Haberler
“SEÇİM SONUÇLARINI FIRSATA DÖNÜŞTÜREBİLİRİZ”

MÜSIAD Konya Subesi Cuma Konferanslarinda bu hafta 07 Haziran seçim sonuçlari, koalisyon ihtimalleri ve seçimlerin ekonomiye etkileri konusuldu. Konferansa konusmaci olarak katilan N.E.Ü Rektör Yardimcisi Prof. Dr. Önder Kutlu, katilimcilara seçim sonuçlari ile ilgili degerlendirmelerde bulundu.

Toplantinin açilis konusmasini yapan MÜSIAD Konya Subesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Cuma Komisyonu Baskani Av. Mehmet Ali Özbugday, “Seçimlerden önce gerçeklestirdigimiz konferansimizda bu seçimlerin sadece ülkemizi degil, bölgemizi ve dünya siyasetinde söz sahibi olan ülkeleri de ilgilendirdigini söylemistik. Seçimlerin sonuçlanmasindan sonra da bunu daha net görme sansi elde ettik. Seçimleri sadece biz degil dünya üzerinde birçok ülke yakindan takip etti. Bu hafta da sonuçlarin ülkemize ne gibi etkileri olacak, ekonomimize nasil yansiyacagini dinlemek istedik” dedi.

Seçimlerin hemen ardindan yarin ne olacagi ile ilgili net ifadeler kullanmanin yanlis olacagini ifade ederek konusmasina baslayan Prof. Dr. Önder Kutlu, “Seçimlerden sonraki süreç, siyasi partilerin, aktörlerin ve sistenim dinamiklerine bagli olarak sekillenecektir. Su anda muhasebe ve müzakere süreci yasiyoruz. Ülkemizde gerçeklesen seçimlere dünya siyasetinde söz sahibi olan ülkelerin de ilgisi yogun oldu. Çogu ülke ülkemiz seçimlerini kendi politikalari dogrultusunda mansetlere tasidi. AK Parti’nin tek basina hükümet kurmasini saglayacak oy alamamasi dünya basininda genis yanki uyandirdi. Aslinda bu birçok kesim tarafindan beklenen bir sonuç degildi. Yüzde 10 seçim barajinin uygulandigi ülkemizde 4 partinin seçim barajini asmasi halinde bir partinin tek basina iktidar olacak çogunlugu yakalayamadigini da millet olarak görmüs olduk. Seçimleri ekonomimiz açisindan degerlendirecek olursak; 90’li yillarda oldugu gibi faiz lobileri ve büyük sermaye sahipleri sonuçlarin ardindan spekülasyon yapamadilar. Bunun en büyük sebepleri ekonomimizin saglam temellere dayandigi gerçegi ve bu lobilerin seçimlerin bu sekilde sonuçlanacagini kestirememeleridir. Türkiye ekonomisi artik kolay kolay sarsilacak bir pozisyonda degil. Döviz ilk sonuçlara göre bir refleks gösterdi, ancak atesi düstü. Ülkemizden su ana kadar büyük manada sermaye çikisi olmadi. Sonuçlara göre genis bir koalisyon ve toplumsal uzlasi saglanabilirse ülkede büyük ilerlemeler kaydedilebilir. Çözüm süreci ve yeni anayasa gibi ülkemizin gelecegini ve istikrarini yakindan ilgilendiren konular nihayete erdirilebilir. Bu noktada AK Parti’nin mutlaka içerisinde yer alacagi genis katilimli bir koalisyon hükümeti modelinin denenebilecek en gerçekçi ve ülkemizin yararina olacak en iyi senaryo oldugunu görüyoruz. Burada millet olarak en büyük temennimiz, geçmiste koalisyon hükümetleri döneminde yasanan olaylarin tekrar yasanmamasi ve kazanimlarimizin kaybedilmemesidir. Siyasi partiler su an hükümet kurmak için her seçenegi degerlendiriyor. Son yillarda yasanan olaylardan dolayi gerilen siyasi ortam, koalisyonun saglanamamasi ve buna bagli olarak da erken seçimlere gidilmesi ihtimalini de canli tutuyor. Erken seçim ihtimali de olasiliklar ve anayasa çerçevesinde bir seçenek olarak duruyor. Siyasi partilerimiz, seçmenden gelen mesajlari çok iyi okuyarak muhasebe yapmak ve politikalarini ona göre sekillendirmek zorundalar. Sonuçlara bakarak milliyetçilik reflekslerinin öne çiktigini görürüz. MHP ve HDP’nin oylarindaki artis da yükselen milliyetçi söylemlerin ve reflekslerin dogal bir sonucudur. Seçim meydanlarinda verilen tutarsiz ekonomik vaatlerin de seçmende karsilik bulmadigi ortaya çikti. Seçim sonuçlari çok bilinmeyenli denklem gibi dursa da aslinda ülkemiz adina bir daha ele geçmeyecek bir firsata da dönüsebilir. Güçlü bir koalisyon hükümeti ve toplumsal uzlasi ile pek çok sorunu geçmiste oldugu gibi bugün de milletçe birlikte asabiliriz” seklinde konustu.

Toplanti soru-cevap bölümü ve MÜSIAD Konya Subesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Cuma Komisyonu Baskani Av. Mehmet Ali Özbugday’in, günün anisina Prof. Dr. Önder Kutlu’ya hediye takdimi ile son buldu. 

Önceki Haber Sonraki Haber