Haberler
“TİCARİ FETİHLER ANCAK ULUSLARARASI STANDARTLARLA OLUR”

Türk Standartlari Enstitüsü (TSE) Genel Sekreteri Mehmet Bozdemir, MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek ve Yönetim Kurulu Üyelerine ziyarette bulundu.

Ziyaret esnasinda konusan Türk Standartlari Enstitüsü (TSE) Genel Sekreteri Mehmet Bozdemir, “Ülkemizin 2023 hedefleri dogrultusunda sanayicilerimize, isadamlarimiza ve üreticilerimize çok büyük sorumluluklar düsüyor. MÜSIAD da bu noktada özellikle son dönemde yaptigi çalismalarla büyük bir misyon üstlenmis durumda. TSE olarak, MÜSIAD camiasinin yapmis oldugu çalismalari yakindan takip ediyor ve birlikte ortak çalismalar yürütüyoruz. Bizler kurum olarak, sanayicilerimizin beklentilerini göz önünde bulundurarak, ihracat yapilan ülkeler tarafindan sanayicilerimizden ürettikleri ürünlerle ilgili olarak istenen uluslararasi belgeleri düzenlemek, yeni standartlar ve is dünyamizin islerini kolaylastiracak yeni uygulamalar gelistirmek üzere faaliyetlerimizi sekillendiriyoruz. Konya, son dönemlerde sanayi alaninda büyük bir degisim ve dönüsüm içerisine girdi. Otomotiv yedek parçalari, makine imalati, gida ve tarim ürünleri sektörlerinde ulusal ve uluslararasi pazarda söz sahibi sehirler arasinda yer aliyor. Eskiden bir ülkeyi fethetmek için savasmak zorundaydik, günümüzde ise bu ancak ticaretle mümkün olabilir. Bir ülkeyi ticari olarak fethetmek de ancak uluslararasi standartlarla mümkün olabilir; çünkü bir ülke ile karsilikli ticaret yapmak istiyorsaniz o ülkenin standartlarina uymak zorundasiniz. Bu dogrultuda özellikle otomotiv yedek parçalari üretimi konusunda Konya’nin esdeger ürün belgelendirme çalismalarini tamamlamasi ile birlikte daha büyük basarilar elde edecegi inancini tasiyor ve bu noktada Konyali sanayicilerimizin yaninda olacagimizi dile getirmek istiyoruz” dedi.

Ziyaretten duydugu memnuniyeti dile getiren MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek de, “Konya, özellikle son yillarda inovasyona, ar-ge çalismalarina, teknoloji odakli üretime ve sektörel çesitlilige verdigi deger sayesinde sanayi alaninda degisim ve dönüsüm yakalayarak, uluslararasi pazarda rekabet edebilir hale geldi. Aslinda Konya sanayisinin bu basariyi yakalamasindaki en büyük etken kaliteden ödün vermeden üretim yapmasidir. Konya sanayisinde üretilen ürünler dünyanin her noktasinda ragbet görmekte ve bu da ihracatimizi pozitif olarak etkilemektedir. Bu noktada da TSE’nin önemi bir kez daha ortaya çikmaktadir. Gerek sehrimizde ve gerekse de ülkemizde üretilen ürünlerle ilgili belirli bir kalite standardinin olusmasi ülkemiz sanayicilerini dünya pazarinda bir adim öne çikaracaktir. Günümüzde birçok sektörde üretim yapan sehrimiz, özellikle otomotiv yedek parçalari üretimi hususunda uluslararasi arenada rekabet edebilecek ve dünya pazarindan pay alabilecek kapasiteye sahip. Bizler de bu çerçevede esdeger ürün belgesi sayisinin artirilmasinin sehrimizin sahip oldugu bu güce büyük katki saglayacagi görüsündeyiz. Bu belgenin alinmasiyla birlikte Konya sanayisinde üretilen pek çok ürün orijinal ürün olarak kabul edileceginden bu sayede hem bu sektörde üretim yapan sanayicilerimizin önü açilmis hem de bu sektördeki ithalatin büyük kisminin önüne geçilmis olacaktir. MÜSIAD Konya Subesi olarak, bu ziyaret vesile söz konusu belgenin alinmasinin yüksek maliyet gerektiren bir konu oldugunu ve bu konuda sanayicilerimizin sorunlar yasadigini da dile getirmek istiyoruz. Belgenin alinmasi esnasinda sanayicilerimizden istenen yüksek maliyetlerin devletimiz tarafindan karsilanmasinin ülkemizin 2023 hedefleri açisindan hayati bir öneme sahip olduguna inaniyoruz” ifadelerine yer verdi.

17.12.2015

Önceki Haber Sonraki Haber