Haberler
2017 yılı Kasım ayı SAMEKS verileri İstanbul’da açıklandı.

 2017 yili Kasim ayi SAMEKS verileri Istanbul’da açiklandi. Açiklanan verilere göre mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Bilesik Endeksi, bir önceki aya göre 1,0 puan azalarak 52,4 degerine geriledi. Sanayi sektörü, önceki aya göre 2,1 puan hizlanirken, hizmet sektöründeki artis 0,6 puanda kaldi. Böylece SAMEKS Bilesik Endeksi 50 referans degerinin üzerindeki seyrini sürdürerek Türkiye ekonomisindeki canliliga isaret etti.


Sanayi sektöründe gözlenen artista, önceki aya göre girdi alimlarinin 4,5 puan artarak 64,4 puana, yeni siparislerin ise 0,8 puan artarak 54,2 puana yükselmesi etkili olurken, bu gelisme neticesinde üretim, 0,2 puan artmis ve 52,0 olarak kayda geçmistir. Hizmet sektöründe ise firmalarin nihai mal stokundaki azalmalarin devam etmesinden dolayi girdi alimlarindaki 4,6 puanlik artisa ragmen; is hacmi daralmistir.

Böylece mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Bilesik Endeksi’nin 52,4 puanlik degeri, 2017 yili Kasim ayina iliskin ekonomik aktivitenin canliligina isaret etmistir. Hem hizmet hem de sanayi sektörünün 50 referans puani üzerindeki seyrini sürdürmesi; SAMEKS’teki olumlu görünümün önümüzdeki dönemlerde de süreceginin sinyalini vermektedir.

 1. Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi

Mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Sanayi Endeksi, 2017 yili Kasim ayinda, bir önceki aya göre 2,1 puan artarak 54,7 seviyesine yükselmistir. Bu gelismede firmalarin girdi alimlarinda meydana gelen 4,5 puanlik artis belirleyici olurken, buna bagli olarak sektöre iliskin üretim, 52,0 seviyesine yükselmistir.

Girdi alimlarindaki 4,5 puanlik artisa ragmen, yeni siparislerdeki düsük artisla üretimde cüzi bir artis meydana gelmis; böylece nihai mal stoku hizli bir sekilde artis kaydetmistir. Buna karsin 52,0 puanla Kasim ayinda da artisini sürdüren sanayi üretimi, böylece 11 aylik kesintisiz bir artis egilimi göstermistir.

Üretimde gözlenen artisa bagli olarak sektöre iliskin istihdam 1,2 puanlik artis kaydederek 51,7 seviyesine yükselmistir. Böylece mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Sanayi Endeksi, Ocak 2017 döneminde baslayan olumlu görünümünü Kasim ayinda da sürdürmüs ve 54,7 puanlik degeriyle sektördeki canliliga isaret etmistir.

 1. Üretim

Sanayi sektörüne ait Üretim alt endeksi, Kasim ayinda bir önceki aya göre 0,2 puan artarak 52,0 seviyesine yükselmistir. Bu dönemde firmalarin yeni siparislerinde gözlenen artislarin, sanayi üretimini pozitif etkiledigi görülmektedir.

 1. Yeni Siparis

Sanayi sektörüne ait “Yeni Siparis” alt endeksi, kasim ayinda bir önceki aya göre 0,8 puan artarak 54,2 seviyesine yükselmistir. Yeni Siparislerde gözlenen bu artis, sanayi sektöründeki canliligin kasim ayinda da sürdügüne isaret etmistir.

 1. Satin Alim

Sanayi sektörüne ait Satin Alim alt endeksi, kasim ayinda bir önceki aya göre 4,5 puan artarak 64,4 seviyesine yükselmistir. Girdi alimlarinin 64,4 puanlik bu seviyesi, sanayi sektöründeki canliligin önümüzdeki dönemlerde de devam edecegine isaret etmektedir.

