, bir önceki aya göre 1,4 puan artarak 51,7 seviyesine yükselmistir. Bu dönemde girdi alimlari 1,2 puan artis kaydederek 61,2 seviyesine yükselmis ve firmalarin sektöre olan güveninin sürdügüne isaret etmistir. Girdi alimlarindaki artisa karsin nihai mal stokunda gözlenen düsüsler, firmalarin yaptigi satin alimlarin gelecek dönemlere yönelik olduguna isaret etmektedir.

Önceki aya göre 1,2 puan gerilemis olmasina karsin, yeni siparislerin 50 referans puani üzerindeki seyrini korumasi, bu dönemde sanayi üretiminde gözlenen 6,0 puanlik artisi desteklemistir. Üretimde gözlenen artisa ragmen istihdamin hiz kaybetmesi ise,  Haziran ayinda sanayi sektörüne iliskin olumsuz bir görüntü sunmaktadir.

Bununla birlikte SAMEKS Sanayi Endeksi, son 17 aya dair olumlu görünümünü Haziran döneminde de sürdürmüs ve 50 referans degerinin üzerinde yer alarak sektördeki canliliga isaret etmistir.

Üretim

Sanayi sektörüne ait Üretim alt endeksi, Haziran ayinda bir önceki aya göre 6,0 puan artarak 51,2 seviyesine yükselmistir. Önceki aya göre gerçeklesen bu artista yeni siparisler ve girdi alimlarindaki olumlu görünümün sürmesi etkili olmustur.

Yeni Siparis

Sanayi sektörüne ait Yeni Siparis alt endeksi, Haziran ayinda bir önceki aya göre 1,2 puan azalarak 50,5 seviyesine gerilemistir. Artis hizinda gözlenen yavaslamaya karsin yeni siparislerin 50,5 puanlik seviyesi, sektördeki canliligin devam ettigini göstermektedir.

Satin Alim

Sanayi sektörüne ait Satin Alim alt endeksi, Haziran ayinda bir önceki aya göre 1,2 puan artarak 61,2 seviyesine yükselmistir. Sektöre yönelik satim alimlarin güçlü bir sekilde devam etmesi, firmalarin sektöre olan güveninin sürdügüne isaret etmektedir.

Nihai Mal Stoku

Sanayi sektörüne ait Nihai Mal Stoku alt endeksi, Haziran ayinda bir önceki aya göre 3,3 puan azalarak 46,2 seviyesine gerilemistir. Endekste gözlenen bu düsüs, firmalarin Haziran ayinda mevcut stoklarindan tüketime yöneldigine isaret etmektedir.

Tedarikçilerin Teslimat Süresi

Sanayi sektörüne ait Tedarikçilerin Teslimat Süresi alt endeksi, Haziran ayinda bir önceki aya göre 4,5 puan azalarak 50,3 seviyesine gerilemistir. Haziran ayinda firmalarin %74’ü teslimat sürelerinde önemli bir degisim olmadigini ifade etmistir.

Istihdam

Sanayi sektörüne ait Istihdam alt endeksi, Haziran ayinda bir önceki aya göre 0,7 puan artarak 49,5 seviyesine gerilemistir. Böylece sektöre iliskin istihdam üst üste iki ay 50 referans degerinin altinda kalarak olumsuz bir görünüm arz etmistir.

Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi

Mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Hizmet Endeksi; 2018 yili Haziran ayinda, bir önceki aya göre 5,6 puan artarak 56,0 degerine yükselmistir. Is Hacmi (3,6 puan), Satin Alim (9,8 puan), ve Istihdam (2,8 puan) alt endekslerinde gerçeklesen artislar, hizmet sektöründe gözlenen hizlanmanin en önemli belirleyicileri olmustur.

