Haberler
“TARIM, GELECEĞİN SEKTÖRÜ OLACAK”

MÜSIAD Konya Subesi tarafindan belirli dönemlerde düzenlenen Genisletilmis Yönetim Kurulu Toplantisi’na Konya Ticaret Borsasi Baskani Hüseyin Çevik konuk oldu.

Toplantinin açilisi konusmasini yapan MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek, “Belirli periyotlarla gerçeklestirdigimiz toplantilarimizda sehrimizin kanaat önderleri ile bir araya gelerek gerek sehrimizde ve gerekse de ülkemizde yasanan gelismeler hakkinda istisare etme ve fikir alisverisinde bulunma firsati buluyoruz. Ülke olarak son derece önemli ve kritik süreçlerden geçtigimiz su günlerde hem sehir olarak hem de millet olarak birlik ve beraberlige her zamankinden daha çok ihtiyacimiz var. Gerek sivil toplum kurulusu olarak gerekse de is dünyasinin temsilcileri olarak günümüzde sorumlulugumuz bir kat daha artmis durumda. Subemiz tarafindan Konya’mizin sorunlarini tespit ederek çözüm önerileri sunmak ve sehrimizle ilgili yeni projeler üretmek üzere olusturulan Konya Gelisim Grubu Komisyonumuzda geçtigimiz yillarda Mavi Tünel, KOP Projeleri, Konya’da Tarim ve Konya Karaman Mersin Lojistik Projeleri gibi sehrimize ve ülkemize deger katan projeler gelistirilmis, bu projeler devletimiz tarafindan yatirim kapsamina alinmistir. Son yillarda yakaladigi ivme ile üretim ve sanayi sehri haline gelen ve tarimin baskenti olarak bilinen Konya’miz, son dönemlerde tarim ve tarima dayali sanayi sektöründe de büyük basari sergilemektedir. Tarimin modern bir sekilde yapilmasina imkan saglayacak bir çok proje üretilmistir. Konya’mizin tarim alaninda yasadigi en büyük sorunlardan birisi su sorunudur. Bu sorunun çözülmesi için yürütülen projeleri çok önemsiyoruz. Sehrimize havza disindan saglanacak olan ilave su kaynaklarina siddetle ihtiyaç duymaktayiz. Bunu da sadece Konya için degil Iç Anadolu’nun bir Bölge Projesi olarak görmekteyiz. Çünkü bu sorunun tam anlamiyla çözülmesi halinde sehrimiz ve bölgemiz tarimsal üretimde hem dünyada daha kolay rekabet edebilir konuma gelecek hem de ihracatimiza daha büyük destek saglayacaktir. Is dünyasi olarak gelecegin en önemli sektörlerinden birinin gida ve tarim sektörü olacagina inaniyoruz” seklinde konustu.

Ardindan konusan Konya Ticaret Borsasi Baskani Hüseyin Çevik de, “Tarimin Konya için ekonomik degeri çok yüksek. Konya’da nüfusun yüzde 63.2'si tarim ve tarima dayali sanayi sektöründe istihdam edilmektedir. Konya'daki tarim isletmeleri Türkiye toplam tarim isletmelerinin yaklasik yüzde 5’ini olusturmaktadir. Gerek saglanan katma deger açisindan gerekse sagladigi istihdam bakimindan tarim sektörü, Konya ekonomisi için hayati bir öneme sahiptir. Bu potansiyeli ortak akilla daha etkin kullanmamiz gerekiyor. Ayrica nüfusunun yarisindan fazlasinin geçimini tarim ve tarimsal sanayiden kazanan Konya için, Ovaya su transferi konusu da büyük bir ekonomik adim olacaktir. “Bu proje ile birlikte Konya’nin tarimi, ticareti ve sanayisi gelisecek, gayrisafi hasilaya olan katkisi 2 hatta 3 kat artacaktir. Konya Ovasi topraklarinin suyla bulusturulmasinin ‘Devlet Projesi’ olarak ele alinmasiyla birlikte KOP Bölgesi, GAP Bölgesiyle birlikte, yakin cografyanin gida üssü olacaktir. Artan üretimle birlikte gelisecek olan gida sanayisinin ihracati cari açigimizin kapanmasina çok daha büyük katki yapacaktir. Ayrica lisansli depoculuktan, ürün borsaciligina giden yolda temel amaçlardan biri bugdayda standart ve kaliteyi olusturarak kendine yeterli ve dünya tarim politikalarinda aktif bir rol olarak yer almaktir.  Sadece tarimin degil tarimsal ürünlerin ticaretinin de önemli bir hale geldigi günümüzde, ASLIDAS Lisansli Depoculuk çatisi altinda lisansli depoculuk ile önemli bir degisim yasanacak. Bu degisimle birlikte üreticimiz, tüccarimiz, sanayicimiz ve devletimiz büyük kolayliklar ve kazanimlar saglayacaktir. Çiftçi ürününü lisansli depoya koyarak uygun gördügü veya ihtiyaç duydugu bir dönemde satabilecek. Ürün karsiliginda aldigi ürün senedi ile finansmana erisimi de kolaylasacak. Üretici nakliye masrafindan kurtulacak.

Sanayici de bu sistemle yil boyunca standartlara göre kalite sinifi belli ürün bulabilecekler. Üretici kazanacak, tüketici kazanacak, yatirimcilar kazanacak nihai noktada tarim ürünleri yatirim aracina dönüsecegi için devletimiz de kazanacak” ifadelerini kullandi.  

29.07.2015 

Önceki Haber Sonraki Haber