 1. Nihai Mal Stoku

Sanayi sektörüne ait Nihai Mal Stoku alt endeksi, kasim ayinda bir önceki aya göre 6,8 puan artarak 50,8 seviyesine yükselmistir. Söz konusu artis, yeni siparislerdeki artisin girdi alimlarindaki artisin oldukça gerisinde kalmasindan kaynaklanmistir.

 1. Tedarikçilerin Teslimat Süresi

Sanayi sektörüne ait “Tedarikçilerin Teslimat Süresi” alt endeksi, Kasim ayinda bir önceki aya göre 6,7 puan artarak 52,7 seviyesine yükselmistir. Bu artis, firmalarin kasim ayinda mal ve hizmet tedariklerinde sorun yasamadiklarina isaret etmektedir.

 1. Istihdam

Sanayi sektörüne ait “Istihdam” alt endeksi, kasim ayinda bir önceki aya göre 1,2 puan artarak 51,7 seviyesine yükselmistir. Girdi alimlarinin hiz kesmeden devam etmesi, sektöre yönelik istihdamin önümüzdeki dönemde de artista olacaginin sinyalini vermektedir.

 1. Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi

Mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Hizmet Endeksi; 2016 yili Kasim ayinda, bir önceki aya göre 0,6 puan artarak 50,8 degerine yükselmistir. “Is Hacmi” ve buna bagli olarak “Istihdam” alt endekslerinde gerçeklesen azalislara karsin girdi alimlarindaki artisin sürmesi, bu dönemde endekste gözlenen artisin belirleyicisi olmustur. Önceki aya göre nihai mal stokunda 2,4 puanlik bir toparlanma gözlenmis olsa da ‘endeksin 48,0 puanlik seviyesi’ stoklardaki azalmaya isaret etmistir. Girdi alimlarinda gözlenen hizli artisa ragmen is hacminin daralmis olmasi, firmalarin bu dönemde nihai mal stoklarini tüketme egiliminde oldugunu göstermektedir. Hizmet sektörüne iliskin istihdam alt endeksi ise önceki aya göre 1,4 puan gerilemis olmasina karsin 50,7 puanlik seviyesiyle olumlu görünümünü sürdürmüstür. Böylece mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Hizmet Endeksi, 2017 yili Kasim ayinda 50,8 puanla 50 referans degeri üzerindeki seyrini sürdürerek sektöre yönelik olumlu görünümün devam ettigine isaret etmistir.

 1. Is Hacmi

Hizmet sektörüne ait “Is Hacmi” alt endeksi, kasim ayinda bir önceki aya göre 3,5 puan azalarak 45,4 seviyesine gerilemistir. Böylece, sektörde Eylül 2017 döneminde baslayan is hacmi daralmasi kasim ayinda da sürmüstür.

 1. Satin Alim

Hizmet sektörüne ait “Satin Alim” alt endeksi, kasim ayinda bir önceki aya göre 4,6 puan artarak 63,1 seviyesine yükselmistir. Girdi alimlarinda gözlenen bu artis, önümüzdeki dönemde sektöre yönelik olumlu görünümün sürecegine isaret etmektedir.

 1. Nihai Mal Stoku

Hizmet sektörüne ait “Nihai Mal Stoku” alt endeksi, kasim ayinda bir önceki aya göre 2,4 puan artarak 48,0 seviyesine yükselmistir. Is hacminde gözlenen durgunlugun sürmesi, firmalarin nihai mal stoklarinda hizli bir düsüs gözlenmesine neden olmustur.

 1. Tedarikçilerin Teslimat Süresi

Hizmet sektörüne ait “Tedarikçilerin Teslimat Süresi” alt endeksi, kasim ayinda bir önceki aya göre 4,4 puan artarak 51,2 seviyesine yükselmistir. Kasim ayinda firmalarin yaklasik %82’si teslimat sürelerinde önemli bir degisim olmadigini ifade etmistir.

