Haberler
2018 yılı Ağustos Ayı SAMEKS Verileri Açıklandı

 

2018 yili Agustos ayinda mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Bilesik Endeksi, bir önceki aya göre 0,3 puan artarak 51,3 degerine yükselmis ve böylece 50 referans degeri üzerindeki seyrini sürdürerek ekonomik aktivitedeki canliligin devam ettigine isaret etmistir


Endekste gözlenen bu artista hizmet endeksinin 1,9 puan artarak 52,6 puana yükselmesi etkili olurken, sanayi endeksi ise 49,2 puana gerileyerek bilesik endeksteki artisi sinirlamistir.

Hizmet sektörüne iliskin girdi alimlari bu dönemde de artisini sürdürmesine karsin is hacmindeki gerilemenin devam ettigi gözlenmistir. Sektördeki istihdamin yeniden artisa geçmesi ise endeksteki artista önemli bir rol oynamistir. Sanayi sektöründe ise yeni siparislerdeki düsüsle birlikte üretimde hizli bir gerileme yasanmis, girdi alimlari ise artisini sürdürmüstür.

Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi

Mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Sanayi Endeksi, 2018 yili Agustos ayinda, bir önceki aya göre 2,8 puan azalarak 49,2 seviyesine gerilemistir. Sektöre yönelik girdi alimlarinin önceki aya göre 0,6 puan azalmasina karsin 63,5 puanda seyretmesi, ekonomik faaliyetlerin ritmini koruguna isaret etmektedir. Buna karsin yeni siparislerde gözlenen 5,4 puanlik sert düsüs, bu döneme iliskin sanayi üretimine olumsuz yansimis ve üretim alt endeksi 43,2 seviyesine kadar gerilemistir.

Girdi alimlarindaki pozitif görünüme ragmen yeni siparisler ve üretimde yasanan bu gerileme, sektöre ait nihai mal stokunun artis kaydetmesine neden olmustur. Istihdam alt endeksi ise önceki aya göre 0,4 puan artis kaydederek yeniden 50 referans degerinin üzerinde yükselmis ve olumlu bir görünüm arz etmistir. Bununla birlikte SAMEKS Sanayi Endeksi, 20 ay aradan sonra 50 puan esiginin altina gerilemis ve Agustos ayinda sanayi sektöründe nispi bir duraksama yasandigina isaret etmistir.

Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi Mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Hizmet Endeksi, 2018 yili Agustos ayinda, bir önceki aya göre 1,9 puan artarak 52,6 seviyesine yükselmistir. Endekste gözlenen bu artista girdi alimlarinin 2,3 puan artarak 66,3 seviyesine yükselmesi etkili olmustur.

Girdi alimlarindaki artisa karsin is hacmindeki durgunlugun sürmesiyle, bu dönemde sektöre iliskin nihai mal stokun 2,6 puan artis kaydederek 50,2 sevisine yükselmistir. Önceki aya göre 5,0 puan artarak 52,7 seviyesine yükselen istihdam alt endeksi ise hizmet sektörüne yönelik isgücü piyasasindaki toparlanmaya isaret etmektedir. Böylece mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Hizmet Endeksi 2018 yili Agustos ayinda 52,6 puanla sektöre yönelik olumlu görünümün devam ettigini göstermistir.

Önceki Haber Sonraki Haber