Haberler
“KONYA, DÜNYA’NIN VERİ MERKEZİ OLACAK”

Genç MÜSIAD Konya Subesi tarafindan düzenlenen Tecrübe Paylasim Programlarinda bu hafta “Osmanli’nin Veri Merkezi Konya, Dünya’nin Veri Merkezi Oluyor” konusu ele alindi. Toplantiya konusmaci olarak katilan KOP Bölge Kalkinma Idaresi Baskani Ihsan Bostanci, katilimcilara KOP Bölge Kalkinma Idaresi çalismalari ve Veri Merkezleri Bölgesi Uygunluk Arastirmasi Projesi hakkinda bilgiler verdi.

MÜSIAD Konya Subesi Brifing salonunda gerçeklestirilen programin açilis konusmasini yapan Genç MÜSIAD Konya Sube Baskani Emre Babayigit, “Gerek ülkemizin gerekse de sehrimizin 2023 hedefleri hepimizin malumudur. Bu hedeflerin gerçeklestirilmesi ve sehrimizin gelecege hazirlanmasi için çalisma yürüten önemli kurumlar var. Bu hafta bizler de bu kurumlarin basinda gelen KOP Bölge Kalkinma Idaresi’nin çalismalari ve yeni projeleri hakkinda bilgiler almak istedik” dedi.

Kurum olarak temel amaçlarinin bölgedeki kamu yatirimlarinin planlamasini ve hayata geçirilmesini saglamak oldugunu, bunun yani sira özel sektör ve sivil toplum kuruluslarinin yürüttügü çalismalari da yakindan takip ettiklerini belirterek konusmalarina baslayan KOP Bölge Kalkinma Idaresi Baskani Ihsan Bostanci, “Ülkemizin 2023 hedeflerine ulasmasinin ve kalkinmasinin yolu aslinda bölgesel kalkinmadan geçmektedir. Bu noktada 2002 yilina kadar ülkemizde ekonomik açidan geri kalmis ve kalkinma hamlesini gerçeklestirememis bölgelerimizin ülkemiz için bir yük olarak görüldügü politika izlendigini üzülerek görüyoruz. Bu yanlis politika 2002 yilindan itibaren terk edilerek, her bölge ülkemizin kalkinma hamlesine katki saglayacak bir zenginlik ve deger olarak görülmeye, bu çerçevede ülkemizin tüm bölgelerini kapsayan projeler üretilmeye ve hayata geçirilmeye baslandi. 1989 yilinda bölgesel kalkinmayi harekete geçirmek amaciyla kurulan, ancak istenilen verim alinamayan GAP Bölge Kalkinma Idaresi Projesi’nin ilk eylem plani 2008 yilinda hazirlandi ve yürürlüge konuldu. Bu uygulamanin ciddi sonuçlar dogurmasiyla birlikte 2011 yilinda Konya, Karaman, Aksaray ve Nigde illerini kapsayan KOP Bölge Kalkinma Idaresi, ardindan Dogu Anadolu Bölgesi illerini kapsayan DAP Bölge Kalkinma Idaresi ve son olarak da Dogu Karadeniz Bölgesi illerini kapsayan DOKAP Bölge Kalkinma Idaresi kuruldu. Kurum olarak bizler de, bölgemizde kalkinmaya yönelik eylem planlari hazirlayarak, gerek kamu ve gerekse de özel sektör yatirimlarini koordine etmek üzere çalismalar yürütüyoruz. Bu dogrultuda ülkemizin özellikle son on yilda özel sektör destegiyle büyümesini de göz önünde bulundurdugumuzda özel sektör temsilcileri ile bundan sonra da daha fazla birlikte çalisma gayreti içerisinde olacagimizi belirtmek isteriz. Kurum olarak bölgemizi ve sehrimizi her alanda gelistirecek ve gelecege hazirlayacak projeler üretmeyi hedefliyoruz. Bölgemizin su sorununu çözmek amaciyla KOP Idaremiz bünyesinde yürütülen Mavi Tünel Projesi, bu sorunun çözülmesi adina her ne kadar önemli bir adim olsa da sorunu tam anlamiyla çözmeye yetmeyecektir. Bu nedenle sehir olarak özellikle tarim üretimi noktasinda suyu modern sulama yöntemleri kullanarak tasarruf etmek zorundayiz. Kömür ve yenilenebilir enerji konusunda ise sehrimizin ciddi potansiyeli var. Karapinar bölgesi, sahip oldugu kömür rezervlerinin kurulacak santrallerle islenmesi ile sadece sehrimizin ve bölgemizin degil, ayni zamanda ülkemizin de enerji merkezi haline gelecektir. Ülkemizin ekonomik gelismislik ve kalkinmislik açisindan en iyi durumda olan bölgesi süphesiz Marmara Bölgesi’dir; ancak devletimizin bölgeler arasi gelismislik farklarini en aza indirme ve topyekün kalkinma modelini benimsedigini göz önünde bulundurursak KOP Bölgesi bu anlamda enerji imkânlari, sanayi üretimi, ulasim kolayligi ve insan kaynagi ile yeni Marmara olma yolunda hizla ilerlemektedir” seklinde konustu.

Ayrica ülkemizde bulunan yirmi bes adet veri merkezinin tek çati altina toplanmasini amaçlayan Veri Merkezleri Bölgesi Uygunluk Arastirmasi Projesi’ne yönelik olarak yaptiklari çalismalar hakkinda da bilgi veren KOP Bölge Kalkinma Idaresi Baskani Ihsan Bostanci, “Dünya’daki veri miktari her iki yilda bir iki katina çikmaktadir. Bu artis da bu verilerin güvenli bir sekilde depolanabilecegi ve istenildigi zaman ulasilabilecegi veri merkezleri ihtiyacini da beraberinde getirmektedir. Ülkemiz de, bu merkezlere ihtiyaci günden güne artan ülkeler arasinda yer aliyor. Ilgili bakanligimiz tarafindan bu dogrultuda ülkemizin tüm verilerinin tek merkezde toplanmasina yönelik olarak Veri Merkezi Bölgesi olusturulmasi planlanmaktadir. KOP Bölge Kalkinma Idaresi olarak bizler de bu merkezin Konya’da kurulmasi için yogun çalisma yürütüyoruz. Yaptigimiz arastirmalara göre sehrimiz, deprem, sel gibi dogal afetlerin görülme sikliginin düsük olmasi, asayis açisindan güvenli olmasi, jeopolitik konumu ve arazi varliginin uygun olmasi, iletisim imkânlarinin genis olmasi gibi kriterler açisindan büyük avantaja sahip durumda. Ayrica Konya’nin Osmanli Devleti zamanindan günümüze kadar her dönemde güvenilir bir liman olarak görülmesi de elimizi güçlendiren etkenler arasinda. Hem kamu kuruluslarimizin hem de özel sektörümüzün verilerini depolayacak sekilde planladigimiz projenin sehrimize kazandirilmasi, sehrimizin ekonomisine ve gelisimine gerek dogrudan gerekse de dolayli yollardan katki saglamasi bakimindan önem arz etmektedir” ifadelerine yer verdi.

Programin sonunda Genç MÜSIAD Konya Sube Baskani Emre Babayigit, KOP Bölge Kalkinma Idaresi Baskani Ihsan Bostanci’ya günün anisina hediye takdim etti.

03.12.2015

Önceki Haber Sonraki Haber