 1. Istihdam

Hizmet sektörüne ait “Istihdam” alt endeksi, kasim ayinda bir önceki aya göre 1,4 puan azalarak 50,7 seviyesine gerilemistir. Gözlenen bu gerilemeye karsin 50,7 seviyesindeki endeks, hizmet sektörüne iliskin istihdamin artmaya devam ettigini göstermektedir. SAMEKS’in Önümüzdeki Dönemde de Artis Egiliminde Olacagi Düsünülüyor Ekim ayindaki 53,4 puanlik degeriyle 2017 yilinin son çeyregine olumlu bir giris yapan SAMEKS Bilesik Endeksi, bu görünümünü kasim ayinda da sürdürmüs ve ekonomik aktivitenin canliligina isaret etmistir. Hizmet ve sanayi sektöründe gözlenen artislar, her ne kadar önceki aya göre 1,0 puan azalmis olsa da Türkiye ekonomisine yönelik pozitif görünümün sürdügüne isaret etmistir.

Kasim ayinda T.C. Merkez Bankasi tarafindan açiklanan Imalat Sanayi Kapasite Kullanim Oraninin 0,1 puan artarak 79,5 seviyesine ulasmasi ve 106,3 seviyesinde gerçeklesen Reel Kesim Güven Endeksi, SAMEKS’in olumlu görünümünü destekleyen etmenler olmustur. Girdi alimlarinin hizmet sektöründe 63,1, sanayi sektöründe ise 64,4 seviyesinde gerçeklesmesi, reel sektörün ekonomiye olan güveninin sürdügüne isaret etmektedir. Bu baglamda SAMEKS’in önümüzdeki dönemde de artis egiliminde olacagi tahmin edilmektedir. Bununla birlikte hizmet sektörünün is hacmi durgunlugunu, kasim ayinda da sürdürmesi, sektöre yönelik risk unsuru olusturmaktadir.

“FED’in 2018 Yilinda Faiz Artiriminda Temkinli Bir Durus Sergilemesi Bekleniyor”

2017 yili Kasim ayinda küresel ekonominin gündemi; FED’in aralik ayinda faiz artirimina gidecegine yönelik beklentiler ve Avro Bölgesi’ndeki siyasi belirsizliklerin ekonomik yansimalari üzerine yogunlasmistir.

FED yetkililerinin 1 Kasim’da sona eren toplantisinin ardindan, ABD’deki güçlü ekonomik aktiviteye yönelik görüs birliginde olduklari görülmüstür. Birçok yetkili faiz oranlarinin yakin dönemde artirilmasi gerektigi öngörüsünde bulunurken, enflasyonun beklenenden daha uzun süre %2’lik hedefin altinda kalacagina yönelik endiseler, FED’in 2018 yilinda faiz artiriminda daha temkinli bir durus sergileyecegine isaret etmektedir. Issizlik maasi basvurularinin, beklentilerin altinda kalmasina ek olarak, ekim ayi konut baslangiçlarinin yillik %13,7 artisla beklentilerin üzerinde gerçeklesmesi, ABD ekonomisine yönelik iyimser beklentileri desteklemektedir.

Siyasi Belirsizlikler Euro’yu Küresel Piyasalarda Baski Altina Soktu Avro Bölgesi ekonomisinde siyasi belirsizliklerin ekonomiye etkisi, kasim ayinin bir diger önemli gündem maddesi olmustur. Koalisyon kurma sürecinin basarisizlikla sonuçlanmasinin ardindan Merkel'in azinlik hükümeti kurmak istemedigini dile getirmesi sonrasinda, piyasalar erken seçim ihtimaline yogunlasirken, Avrupa’nin en büyük ekonomisinde yasanan siyasi belirsizlikler küresel piyasalarda Euro’nun baski altinda kalmasina neden olmustur.

Bölge'de kasim ayina iliskin öncü imalat sanayi ve hizmet sektörleri PMI’lari, beklentilerin üzerinde gerçeklesirken; Almanya ve Ingiltere’de üçüncü çeyrek için daha önce sirasiyla %2,3 ve %1,5 olarak açiklanan yillik büyüme oranlari revize edilmeyerek beklentiler paralelinde gerçeklesti.

