Haberler
“Konya, Osmanlı Devleti’nin Çanakkale’sidir”

           MÜSIAD Konya Subesi tarafindan Mutat olarak düzenlenen toplantilarin 1219’cusuna bu hafta Yazar-Payitaht Abdülhamid Dizisi Konsept Danismani Selman Kayabasi konuk oldu. MÜSIAD Konya Subesi brifing salonunda gerçeklestirilen konferansta “Selçuklu’dan Günümüze Karatay’dan Abdülhamid’e Istiklal Mücadelemiz” konusu degerlendirildi. Konferansta çok sayida MÜSIAD ve Genç MÜSIAD üyesi katildi.

            Konferansin açilis konusmasini yapan MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, “Türkiye’nin bütün olumsuzluklara ragmen gerçeklesen yüzde 2,9 büyüme orani beklentimizin üzerinde olmustur. Açiklanan rakamlar gelecekle ilgili bütün ümitlerimizi yesertmistir. Inaniyoruz ki önümüzdeki dönemlerde daha da yüksek büyüme oranina ulasacagiz. Is dünyasi olarak araliksiz üretmeye ve güçlenmeye devam edecegiz. Hükümetimizden is dünyasini destekleyen reformlara ara vermeden devam etmesini bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Baskan Okka’nin konusmasinin ardindan konferansa geçildi. “Direnis  Karatay” adli tarihi romanini anlatan Yazar Selman Kayabasi, Anadolu  Selçuklu Devletinin son dönemi ve Osmanlinin kurulus hikâyesinin bilinmeyenlerini anlatmaya çalistigini kaydetti. Kayabasi, “1251 yilinda Emir Celaleddin  Karatay tarafindan kurulan  Karatay Medresesi’nden alan Direnis  Karatay, Mogollarin Anadolu’yu isgal ettigi dönemde, Anadolu direnisinin  Karatay Medresesi etrafinda örgütlenmesini anlatan tarihi romandir. Osmanli Devletinin güçlü bir imparatorluk olarak alti asirdan fazla dünya tarihine yön vermesinde Selçuklu’nun, Ahi teskilatinin ve  Karatay Medresesi’nde vücut bulan medrese kültürünün önemini anlattim. Anadolu’yu istila etmeye çalisanlarla sadece kiliçla savasilmayacagini, ilmin de bu savasta etkin bir rol oynayacagini görerek medrese kurmaya yönelen Emir Celaleddin  Karatay’in mücadelesini konu aldim” diye konustu.

Anadolu Selçuklu Dönemindeki medreselerin ayni dönemlerde insa edildigini belirten Kayabasi, “Ecdadimiz Çanakkale’de direnmeseydi, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurulacagi zemini bulamiyor olacaktik. Çanakkale’deki direnis bize yeni bir devleti hediye eden bir direnistir. Bunun aynisini Celalettin Karatay’nin Ahi Evran’in, Fatma Bacinin, Bâciyân, Ahiyan ve Gaziyan’in Konya’da o dönemin süper gücü olan Mogollara karsi direnisinde görüyoruz. Eger ki bu ekip, Konya ve Kayseri’de Mogollara karsi direnisinde basarisiz olsaydi, alti asirdir dünyaya hükmeden Osmanli Devleti, bu kadar kolay ve sistemli olarak kurulmayacakti. Haliyle ben Konya’ya Osmanli Devleti’nin Çanakkale’sidir diye degerlendiriyorum” dedi.

Yayinlandigi ilk günden beri izlenme rekorlari kiran Payitaht Abdülhamid dizisi hakkinda da bilgi veren Kayabasi, Osmanli Imparatorlugu’nun var olma mücadelesinin tarihe damgasini vurdugu ve 1876 yilinda çiktigi tahtta 33 yil kalarak, bu zorlu süreci ‘Ulu Hakan’ unvaniyla  taçlandiran Sultan Abdülhamid Han’in hayatinin aktarildigi söyledi. Kayabasi, “Payitaht Abdülhamid’in 13 yillik döneminde meydana gelen olaylar çerçevesinde Batili devletler “yeni yüzyili” kendileri için dizayn etmeyi arzularken, karsilarina dikilen yürekli adamin hikâyesi anlatilmaya çalisiyor” ifadelerini kullandi. 

Konferansin sonunda MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, Yazar Selman Kayabasi’ya hediye takdim etti.

Önceki Haber Sonraki Haber