Haberler
“MÜSİAD’DA FRANSA İLE TİCARET KONUŞULDU"

 MÜSIAD Konya Subesi tarafindan mutat olarak düzenlenen Cuma Konferanslarina bu hafta MÜSIAD Paris Baskani Hakan Kalayci katilarak, Fransa’da is firsatlari hakkinda Konyali sanayici ve is adamlarina bilgiler verdi.

Konferansin açilis konusmasini yapan MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek, “ MÜSIAD olarak yurtiçinde 86 irtibat noktamiz, yurtdisinda 65 farkli ülkede toplamda 168 nokta ile hizmet veren büyük bir kurulusuz. Bu büyük ailenin Avrupa’daki en önemli irtibat noktalarimizdan biri de Paris. Ülkemizin Fransa ile ihracatini daha artirmak ve orada is firsatlarini MÜSIAD Paris Baskani Hakan Kalayci’dan dinleyecegiz” dedi.

MÜSIAD olarak Avrupa’da yeni ama hizla kurumlasmaya basladiklarini ifade ederek sözlerine baslayan MÜSIAD Paris Baskani Hakan Kalayci; “Fransa ile Türkiye arasinda 2014 sonu itibari ile 14 milyar dolarlik ticari hacim var. Orta vadede bu rakamlari 20 milyar dolara ulastirmak hedefindeyiz. Türkiye’nin 2023 hedefleri var bu hedeflere ulasmak için hem Fransa hem de diger Avrupa ülkeleri ile ihracatimizi daha da gelistirmemiz lazim.” dedi.

Avrupa ile ticaret yapmanin püf noktalarini anlatan Kalayci sözlerini söyle sürdürdü; “Bizim ticari parametrelerimizi gözden geçirmemiz, degistirmemiz ve agresif olmamiz gerekiyor. Tuttugunu koparan, atak, yenilige açik bir tarz gelistirmemiz lazim. Üretemezsek yerimizde sayacagiz. Bu yüzden üretmemiz ve kendimizi yenilememiz lazim. Iki üç firma bir araya gelerek konsorsiyum olusturuyor ve ticarette daha büyük isler alarak daha büyük kazanç saglayabiliyorlar. Takim oyununa alismamiz lazim. Paris siradan bir sehir degil. Dünyanin en çok turist alan sehri, ortalama 40 milyon turist aliyor ve Avrupa’da da öne çikan bir sehir. Fransa 65 milyon nüfusa sahip bir ülke. Türk arkadaslar etnik pazara yönelik is yapiyorlar yani Türkiye’den ne alirim ve Paris’teki Türklere ne satarim düsüncesindeler. Fransa’da 700-800 bin Türk var, bunun yaninda 64,2 milyon Fransiz var. Niye 64,2 milyon insana satacak ürün bulmuyoruz da 800 bin insana satacak ürünleri getiriyoruz. Bu bizim içinde kolaycilik oluyor. Ürünlerimizi yine Türkiye’den alalim ancak biraz daha kendimizi zorlayalim genis kitlelere ulastiralim. Türkiye’den ticaret ve sanayi odalari yogun bir sekilde Paris’e ziyaret düzenlemeye basladilar. Fransa’ya is yapmak isteyen MÜSIAD üyelerine her türlü kolaylik ve yardima açik olduklarini ifade eden Paris Baskani Kalayci, sözlerini söyle tamamladi;

“Biz bu cografyalarda neler yapabiliriz, neleri alip neleri satabiliriz, Kotalar gümrük mevzuatlari v.s. bunlari tek tek arastirilmasi gerekir. Biz sizlere bu konuda her türlü bilgiyi verebiliriz. Fransa ile is yapmak isteyen üyelerimize MÜSIAD Paris olarak her türlü yardima talibiz” dedi. 

Soru cevap bölümü ile devam eden programin sonunda MÜSIAD Konya Sube Baskani Lütfi Simsek’te program anisina Hakan Kalayci’ya hediyesini takdim etti.

Önceki Haber Sonraki Haber