Avrupa Ekonomilerinde Iyilesme Süreci Devam Ediyor

Diger taraftan Ingiltere'de kabinenin Brexit sürecinde tazminat ödenmesi konusunda anlastigini iddia edilirken, Ingiliz basininda yaklasik 40 milyar Ingiliz Sterlini seviyesinde bir ödeme yapilabilecegi belirtildi.

IMF tarafindan yayimlanan Avrupa’ya yönelik Bölgesel Ekonomik Görünüm Raporu’nda, Avrupa ekonomilerinde iyilesmenin güçlendigi vurgulanirken, bölge ekonomilerinin bu yil %2,4, 2018’de ise %2,1 büyüyecegi öngörüldü. Bölgede iç talep ve yatirimlarla hizlanan büyümenin küresel ekonomiye ciddi katki sagladigi ve Avrupa’nin küresel ticaretin motoru haline geldigi ifade edildi. Raporda Avrupa’nin 2016-2017 döneminde küresel ithalat artisina Çin ve ABD’nin toplami kadar katki sagladigi tespitine yer verildi.

Ihracattaki Artis Ile Dis Talebin Büyümeye Olan Pozitif Katkisi Sürecek

2017 yilinin ikinci çeyreginde %5,1 oraninda büyüyen, yilin üçüncü çeyreginde ise çift haneli büyüme beklenen Türkiye ekonomisine iliskin kasim ayi içerisinde açiklanan makroekonomik veriler, pozitif büyüme sürecinin sürdügüne isaret etmistir. Eylül 2017 dönemine iliskin ihracat yillik bazda %8,7 artarak 11,8 milyar dolar olurken, ithalat %30,6 yükselerek 20 milyar dolar olarak gerçeklesti. Ithalatin ihracattan hizli bir sekilde artmasiyla dis ticaret açigi %85 oraninda artarak 8,1 milyar dolara yükseldi. Ihracattaki bu artis, üçüncü çeyrekte dis talebin büyümeye olan pozitif katkisinin sürecegine isaret etmistir.

Yine Eylül döneminde sanayi üretimi takvim etkisinden arindirilmis verilere göre yillik bazda %10,4 artis kaydederken, böylece 3. çeyrekte sanayi üretim endeksindeki artis, yillik bazda %10 olarak gerçeklesti.

Yil Sonu Büyüme Oraninin %5’in Üzerinde Gerçeklesecegi Düsünülüyor Beklentileri asan bu veriyle birlikte, 2017 yili büyüme tahminleri yukari yönlü güncellenirken, yil sonu büyüme oraninin %5’in üzerinde gerçeklesecegi düsünülmektedir. Bu gelismeye uygun olarak AB Komisyonu, Türkiye'nin 2017 ve 2018 yillarina iliskin GSYH büyüme tahminlerini yukari yönlü güncelledi. Buna göre, 2017 yili için büyüme tahmini %3'ten %5,3'e, 2018 tahmini de %3,3'ten %4’e yükseltildi.

Agustos 2017 dönemine ait issizlik oraninin önceki yilin ayni dönemine göre %0,7 oraninda azalarak %10,6’ya gerilemesinin yani sira, Ekim ayinda bütçe gelirlerinin %21,8 oraninda artmasi; Türkiye ekonomisine yönelik diger olumlu gelismeler olmustur.

Eylül ayina iliskin cari islemler açigi ise 4,5 milyar dolarla beklentilerin üzerinde gerçeklesti. Bu dönemde dis ticaret açigindaki yüksek oranli artis, cari açigin genislemesinde etkili olurken, turizm gelirlerindeki toparlanmanin sürdügü izlenmistir.

Türk Lirasi’nin Kasim ayi içerisinde (24 Kasim itibariyle) Dolar karsisinda %3,3 oraninda deger kaybetmesi, Kasim ayina iliskin en olumsuz gelisme olarak kayda geçmistir.  Böylece 2017 yilinin basindan bu yana, TL’nin Dolar karsisinda yasadigi deger kaybi yaklasik %12 olurken, bu baglamda Türk Lirasi gelismekte olan ülke para birimlerinden negatif olarak ayrismistir.

