Haberler
“SURİYELİ GÖÇMENLER KONUSU BÜTÜN DÜNYANIN ORTAK SORUNUDUR”

MÜSIAD Konya Subesi Cuma Konferanslarinda bu hafta 18 Aralik Uluslararasi Göçmenler Günü münasebeti ile Uluslararasi Göçmenler, Göç Idaresi ve Göç kavrami ele alindi. Konferansa konusmaci olarak katilan Il Göç Idaresi Müdürü Ahmet Babaoglu, katilimcilara günümüzde çesitli sebeplerden dolayi ülkelerinden göç etmek zorunda kalan göçmenlerin yasadigi sorunlar ve kurum olarak bu sorunlari çözmeye yönelik yaptiklari çalismalar hakkinda bilgiler verdi. Toplantiya Konya Il Milli Egitim Müdür Yardimcisi Yusuf Ipek, MÜSIAD Konya Subesi üyeleri ve yasanan savas nedeni ile ülkelerini terk ederek sehrimizde yasayan çok sayida Suriyeli ve Irakli göçmen katilim sagladi.

Çok sayida Suriyeli davetlinin katildigi ve katilimcilarin yasadiklari sorunlarla ilgili taleplerini dile getirme imkâni buldugu toplantinin açilis konusmasini yapan MÜSIAD Konya Subesi Yönetim Kurulu Üyesi Av. Mehmet Ali Özbugday, “Günümüzde dünyanin her yerinde çesitli sebeplerden dolayi milyonlarca insan ülkelerini terk ederek baska ülkelere göç etmek zorunda kaliyor. Bu insanlar gittikleri yerlerde barinma, saglik, is ve egitim gibi pek çok sorunla karsi karsiya kaliyor. Son dönemde özellikle Ortadogu’da yasanan savas ortamindan dolayi Suriye’den ve Irak’tan milyonlarca insan ülkemiz basta olmak üzere Avrupa ülkelerine göç etti. Avrupa ülkeleri göçmenleri ülkelerine almama yönünde politikalar izlerken, ülkemiz inanci ve köklü geçmisi geregi bu kardeslerimize kucak açti ve açmaya da devam ediyor. Sehrimizde de Suriyeli ve Irakli çok sayida göçmen kardesimiz yasamaktadir. MÜSIAD Konya Subesi olarak, Suriye’de yasanan savasin ardindan meydana gelen göç sorununun bütün dünyanin ortak sorunu oldugunu ve bu konuda bütün dünya devletlerine büyük sorumluluklar düstügünü belirtmek istiyoruz. Bu hafta düzenledigimiz konferansimizda da göçmen kardeslerimizin yasadiklari sorunlari, bu sorunlari nasil birlikte çözüme kavusturabilecegimizi ve ticaretle ugrasan kardeslerimizle ticari baglarimizi nasil gelistirebilecegimizi ele almak istedik” dedi.

Dünya üzerindeki göçlerin egitim ve ticaret basta olmak üzere çesitli sebeplerden dolayi gerçeklestigini, fakat son dönemlerdeki göç dalgalarinin temel sebebinin Ortadogu basta olmak üzere dünyanin çesitli bölgelerinde yasanan savas ve kaos ortamindan kaynaklandigini özellikle vurgulayarak konusmalarina baslayan Il Göç Idaresi Müdürü Ahmet Babaoglu, “Milyonlarca göçmen bu sebeple yillarca yasadigi, hayatini sürdürdügü vatanlarini terk etmek zorunda kaliyor. Bu insanlar gerek göç esnasinda ve gerekse de yerlestikleri ülkelerde pek çok sorunla karsilasiyor. Birkaç yildir Ortadogu’da özellikle de Suriye’de yasanan savas ortamini üzülerek takip ediyoruz. Yasanan savastan dolayi milyonlarca insan her seyi arkasinda birakarak hayatta kalmak adina ülkesini terk etmek zorunda kalmistir. Yasanan bu göçlerin çok büyük bir bölümü basta ülkemiz olmak üzere Avrupa’ya gerçeklesmistir. Avrupa ülkeleri bu göçmenleri ülkelerine kabul etmezken biz ülke olarak bu kardeslerimize sinirlarimizi açtik. Ortadogu’daki savastan kaçarak ülkemize siginan göçmenlerin sayisi üç milyona yaklasirken, sehrimizde ikamet eden göçmenlerimizin sayisi ise elli binin üzerindedir. Ülkemizde yasayan göçmenlerimize daha hizli ve daha iyi hizmet etmek, göçmenlerimizin sorunlarini tespit ederek çözüme kavusturmak ve tek elden koordineyi saglamak adina devletimiz tarafindan 2013 yilinda Göç Idaresi Genel Müdürlügü kurulmus ve her ilde çalismalarini sürdürmektedir. Konya Göç Idaresi Müdürlügü olarak bizler de, sehrimizde ikamet eden göçmen kardeslerimizin sehrimize daha kolay adapte olmalari, barinma, saglik, egitim gibi temel konulara öncelik vermek kaydiyla çesitli alanlarda sorun yasamamalari için diger kurumlarimizla irtibatli olarak çalismalarimizi yürütüyoruz. Kurum olarak, Genel Müdürlügümüz tarafindan gelistirilen bir sistemle ülkemize ve sehrimize gelen göçmen kardeslerimizi kayit altina alarak onlara daha kolay ve daha hizli bir sekilde ulasmayi, saglik ve egitimle ilgili yasanacak sorunlarin önüne geçmeyi amaçliyor, Konyali vatandaslarimizin göçmen kardeslerimize göstermis oldugu misafirperverlige de ayrica tesekkür ediyoruz” seklinde konustu.

Konferans, soru-cevap bölümü ve MÜSIAD Konya Subesi Yönetim Kurulu Üyesi Av. Mehmet Ali Özbugday’in günün anisina Il Göç Idaresi Müdürü Ahmet Babaoglu’na hediye takdimi ile son buldu.

20.12.2015

Önceki Haber Sonraki Haber