Haberler
“KONYA – GABON ARASI İŞBİRLİĞİ KÖPRÜSÜ KURMALIYIZ”
MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek’in daveti üzerine kente gelen Gabon Büyükelçisi Hermann Immongault ve beraberindeki heyet, Konya sanayisi ve ticareti hakkinda bilgi aldi. Yatirim ve üretim yerlerini gezen Büyükelçi Hermann Immongault, Konyali sanayici ve is adamlarini Gabon’a davet etti. 
Gabon Büyükelçisi Hermann Immongault ve beraberindeki heyet Dr. Lütfi Simsek baskanliginda farkli sektörlerde fabrikalar ziyaret ederek yatirimlar ve üretimler hakkinda bilgi aldi. 
Gabon Büyükelçisi Hermann Immongault ile Afrika Büyükelçiler toplantisinda tanistiklarini ifade eden MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek, “Büyükelçi’nin ziyaretinden sonra Gabon ile Konya’mizin iliskileri bir seviye daha yükselecektir. Gabon, Büyükelçi Immongault sayesinde bizim ilgi alanimiza girdi. Bundan ticaret heyetlerimizi kurarak, Gabon’la is birligini artirmak için çaba sarf edecegiz. Bizim Gabon’a gidecegimiz gibi Gabon’dan gelecek heyeti de Konya’da agirlamaktan son derece memnun olacagiz. Konya, Afrika’nin birçok ülkesinin ihtiyacini giderdigi gibi Gabon’un ihtiyaçlarini da karsilayacagina inaniyorum. Tarim toplumundan sanayi toplumuna geçisini saglikli bir sekilde tamamlayan Konya, bu deneyimini Afrika ülkeleri ile paylasmaya hazirdir. Biz Gabon’la mevcut olan ticaretimizi artirmak için çaba sarf edecegiz. Konya nüfusu Gabon nüfusuna yakin bir sehirdir. Insanlari da birbirine yakin iki toplumdur. Afrika ile samimi ve dostane olarak ilgilenmek istiyoruz. Ziyaretin Gabon’la uzun süreli bir dostluga vesile olmasini temenni ediyorum” diye konustu.  
Baskan Dr. Lütfi Simsek’in davetinden büyük onur duydugunu ifade ederek konusmasina baslayan Büyükelçi Hermann Immongault’da, her iki ülke Cumhurbaskaninda toplumu yakinlastirmak istedigini ve bu yakinlasmanin birçok açidan zenginlige sebep olacagini söyledi. Büyükelçiligin yeni kuruldugunu ve ilk resmi ziyaretini de Konya’ya gerçeklestirdigini belirten Hermann Immongault, “Konya insani olarak degerlerin var oldugu bir sehir. Türkiye geneline baktigimizda Konya bize daha sicak gelmektedir. Gabon ile Türkiye’yi kiyasladigimiz zaman birçok ortak noktalarimiz var. Konya ile Gabon arasinda bir ticaret köprüsü olusturmaliyiz. Göstermis oldugunuz dostane yaklasimdan dolayi tesekkür ediyorum” ifadelerini kullandi.  
Gabon Büyükelçisi Hermann Immongault, daha sonra aksam yemeginde MÜSIAD Konya Subesi Yönetim Kurulu Üyeleri ve üyelerle bir araya geldi. Büyükelçi Immongault, Gabon’un sanayisi ve ekonomisi hakkinda bilgiler verdi. Baskan Simsek, Gabon’la iliskileri kuvvetlendirmek için MÜSIAD Ekonomik Iliskiler Komisyonunu (MEKIK) görevlendireceklerini söyledi. 
Baskan Dr. Lütfi Simsek, ziyaretin anisina Büyükelçi Hermann Immongault’a hediye takdim etti.    
 
 
Önceki Haber Sonraki Haber