Haberler
“PETROL BU BÖLGEDE OLDUĞU SÜRECE ORTADOĞU’DA SAVAŞ DEVAM EDECEK”

MÜSIAD Konya Subesi Cuma Konferanslarinin bu haftaki gündem maddesi “Ortadogu’da Dengeler ve Denklemler” konusu oldu. Konferansa konusmaci olarak katilan N.E.Ü Uluslararasi Iliskiler Bölüm Baskani Prof. Dr. Murat Çemrek, katilimcilara Ortadogu’da yasanan güç savaslari ve son dönemde Dünya üzerinde yasanan gelismelerle ilgili degerlendirmelerde bulundu.

Konferansin açilis konusmasini yapan MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek, “Dünya üzerinde ve özellikle de Ortadogu’da yasanan savas ve kaos ortami dünya ekonomisini ilgilendirdigi gibi sehrimizin ve ülkemizin ekonomisini de yakindan ilgilendiriyor. Bu durumun en büyük sebebi de gerek sehrimizin gerekse de ülkemizin ihracatinda, genel ticaretinde Irak, Suriye ve diger Ortadogu ülkelerinin ilk siralarda yer almasidir. Ortadogu cografyasi tarih boyunca savaslarin ve çekismelerin yasandigi bir cografya olmustur, bu günümüzde de devam etmektedir. Hem sehir olarak hem de ülke olarak DAES terör örgütünün Ortadogu’da ortaya çikmasinin ve Suriye’deki iç savasin patlak vermesinin ardindan bu bölgedeki ülkelerle olan ihracatimizda ciddi düsüsler yasandi. Bu haftaki konferansimizda da Ortadogu’da yasanan savas ve kaos ortaminin arka planini ve akibetini ele almak istedik” dedi.

Ortadogu’da yasanan olaylarin altinda yatan sebeplerin basinda petrol ve enerji kaynaklarinin geldigini belirterek konusmalarina baslayan Prof. Dr. Murat Çemrek, “Aslinda olaylara genis çerçeveden bakacak olursak dünya güç savaslarinin Ortadogu’da yasandigini görürüz. Dünya siyasetinde söz sahibi büyük ülkelerin bu bölgede var olan petrol, dogalgaz ve enerji kaynaklarina daha fazla sahip olmak adina verdikleri mücadeleden dolayi bölgeden kan ve gözyasi eksik olmuyor. Yasanan bu durum da en çok bu bölgede varligini sürdüren ülkeleri ve burada yasayan milletleri etkilemekte, bu sebeple milyonlarca insan hayatini kaybetmekte veya göç etmek zorunda kalmaktadir. “Arap Bahari” diye tabir edilen olaylarin bas göstermesiyle baslayan vesayet savaslari bu bölgedeki diger ülkelere de siçradi. Bölgede büyük güçlere hizmet eden terör örgütleri Islam adina savastiklarini iddia ederek Dünya kamuoyunun gözü önünde Müslüman kani akitmaktadir. Bölgedeki Iran-Amerika yakinlasmasi, Rusya’nin Suriye’de yasanan iç savasa ragmen Suriye yönetimine açik destek vermesi, Iran-Suudi Arabistan arasinda son dönemde yasanan gerilim bölgede dengelerin yeniden sekillendigini ve yeni güç savaslarinin yasandigini açikça ortaya koymaktadir. Bu gelismeler isiginda kutuplasmalarin artmasi ve yasanan gerilimler, Ortadogu’daki savas ortaminin uzun bir süre daha bitmeyecegini ve daha kanli olaylarin yasanacagina isaret etmektedir. Bölgede yasanan olaylar dünya üzerinde savaslarin çikmasina neden olan petrol fiyatlarinda da ciddi düsüslere sebep olmakla birlikte bu durum bazi ülkelerin büyük gelir kaybetmesi bazi ülkelerin ise gelir elde etmesi anlamini tasiyor. Özellikle Suudi Arabistan güçlü rezervleri ve düsük maliyeti sayesinde petrol fiyatlarindaki düsüse ragmen petrol satisini sürdürecegini ilan ederken, bu durum Rusya için ciddi bir tehlike arz ediyor. Rusya’nin petrol maliyetleri yüksek oldugu için petroldeki bu düsüsten ekonomik anlamda büyük zarar etmesinin yeni krizlere davetiye çikardigini da söyleyebiliriz. Ortadogu’da yasanan olaylar PKK ve DAES terör örgütleri vasitasi ile ülkemizde de yasatilmaya çalisiliyor; ancak devletimizin dirayeti ve milletimizin sagduyusu sayesinde bunda basarili olamiyorlar. Ortadogu cografyasi, sinirlari konusunda henüz dünyanin büyük güçleri tarafindan uzlasma saglanamayan bir bölge konumunda, o yüzden bu bölgedeki petrol ve enerji kaynaklari bitinceye veya buradaki kaynaklar degersizlesinceye kadar bu cografyada savasin sürecegi kanaatindeyim” ifadelerini kullandi.

Konferans, soru-cevap bölümü ve MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek’in günün anisina Prof. Dr. Murat Çemrek’e hediye takdimi ile son buldu.

17.01.2016

Önceki Haber Sonraki Haber