Girdi alimlarinda gözlenen olumlu görünüm Haziran ayinda da devam etmis ve böylece sektöre ait is hacmi artis kaydetmistir. Girdi alimlarinda gözlenen artisa ragmen nihai mal stokunda gözlenen düsüsler, bu dönemde firmalarin mevcut stoklarindan tüketime yöneldigine isaret etmektedir. Sektöre iliskin istihdam ise is hacmindeki ivmelenmeden olumlu etkilenerek artisini sürdürmüstür.

Böylece mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Hizmet Endeksi 2018 yili Haziran ayinda 56,0 puanla 50 referans degeri üzerindeki seyrini sürdürerek sektöre yönelik olumlu görünümün devam ettigine isaret etmistir.

Is Hacmi

Hizmet sektörüne ait Is Hacmi alt endeksi, Haziran ayinda bir önceki aya göre 3,6 puan artarak 52,3 seviyesine yükselmistir. Bu dönemde girdi alimlarindaki olumlu görünümün sürmesi, sektöre yönelik is hacminin artisina destek vermektedir.

Satin Alim

Hizmet sektörüne ait Satin Alim alt endeksi, Haziran ayinda bir önceki aya göre 9,8 puan artarak 69,8 seviyesine yükselmistir. Girdi alimlarinda gözlenen artislar, hizmet sektöründeki olumlu görünümün önümüzdeki dönemde de sürecegine isaret etmektedir.

Nihai Mal Stoku

Hizmet sektörüne ait Nihai Mal Stoku alt endeksi, Haziran ayinda bir önceki aya göre 1,3 puan azalarak 49,7 seviyesine gerilemistir. Endekste gözlenen bu düsüs, firmalarin Haziran ayinda mevcut stoklarindan tüketime yöneldigine isaret etmektedir.

Tedarikçilerin Teslimat Süresi

Hizmet sektörüne ait Tedarikçilerin Teslimat Süresi alt endeksi, Haziran ayinda bir önceki aya göre 2,0 puan azalarak 51,8 seviyesine yükselmistir. Haziran ayinda katilimcilarin %83’ü teslimat sürelerinde önemli bir degisim olmadigini ifade etmistir.

Istihdam

Hizmet sektörüne ait Istihdam alt endeksi, Haziran ayinda bir önceki aya göre 2,8 puan artarak 53,0 seviyesine yükselmistir. Bu dönemde girdi alimlari ve is hacminde gözlenen artislar, sektöre yönelik istihdama olumlu yansimistir.

YORUM:

Yilin ilk çeyregini 53,3 puan ortalamasiyla tamamlayarak ekonomik aktivitedeki canliliga isaret eden SAMEKS Bilesik Endeksi, olumlu görünümünü ikinci çeyrekte de sürdürmüstür. Buna göre SAMEKS; Nisan, Mayis ve Haziran aylarini kapsayan bu dönemdeki 52,6 puanlik ortalamasiyla, hem sanayi hem de hizmet sektörüne yönelik pozitif bir tablo sunmustur.

Haziran ayi özelinde ise, hizmet sektörüne iliskin girdi alimlarindaki artislarin hiz kesmeden sürmesi, is hacminde gözlenen artislarin önümüzdeki dönemde de sürecegine isaret etmektedir. SAMEKS Sanayi Endeksi’nde ise Ocak 2017 döneminde baslayan artis trendinin Haziran ayinda da sürdügü görülmektedir.

T.C. Merkez Bankasi tarafindan açiklanan Imalat Sanayi Kapasite Kullanim Oraninin Haziran ayinda 0,1 puan artarak 78,3’e ve TÜIK tarafindan açiklanan Tüketici Güven Endeksinin 70,3’e yükselmesi, SAMEKS’teki olumlu görünümü teyit etmektedir.

 

Özetle SAMEKS’in 2018 yili ikinci çeyrek performansi, reel sektördeki olumlu gidisatin devam ettigine ve Türkiye ekonomisindeki büyüme performansinin bu dönemde de sürecegine isaret etmektedir.Önceki Haber Sonraki Haber