Dis Ticaret Açigi %27,9 Oraninda Artis Kaydetti

2017 yili Eylül ayinda toplam ihracat hacmi 2016 yilinin ayni ayina göre %8,7 artarak 11,8 milyar dolar olurken, toplam ithalat hacmi de %30,6 artarak 20,0 milyar dolar olarak gerçeklesti. Böylece Eylül ayinda dis ticaret açigi %85 artarak 8,1 milyar dolara yükseldi. 2017 yilinin Ocak-Eylül dönemi dikkate alindiginda, geçtigimiz yilin ayni dönemine göre ihracat %10,5, ithalat da %15,5 oraninda artis kaydetti. Böylece bu dönemde dis ticaret açigi %27,9 artis kaydetti.

Yillik dis ticaret açiginin artis kaydetmesinde en etkili unsur altin ticareti olmustur. Altin ticareti hariç dis ticaret rakamlarina bakildiginda, Eylül 2017 dönemi itibariyle dis ticaret açiginin daralmis oldugu görülmektedir. Nitekim önceki yilin Ocak-Eylül döneminde 3,9 milyar dolar olan “Kiymetli veya Yari Kiymetli Taslar” ithalati, 2017 yilinin ayni döneminde 13,8 milyar dolara yükselmistir.

Motorlu Tasit Ihracinda Gelisme Saglandi

Eylül ayinda ihracatta meydana gelen %8,7’lik artista “Motorlu Tasitlar” ve “Makine” ihracati belirleyici olmustur. Bu dönemde Motorlu Tasitlar ihracati %11,8 artarak 1,8 milyar dolar olurken, Makine ihracati %10,1 artarak 1,1 milyar dolara yükselmistir. Altin ithalatindaki güçlü seyrin yani sira enerji ithalati da dis ticaret dengesini olumsuz etkilemektedir. Ekonomik aktivitedeki toparlanma ve petrol fiyatlarindaki yükselisin etkisiyle enerji ithalati %51 oraninda artarak 3,2 milyar dolar olmustur. Avro Bölgesi ekonomisindeki canlanma ihracat artisini desteklemektedir. Buna karsin küresel petrol fiyatlarindaki artis ve yurt içi ekonomik aktivitedeki olumlu görünüm dis ticaret açigi üzerinde yukari yönlü baski olusturmaktadir. Altin ithalatindaki seyrin dis ticaret dengesi açisindan önümüzdeki dönemde belirleyici olacagi tahmin edilmektedir.

 

Turizm Gelirlerindeki Artis Yüzleri Güldürdü

2017 yili Eylül ayina ait cari islemler açigi, bir önceki yilin eylül ayina göre 2,9 milyar dolar artarak 4,5 milyar dolar olarak gerçeklesti. Böylece 2017 yili Ocak-Eylül döneminde cari açik, önceki yilin ayni dönemine göre %27,1 oraninda artarak 31,1 milyar dolar olarak gerçeklesti. Yilliklandirilmis bazda cari islemler açigi ise 39,3 milyar dolar seviyesinde gerçeklesmistir.

Turizm gelirlerinde geçtigimiz Nisan’dan bu yana güçlenerek süren toparlanma Eylül’de de devam etmistir. Agustos ayinda 3,7 milyar dolar ile son iki yilin en yüksek düzeyine çikan turizm gelirleri Eylül’de yillik bazda %32,8 oraninda artarak 3,1 milyar dolar ile yine bu seviyelere yakin düzeyde gerçeklesmistir. Yilin ilk üççeyreginde net turizm gelirlerindeki artis yillik bazda 3 milyar dolar olmustur.

Petrol Fiyatlari Cari Açigi Dogrudan Etkiliyor Eylül ayindaki 1,4 milyar dolarlik ithalatla birlikte Ocak-Eylül döneminde 13,2 milyar dolara ulasan altin ithalati cari islemler açigini yukari yönlü baski altinda birakmistir. Eylül’de petrol fiyatlarinda yillik bazda %20’nin üzerinde gerçeklesen artis da cari dengedeki görünüme olumsuz yansimistir. Eylül 2016 döneminde portföy yatirimlari kaleminde 3,4 milyar dolarlik net sermaye girisi kaydedilmistir. Bu dönemde hisse senedi piyasasindan 248 milyon dolar net yabanci sermaye çikisi gözlenirken, tahvil piyasasina güçlü girisler sürmüstür.

