Haberler
“Türkiye, Dünyanın En Hızlı Büyüyen Ülkelerinden Biri Olmaya Devam Edecek”

             Müstakil Sanayici Is Adamlari Dernegi (MÜSIAD) Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, Türkiye Istatistik Kurumu (TÜIK) tarafindan açiklanan 2018 yili Türkiye’nin ilk büyüme oranini degerlendirdi.

Baskan Okka yaptigi açiklamalarda su görüslere yer verdi; “Türkiye ekonomisi yilin ilk çeyreginde yüzde 7,4 oraninda büyüme kaydetmistir. 2017 yilinda yakalanilan yüzde 7,4’lük büyüme oraninin ardindan 2018 yilina da hizli baslanmistir. Tüm ekonomik saldirilara ve oynanan oyunlara ragmen Türkiye,  OECD ülkeleri arasinda birinci, G20 ülkeleri içinde ise ikinci sirada yerini almistir.

            Hatirlayacaginiz gibi, Uluslararasi kredi derecelendirme kuruluslarinin ülkemiz ekonomisi üzerinde yaptigi açiklamalar bir kez daha havada kalmistir. Türkiye’nin 2018 ilk büyüme rakamlari, tokat gibi bir cevaptir. Bu kuruluslarin birçok kritik sürecin arefesinde, uluslararasi kamuoyunda Türkiye ekonomisine yönelik bir algi olusturulmaya çalismislar ancak basaramamislardir. Kriz ve çatismalarin yasandigi, zorlu bir cografya da yer alan Ülkemiz, yasadigimiz bütün bu zorluklara ragmen, hedefinden sapmadan ilerlemeye devam edecektir. Her ne olursa olsun, Allah’in izniyle dünyanin en hizli büyüyen ülkelerinden biri olmaya devam edecegiz.

MÜSIAD Konya olarak, kalkinmanin tek yolunun üretimden geçtigine ve Büyük Türkiye hedeflerine ulasabilmek için üretim gücümüzü arttirarak devam ettirmemiz gerektigine inaniyoruz.  Ülke ekonomisindeki büyümenin, günlük hayatimiza etkilerini biran önce görebilmemiz ve büyümenin sürdürülebilir olmasi için, ekonomi yönetimi, üretimi, ihracati, büyümeyi ve istihdami önemseyen yapisal reformlari gerçeklestirilmeli, yeni tesvik ve desteklere de devam edilmelidir. 24 Haziran’da gerçeklestirilecek seçimlerin ardindan gündemimiz birinci maddesi ekonomi olmalidir.

Ekonomimizde yasanan sorunlar ve dövizdeki ani yükselise karsi piyasalarimizin bu habere ihtiyaci vardi. Inaniyoruz ki, ekonomimiz gün geçtikçe daha iyi seviyelere ulasacaktir. Bu vesile ile tüm bu zor sartlar altinda büyük sorumluluk alarak ülkemizin büyümesinde kilit rol oynayan sanayicilerimizi ve isadamlarimizi bir kez daha kutluyorum” diye konustu.

Önceki Haber Sonraki Haber