Haberler
“TÜRKİYE-SUDAN İŞBİRLİĞİNİ ARTIRMAK İÇİN ÇALIŞMAYA HAZIRIZ”

            DEIK koordinatörlügünde bir dizi temaslarda bulunmak üzere kente gelen Sudan Ticaret Bakani Elsadig Mohammed Ali ve beraberindeki heyet MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek ile görüstü. Baskan Dr. Simsek, heyete Konya sanayisi ve ticareti hakkinda bilgiler verdi. 

Sudan’in Konya ve Türkiye için oldukça önemli oldugunu belirterek konusmasina baslayan MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek, “Afrika çok büyük bir kita. Sudan gibi bir ülkenin Türkiye’yle olan geçmisteki iliskileri, Afrika’da Sudan’i daha önce ele alma ve çalisma alanlarinin olusturulmasina sebep oluyor. Türkiye, gerek teknoloji gerek egitimdeki kalitesi gerekse de deneyimiyle artik dünyada önemli bir noktaya geldi. Biz bu deneyimlerimizi Sudanli meslektaslarimizla ve is âlemiyle seve seve paylasmak istiyoruz. Sudan’dan da bizim alacagimiz birçok deger var. Dolayisiyla iki ülkenin de avantajli oldugu alanlar var. Tarihten gelen ve Müslüman bir toplumun getirdigi kardeslikle kol kola el ele vererek Sudan ve Türkiye’nin kalkinmasi için birlikte çalismaya haziriz” diye konustu.  

Sudan Ticaret Bakani Elsadig Mohammed Ali “sicak ve samimi karsilamadan dolayi tesekkür ederim. Türkiye ziyaretimizin nedeni iki ülke arasindaki serbest ticaret anlasmasi üzerinden bir çalisma yapip imzalari atmak istiyoruz. Sizin de ifade ettiginiz gibi Iki ülke arasindaki iliskiler çok geçmise dayandigi için artik birlikte çalismaliyiz. Bu zamana kadar iliskilerimizin daha da ileri düzeyde olmasi gerekiyordu. Serbest ticaret anlasmasiyla yeni bir adim atilacak ve iliskiler açisindan yeni bir ivme kazandiracaktir. Özel sektörü daha çok ilgilendiren bu anlasmadan ümit ediyoruz ki, Türk ve Sudanli is adamlari fazlasiyla yararlanacaklardir. Türkiye ekonomi bakimindan gelismis ve ileri düzeyde bir ülke. Özellikle Türkiye’nin teknolojisinden ve tecrübesinden yararlanarak sadece Sudan’in degil Afrika’nin da kalkinmasini istiyoruz” ifadelerini kullandi.  

Konusmalarin ardindan Baskan Dr. Lütfi Simsek, Sudan Ticaret Bakani Elsadig Mohammed Ali’ye hediye takdim etti.   

Heyet daha sonra MÜSIAD organizasyonuyla Dis Ekonomik Iliskiler Kurulu (DEIK) Türk–Sudan Is Konseyi Baskani Mehmet Ali Korkmaz Baskanliginda Ticaret Borsasini, Anil Tarim Makinalarini, Selva Gidayi, Imas ve Lusna Makine ile Selet Üretim Çiftligini gezerek yatirimlar ve üretimler hakkinda bilgi aldi.

 

Önceki Haber Sonraki Haber