Haberler
1251. Konferans’ta 1251 Yılında Kurulan Karatay Medresesi (Üniversitesi) konuşuldu
            MÜSIAD Konya Subesi tarafindan mutat olarak düzenlenen toplantilarin 1251’incisinde, 1251 yilinda kurulan Karatay Medresesi’nin devami olarak egitim ve ögretime devam eden KTO–Karatay Üniversitesi konusuldu. Ticaret Odasi Baskani Selçuk Öztürk ile KTO–Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, Üniversite’nin akademik ve idari bakimdan geldigi nokta ve üniversite sanayi isbirligine yaklasimlari hakkinda MÜSIAD Konya ve Genç MÜSIAD üyelerini bilgilendirdi.

            Çok sayida MÜSIAD ve Genç MÜSIAD üyesinin katildigi konferansin açilis konusmasini yapan MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, “Kuruldugu günden bugüne ciddi bir gelisme yakalayan KTO-Karatay Üniversitesi, her geçen yil büyümesini sürdürmüstür. 1251 yilinda kurulan Karatay Medresesi’nin devami olarak egitim ve ögretim hayatina devam eden Üniversitemiz, kentimiz ve ülkemiz için oldukça önemli bir degere sahiptir. Üniversitenin kurulusundan bugün ki haline gelinceye kadar emegi geçen herkese tesekkür ediyorum” dedi. 
 
            Baskan Okka’nin ardindan sözü alan Konya Ticaret Odasi Baskani–Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyet Baskani Selçuk Öztürk ise, “MÜSIAD Konya, her zaman sehrimize, ülkemize ve tüm Islam âlemine ciddi katkilari olan, birçok fikrin merkezini teskil eden bir yapi olmustur, hatta zamaninda KTO-Karatay Üniversitemizin kurulmasi fikrinin de tartisildigi yer burasidir.  Üniversitemizin kurulmasinda, basta kurucu Baskanimiz olmak üzere emegi geçen herkese tesekkür ediyorum.”

            “Konya, Anadolu Türk tarihi içerisinde büyük önem ve degere sahip müstesna bir sehirdir. Dünyanin her yerinden Islam âlimleri ve bilim adamlari, 13. yüzyilda Konya’da teskilatlanan ve dönemin güçlü devletleri arasina giren Anadolu Selçuklu’da toplanarak Konya’yi ilim baskenti haline getirmislerdir. Konya ayni zamanda, tarihinde üniversiteler sehri olarak bilinmektedir. 1901 yili itibariyle Istanbul’da 217 Medrese bulunurken, ayni dönemde Konya’da bugünkü fakülte niteliginde 570 Medrese bulunmaktaydi. Kurulusundan, 1. Dünya Savasi nedeniyle kapandigi 1914 yilina kadar tam 663 yil egitim veren, Selçuklu ve Osmanli döneminin sayili Medreseleri arasinda yer alan Karatay Medresesi’nin 95 yil sonra egitime baslamasi sehrimizin kültürel zenginligini gün yüzüne çikarmistir.

            Her geçen yil ögrenci sayisi artan KTO-Karatay Üniversitesi’nde hedefimiz öncelikle Türkiye’de, gelecekte ise dünyada en iyi üniversiteler arasina girmek. Üniversitemizin yönetimi, dünyaya hükmeden bir tarihin izlerini tasiyan Medrese’yi dünyaya isik tutacak ilmin ve fikrin yayilacagi bir Üniversiteye dönüstürerek büyük bir sorumlulugu üzerine almistir. Bu tarihi sorumluluk ile üniversitemizin her geçen yil basarilarini artirmak için var gücümüzle çalismaktayiz” diye konustu.

            KTO–Karatay Üniversite Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade de Üniversite’nin geldigi nokta, akademik, idari durumu ve hazirlanan projelerle ile ilgili bilgiler verdi. Sade, “Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanligina sundugumuz Akilli Teknolojiler Merkezi projesinde ciddi mesafe aldik. Türkiye’de sadece birkaç tane Teknik üniversitede olan programda ana sektör olarak tarim makinalarini degerlendirecegiz. Biliyorsunuz ki Konya, tarim makinalari üssü konumundadir. Akilli Teknolojiler Merkezimizde, üretilen tarim makinalari akilli dönüsüme çevrilecek. Bu sayede Konya, tarim alaninda büyük bir dönüsüme imza atmis olacak. Ayrica üniversitemizde Sektör danismanligi projesi, Çocuk Egitimi Uygulama ve Arastirma Merkezi, Liderlik ve Girisimcilik Uygulama ve Arastirma Merkezi faaliyetleri, Sürekli Egitim Merkezi, Teknoloji Transfer ofisleri hizmet vermektedir” dedi.

             Konferansin sonunda MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, Ticaret Odasi Baskani Selçuk Öztürk ve KTO–Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade’ye hediye takdim etti.
Önceki Haber Sonraki Haber