Haberler
“YENİ BAŞARI HİKAYELERİNİ HEP BİRLİKTE YAZACAĞIZ”

Müstakil Sanayici ve Is Adamlari Dernegi (MÜSIAD) Genel Merkez tarafindan her yil geleneksel olarak düzenlenen Genisletilmis Baskanlar Toplantisi bu yil, Ankara’da Basbakan Yardimcisi Mehmet Simsek’in katilimlariyla gerçeklestirildi. 2015 yilinin ekonomik olarak degerlendirildigi, 2016 yili beklenti ve öngörülerinin ele alindigi toplantiya MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek ve Yönetim Kurulu Üyeleri de katilim sagladi.

2015 yilini degerlendiren ve 2016 yili ile ilgili beklentileri ile ilgili açiklamalarda bulunan Basbakan Yardimcisi Mehmet Simsek, “Yasanan küresel krizi ülkemizin etkili bir yol haritasi oldugu için firsata çevirerek yapisal reformlarla sinif atlayacagiz. Türkiye’nin ekonomik gelecegi için sihirli sözcük reformdur. Gelismis ülkelerle arayi hizla kapatiyoruz. Kim ne derse desin Türkiye büyük kazanimlar elde etti. Yol haritamiz ve reform paketimizle firsatlari degerlendirecegiz ve gelismis ülke seviyesine gelecegiz. MÜSIAD 64. Hükümetten beklentileriyle ilgili çok detayli bir çalisma hazirladi ve bizim isimizi kolaylastirdi. MÜSIAD’in beklentileri ve bizim önceliklerimiz tamamiyla örtüsüyor” seklinde konustu. MÜSIAD Genel Baskani Nail Olpak da, “2015 yilinda Dünya üzerinde ve ülkemizde yasanan olumsuz gelismelere ragmen ekonomimiz büyümedeki istikrarini sürdürdü. Is dünyasi olarak, geride biraktigimiz yildan ekonomik anlamda tam anlamiyla verim alamasak da yeniden saglanan siyasi istikrarin ardindan yolumuza kaldigimiz yerden daha emin adimlarla ilerleyecegimizi ve bu konuda bütün is alemi olarak daha fazla çalismak zorunda oldugumuzu belirtmek istiyoruz” ifadelerine yer verdi. Toplantida ayrica MÜSIAD üyeleri tarafindan 2015 yili degerlendirmesi ve 2016 yili beklentilerinin ele alindigi anket sonuçlari da Basbakan Yardimcisi Mehmet Simsek ile paylasildi.

Gerçeklestirilen toplantinin ardindan degerlendirmelerde bulunan MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek ise “Türkiye ekonomisi, 7 Haziran seçimleri sonrasindaki siyasi belirsizlik ve yasanan terör olaylarinin yani sira küresel risklerin de had safhaya ulasmasina ragmen, 2015 yilinda büyümedeki istikrarini korudu ve büyümesini sürdürdü. Genel manada 7 Haziran ve 1 Kasim seçimleri arasinda kalan 5 aylik siyasi belirsizlik sürecinin, 2015 yilinda reel sektöre olumsuz yansidigini ve yilin basinda yakalanan olumlu beklentilerin tam olarak gerçeklesmedigini görüyoruz” dedi.

Baskan Simsek sözlerinin devaminda, “MÜSIAD Camiasi olarak bu dogrultuda, 1 Kasim seçimleri ile yeniden saglanan siyasi istikrarin ve seçimsiz olarak geçecek önümüzdeki 4 yillik sürecin ülkemizin 2023 hedefleri ve gelecegi açisindan bir firsat olacagi kanaatindeyiz. Tabi bu firsatin degerlendirilmesi de basta sanayi alaninda olmak üzere her alanda gerçeklestirilecek yapisal dönüsümlerle ve reformlarla mümkün olacaktir. Is dünyasinin temsilcileri olarak, imalat sanayisini, yüksek katma deger olusturacak ileri teknoloji ürünleri üretimini önceleyen, ülkemizin içinden geçtigi kritik dönemlerde dahi üretmekten vazgeçmeyen sanayici ve isadamlarimizin önünü açacak ve elini güçlendirecek yeni sanayi politikalarinin hükümetimiz tarafindan bir an önce hayata geçirilmesinin beklentisi içerisinde oldugumuzu da özellikle vurgulamak istiyoruz. Genel Merkezimiz tarafindan üyelerimizin fikirlerinin alinarak hazirlanan anket sonuçlarina göre üyelerimizin yüzde 64’ü 2016 yilinin ekonomik anlamda olumlu geçecegini ve yüzde 52’si de 2016 yilinda yatirimlarin artarak devam edecegini öngörmüstür. Anketimizin de ortaya koydugu sonuçlar isiginda, MÜSIAD üyeleri ve is âleminin aktörleri olarak 2016’ya olumlu baktigimizin ve bu dogrultuda sorumluluk almaya devam edecegimizin altini özellikle çizmek istiyor, tüm is âlemini ve kamu kuruluslarimizi ülkemizin gelecegi ve hedefleri için daha fazla çalismak ve üretmek için birlik olmaya davet ediyoruz. Ülkemizin ekonomik anlamda yeni basari hikâyeleri yazmaya ihtiyaci var ve bu basari hikâyelerini yazmak hepimizin elinde” ifadelerini kullandi.

18.01.2016

Önceki Haber Sonraki Haber