Net hata ve noksan kaleminde eylül’de 1,7 milyar dolar sermaye girisi yasanmistir. ocak-eylül döneminde ise söz konusu kalemden 930 milyon dolar çikis gözlenmistir. Petrol fiyatlarinin uluslararasi piyasalarda güçlenme egilimi sergilemesi nedeniyle önümüzdeki dönemde cari açik üzerindeki risklerin sürmesi beklenmektedir. Öncü verilere göre Ekim’de basta enerji ithalati olmak üzere ara mali ithalatindaki yükselisin etkisiyle dis ticaret açigi hizli genislemistir. Bununla birlikte turizm gelirlerindeki toparlanmanin sürmesi cari dengeyi olumlu etkilemeye devam edecektir.

Sanayi Üretimi Yilin Üçüncü Çeyreginde Olumlu Bir Görünüm Arz Ediyor

Büyümenin öncü göstergelerinden sanayi üretimi, Eylül ayinda, aylik bazda cüzi bir artis gösterirken ve yillik bazda beklentileri asmis ve yilin üçüncü çeyregine iliskin büyüme rakamlari için olumlu bir görünüm arz etmistir. Bu dönemde, aylik bazda sanayi üretimi %0,6 artarken, yillik bazda sanayi üretimi %10,4 artis kaydetmistir.

Aylik bazda gerçeklesen %0,6 oranindaki artista madencilik ve tasocakçiligi sektörü endeksinin %5,7, imalat sanayi sektörü endeksinin %0,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dagitimi sektörü endeksinin %1,6 artmasi etkili olmustur.

Yillik bazda sanayi üretiminde ise artis Eylül ayinda da sürmüs ve böylece artis trendi 12 aya çikmistir.Yillik sanayi üretiminde gözlenen bu yüksek artista, madencilik ve tasocakçiligi sektörü endeksinin bir önceki yilin ayni ayina göre %4,6, imalat sanayi sektörü endeksinin %10,4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dagitimi sektörü endeksinin ise %13 artmasi etkili olmustur.

Eylül ayi verisiyle birlikte 3. çeyrege iliskin sanayi üretimi de tamamlanmis oldu. Buna göre 2017 yili 3. çeyreginde sanayi üretimi yillik bazda %10 artarken, önceki çeyrege göre artis %1,9 olmustur. %10 oranindaki yillik artis orani, bu dönemde ekonomik büyümenin ilk iki çeyregin ortalamasi olan %5,1’in oldukça üzerinde olacagina isaret etmektedir.

Eylül 2017 döneminde ise SAMEKS Sanayi Endeksi 4,7 puan azalmasina karsin 52,7 puan olarak gerçeklesmisti. Bu baglamda Ekim ayinda sanayi üretiminin bir miktar hiz kaybetse de olumlu görünümünü sürdürecegini tahmin edebiliriz.

 

Issizlik Rakamlarinda Artis Söz Konusu

Haziran, Temmuz ve Agustos dönemlerinin ortalamasi alinarak hesaplanan Temmuz 2017 dönemi issizlik rakamlari, geçtigimiz yilin ayni dönemine göre herhangi bir degisim göstermezken, geçtigimiz aya göre ise 0,5 puan artarak %10,7 seviyesinde gerçeklesti. Issizlik oranindaki bu artis Ocak 2017 döneminden beri gözlenen ilk artis olarak kayitlara geçmistir. %10,7’lik bu seviye son 4 ayin en yüksek issizlik orani olmustur. Issizlik oraninda gözlenen bu artista, Temmuz 2017 döneminde saglanan istihdam artisinin isgücüne katilimin çok gerisinde kalmasi etkili olmustur.

