Haberler
“SURİYELİ MİSAFİRLERİ EKONOMİMİZE DÂHİL ETMELİYİZ”

Konya’da yapilan, “Suriyelilerin Ekonomik Potansiyelleri ve Isbirligi Imkanlarinin Belirlenmesi” arastirmasinin sonuçlari açiklandi.

Müstakil Sanayici ve Isadamlari Dernegi (MÜSIAD) Konya Subesi tarafindan gerçeklestirilen arastirmanin sonuçlarinin açiklandigi toplantiya Konya Valisi Muammer Erol, MÜSIAD Konya Sube Baskani Lütfi Simsek, kamu kurum ve kuruluslarinin temsilcileri ile basin mensuplari katildi. Toplantida konusan MÜSIAD Konya Sube Baskani Lütfi Simsek, arastirmayi yapmalarindaki amacin isbirligi imkanlarini ortaya çikarmak oldugunu söyledi. Simsek, “Suriyeli misafirlerin özelde Konya, genelde Türk is âlemi ile nasil bir isbirligi imkâni olur, hangi sektörler ve yatirimlarda birlikte çalisma imkâni oluru arayan sahadaki ilk çalismayi yaptigimiza ve özgün bir eser ortaya koydugumuza inaniyorum. Bu çalismanin devami olarak da Suriyeli isadamlari ile bir çalisma grubu olusturup Konya’ya yasal ve reel yatirimlari tesvik etmeye dönük bir çaba içerisine girecegimizi belirtmek istiyoruz. Konya’daki Suriyeli is adamlari ile isbirligi potansiyelini ortaya koymayi hedefleyen ve bu konuda yeni açilimlar saglama potansiyeline sahip olan bu arastirmanin gerçeklestirilmesine katki saglayan, emegi geçen herkese tesekkür ediyor, Konya’miz ve ülkemiz adina hayirli neticelere yol açmasini temenni ediyorum” dedi. Projeye destek veren MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman’in konusmasinin ardindan arastirma sonuçlari açiklandi.

Selçuk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Ögretim Üyesi Doç. Dr. Ertan Özensel, Konya’da kayitli olmayanlarla beraber 60 bin civarinda Suriyeli bulundugunu söyledi. Arastirma için Konya il merkezinde bin anket ve 300 mülakat uygulamasi yapildigini kaydeden Doç. Dr. Özensel, Suriyelilerin Konya’yi tercih etmelerinin basinda is ve yatirim imkanlarindan ziyade Konya’nin dindar bir sehir olmasi ve hemsehri baglari temel öncelik olarak görüldügünü belirtti. Doç. Dr. Özensel, belli bir sermayeye sahip Suriyeli yatirimcilara Türk vatandasi olma konusunda kolayliklar saglanmasi ya da belirli oranda yatirim yapanlara geçici vatandaslik verilmesi talep edildigini dile getirerek söyle konustu; “Suriyeli yatirimcilar, Konya’daki sektörler ve bu sektörlerin yapisi ve ekonomiye katkilari konusunda yeterli bilgiye sahip degildirler. Bu baglamda MÜSIAD Konya Subesi, KTO ve KSO marifetiyle gerçeklestirilen sektör analizleri ve raporlarin Arapçaya tercüme edilerek ilgili Suriyeli yatirimcilarin bilgilendirilmesi saglanmalidir. Konya’daki Suriyeli is adamlari için veri tabani olusturulmalidir. Ayrica Suriyeli yatirimcilara, bürokratik ve hukuki islemler konusunda destek verecek mekanizmalar olusturulmalidir. Konya’da faaliyet gösteren Suriyeli is adamlari ile Konyali is adamlari arasinda isbirligi ve ortakliga zemin hazirlayacak bir ofis kurulmalidir. Suriyeli yatirimcilar, savas sonrasi dönemde de, Konyali is adamlari ile Suriye’de ortak yatirim yapma konusunda istekli olup, özellikle insaat sektörü ve imalat sanayinin öncelikli sektörler olmasi muhtemel gözükmektedir. Konya’daki Suriyeli is adamlarinin basta MÜSIAD Konya Subesi olmak üzere ilgili meslek odalarina üye kabulünü talep etmektedirler"

Suriyeli is adamlarinin Konya’nin is potansiyelinin ve imkânlarinin Arap dünyasinin taninmadigini, iyi bir tanitimin Konya’ya ciddi bir Arap sermayesinin girmesinin söz konusu olacagini ifade ettigini söyleyen Doç. Dr. Özensel, "Konya’da yatirim yapmaya istekli Suriyeli isadamlarinin çocuklarini gönderebilecekleri, egitim kalitesi yüksek, ilk ve orta ögrenim okullarina olan talepleri de sikça dile getirilmektedir. Suriyeli nitelikli elemanlarin hizla Türkçe ögrenmelerinin saglanmasi gerekmektedir. Suriyeli misafirlerin diploma denkliklerinin saglanarak mesleklerine yönelik islerde çalismalarina imkân saglanabilmesi mümkün görünmektedir. Suriyeli misafir çalisan personelin çalisma izinleri konusunda mali yükümlülüklerin azaltilmasi ve resmi prosedürün kisaltilmasi talep edilmistir. Suriyeli çalisanlara sigortali olma imkânin getirilmesi ya da isvereni yükümlülükten kurtaracak, çalisanlara saglik ve sosyal imkânlari saglayacak bir düzenlemenin hizla gerçeklestirilmesi talep edilmektedir. Suriyeli doktorlarin çalisabilecekleri ve en azindan sadece Suriyeli vatandaslari muayene ve tedavi edecekleri saglik merkezlerinin kurulmasi talep edilmektedir” dedi. Yapilan konusmalarin ardindan arastirma raporu MÜSIAD Konya 0ube Baskani Lütfi Simsek tarafindan Konya Valisi Muammer Erol’a verildi.

20.01.2016

Önceki Haber Sonraki Haber