Haberler
“SİYASİ VE EKONOMİK İSTİKRAR YENİDEN SAĞLANACAKTIR”

MÜSIAD Konya Subesi Cuma Konferanslarinin bu haftaki konusu ülkemizde yasanan son olaylarin degerlendirilmesi ve muhtemel etkileri oldu. Konferansa konusmaci olarak katilan Stratejik Düsünce Enstitüsü Baskani Prof. Dr. Birol Akgün, katilimcilara 07 Haziran seçimlerinin ardindan ülkemizde cereyan eden olaylar, olaylarin siyaset ve ekonomi dünyasina etkileri hakkinda degerlendirmelerde bulundu.

Toplantinin açilis konusmasini yapan MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek, “Hepimizin malumu oldugu üzere ülke gündemimiz bir hayli yogun. 7 Haziran seçimlerinin ardindan ülkemiz siyasi anlamda bir belirsizlik dönemine girdi. Akabinde bu siyasi belirsizligi firsat olarak kullanmak isteyen kirli odaklar terörü yeniden hortlatmak istediler. Ancak devletimiz terörle mücadele noktasinda acziyete düsmeden etkin bir sekilde mücadelesini sürdürerek buna müsaade etmedi. Yasanan bu belirsizlik ortami is dünyasi olarak bizleri de yakindan ilgilendiriyor. Bizler yasanan olaylarin son bulacagina ve yeniden her alanda istikrar ortaminin saglanacagina inaniyoruz” dedi.

Ekonomi, iç politika ve dis politi0ka faktörlerinin birbirlerine bagli birer süreç oldugunu ifade ederek konusmasina baslayan Prof. Dr. Birol Akgün, “Ülke olarak son on sekiz ayda yerel seçimler, cumhurbaskanligi seçimleri ve genel seçimler olmak üzere üç önemli seçimi geride biraktik. Dünya ve bölge siyasetinin yeniden sekillendigi bir süreçten geçiyoruz. Dünya üzerinde kutuplasmalar hat safhaya ulasirken, güç dengeleri yeniden kurulmaya baslandi. Yakin cografyamiza bakacak olursak, Ortadogu’da Suriye ve Irak’ta yasananlar ortada. Yunanistan ekonomik anlamda var olma savasi veriyor. Balkanlar’da ve Kafkaslar’da durum digerlerinden farkli degil. Dünya üzerinde ve yakin bölgelerimizde yasanan bu gelismeler haliyle ülkemizi de etkiliyor. Biz ülke olarak degisen bu düzene göre dis politikalarimizi olusturmak ve iç politikamizi da bu eksende düzenlemek durumundayiz. Son dönemde yasanan olaylarin temel sebebinin Türkiye’nin kabugunu kirarak uluslararasi alanda ve Ortadogu’da söz sahibi olmaya baslamasi oldugunu açikça ifade edebiliriz. Türkiye’nin basta enerji olmak üzere birçok alanda uluslararasi anlasmalara imza atmasi bu durumdan rahatsiz olanlarin harekete geçmesine sebep oldu. Bunu ilk olarak gezi olaylari ile denemeye kalkistilar, ardindan 17 ve 25 Aralik darbe girisimleri ile sürdürdüler. 7 Haziran seçimlerinin ortaya çikardigi siyasi belirsizlik ortamindan sonra da bu defa geçmis seçimlerde demokratik yolarla elde edemediklerini terör gibi illegal yolardan elde etmeye kalkistilar. Ama gördüler ki Türkiye hiçbir sekilde kamu güvenliginden taviz vermeyecek simdi de yeniden masaya oturma çagrisinda bulunuyorlar. Seçim sonuçlarini degerlendirecek olursak, önümüze iki ihtimal çikiyor. Ya AK Parti ve CHP koalisyon hükümeti kurma konusunda uzlasacak ya da yakin bir tarihte erken seçime gidilecek. Geçmiste koalisyon hükümetlerinin siyasi istikrari saglayamadigi ve kalici hükümetler ortaya çikaramadigi hesaba katilacak olursa erken seçim ihtimali daha da güçlenmektedir. Çözüm sürecini ele alacak olursak, sürecin yasananlardan dolayi sekteye ugradigini görüyoruz. Süreç ülkemizin gelecegi açisindan kesinlikle basariyla sonuçlanmalidir. Aksi bir durum hiç kimseye kazanç saglamayacaktir. Su an yasanan terör olaylarinin uzun sürmeyecegi ve yeniden müzakere masasina oturulacagi kanaatindeyim. Bu süreç hizla çözüme kavusturulmali ve Türkiye etkin dis politikasina devam etmelidir. Ülke olarak, millet olarak bunu basaracak güce sahibiz; çünkü Türkiye eski Türkiye degil. Yasanan olaylar her ne kadar is dünyasi üzerinde bir tedirginlige yol açsa da bu durumun kalici olmayacagini, is adamlarimizin üretmeye devam edecegini ve ekonomimizin saglam temellere dayandigini belirtmek istiyorum” ifadelerine yer verdi.

Konferans soru-cevap bölümü ve MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek’in günün anisina Prof. Dr. Birol Akgün’e hediye takdimi ile son buldu.

09.08.2015           

Önceki Haber Sonraki Haber