Önceki aya göre 55 bin yeni istihdam saglanmis ve toplam istihdamda 28 milyon 758 bin seviyesine ulasilmis olmasina karsin, isgücüne 246 bin kisinin daha dâhil olmasi; bu dönemde toplam issiz sayisinin 192 bin kisi artmasina neden olmustur.

Yilin ilk 7 ayinda istihdamda saglanan artis 2 milyon 86 bin olmustur. Ocak 2017’de 26,7 milyon seviyesinde bulunan istihdam Temmuz ayi itibariyle 28,8 milyon seviyesine yükselmistir. Toplam istihdamda gelinen yaklasik 28,8 milyonluk bu seviye, son 13 yilin en yüksek istihdam sayisi olarak dikkat çekerken, istihdam orani %48,0 seviyesinde gerçeklesmistir.

Önceki yilin ayni dönemiyle kiyaslandiginda ise, yine isgücüne katilimdaki yogunluk dikkat çekmektedir. Temmuz 2016 döneminde toplam isgücü 30 milyon 961 bin kisi iken, Temmuz 2017 döneminde 32 milyon 200 bin kisi olmustur. Böylece son 12 ayda isgücü arzi 1 milyon 239 bin kisi artis kaydetmistir. Bu dönemde gerçeklesen toplam istihdam artisi ise 1 milyon 122 bin seviyesinde gerçeklesirken, böylece 12 ay öncesine göre toplam issiz sayisi 119 bin artis kaydetmistir.

Agustos 2017 döneminde ise SAMEKS Hizmet Endeksine iliskin istihdam alt endeksi önceki aya göre 1,9 puan azalmis, Sanayi Endeksine ait istihdam alt endeksinde de önceki aya göre 0,7 puanlik bir kayip gözlenmisti. Bu verilere dayanarak önümüzdeki dönemde sanayi ve hizmetler sektörü istihdamindaki düsüslerin sürecegini bekleyebiliriz.

Enerji Fiyatlarindaki Artis Enflasyona Yukari Yönlü Baski Yapiyor

2017 yili Ekim ayina iliskin tüketici fiyatlari, piyasa beklentilerinin bir miktar üzerinde, aylik bazda 2,08 yillik bazda ise 11,90 puan artti. Böylece yillik enflasyonda Agustos ayinda baslayan artis egilimi Ekim ayinda da sürmüs oldu.

%11,9’luk yillik enflasyon orani Ekim 2008 döneminden (%11,99) bu yana görülen en yüksek tüketici fiyatlari artisi olarak kayitlara geçmistir.Yurtiçi üretici fiyatlarinda gözlenen artislar ekim ayinda da sürmüstür. Buna göre bir önceki aya göre %1,71 önceki yilin ayni ayina göre %17,28 oraninda artis kaydeden YI-ÜFE, önümüzdeki dönemde TÜFE’deki artislarin sürecegine isaret etmektedir.

Ekim ayinda yalnizca eglence ve kültür ile haberlesme gruplari TÜFE’yi azaltici yönde etkide bulunmustur. Bu dönemde, TÜFE artisina en fazla katkiyi mevsimsel faktörlerin etkili oldugu giyim ve ayakkabi grubu yapmistir.

Son 5 aydir aylik bazda gerileyen gida fiyatlari ekim ayinda %2’ye yakin yükselmistir. Böylece gida fiyatlarindaki yillik artis da %12,7’ye ulasmistir.

Son dönemde petrol fiyatlarinin 60 USD/varil düzeyinin üzerine çikmasi enflasyon görünümü açisindan olumsuz bir tablo çizmektedir. Nitekim enerji fiyatlarina duyarliligin yüksek oldugu ulastirma grubunda fiyatlar aylik bazda %2,6 oraninda artmistir.

Enerji fiyatlarinin geçtigimiz seneye kiyasla yüksek seyretmesi enflasyon üzerindeki yukari yönlü baskinin devam edecegine isaret etmektedir. Son dönemde TL’de meydana gelen deger kaybinin gecikmeli etkilerinin de orta vadede enflasyon görünümü açisindan olumsuz oldugu degerlendirilmektedir.

 

Önceki Haber Sonraki Haber