Haberler
“KATMA DEĞERİ YÜKSEK, TEKNOLOJİK ÜRÜNLER ÜRETMELİYİZ”

Genç MÜSIAD Konya Subesi tarafindan düzenlenen Tecrübe Paylasimi Toplantilarinda Dis Ticaret ve Gümrükleme konusu masaya yatirildi. Toplantiya konusmaci olarak katilan Dr. Hakan Çinar gençlere dis ticaret ev gümrükleme konularinda aydinlatici bilgiler verdi. 

MÜSIAD Konya Subesi Brifing salonunda gerçeklestirilen programin açilis konusmasini yapan Genç MÜSIAD Konya Sube Baskani Emre Babayigit, “Sehrimizin 2023 yili hedefleri arasinda yer alan 15 milyar dolarlik ihracat hedefimize ulasmamiz için öncelikli konulardan biri de dis ticaret ve gümrükleme konusudur. Konyali firmalarimizin çogu dis ticaret konusunda bilinçli; ancak dis ticaret konusunda yetersiz olan veya dis ticareti bulunmayan firmalarimiz da mevcut. Sehrimiz için önem arz eden bu konuda bizler de hocamizin tecrübelerinden istifade etmek istedik” dedi.

Dünyada sözü geçen ülke olmanin, güçlü ekonomiye sahip olmaktan geçtigini belirterek sözlerine baslayan Dr. Hakan Çinar, “Ülkeler aslinda güçlü ekonomiye sahip olmak istiyorlarsa dis ticarete yani ihracata agirlik vermelidirler. Bu konuda dünyada söz sahibi olan ülkelere bakacak olursak, ihracat rakamlarinin çok yüksek oldugunu görürüz. Bu ülkelerin de ihracatta aslinda üründen ziyade marka sattigi da karsimiza çikar. Bu ülkeler ya katma degeri yüksek teknolojik ürünler satarlar ya da lisans, yazilim veya markanin kendisini satarlar. Amerika’ya bakacak olursak ihracatinin büyük kismini teknoloji ve bilisim agirlikli ürünlerin, Almanya’ya bakacak olursak ihracatinin büyük kismini otomotiv ürünlerinin olusturdugunu görürüz. Uluslararasi alanda söz sahibi hangi ülkeye bakarsak bakalim bu böyledir. Bizler de aslinda ülke olarak üründen ziyade marka, lisans, yazilim üreterek bunlari ihraç etme yoluna gidersek ülkemiz kisa zamanda büyük mesafeler kat eder. Yoksa ki markalasmadan, katma degeri yüksek teknolojik ürünler üretmeden yaptigimiz ihracatin ekonomimize büyük katkisi olmaz. Biz bu sekilde ihracat yapmaya devam edersek, tonlarca bugday veya tirlar dolusu tekstil ürünü satarak kazandigimiz dövizi yurtdisindan ithal ettigimiz birkaç adet teknoloji ürününe öderiz. Güçlü ekonomi cari fazla vermekle, bu da katma degeri yüksek ürünleri ihraç etmekle gerçeklesebilir” seklinde konustu.         

Ihracat konusunda gerek gümrük gerekse de lojistik konusunda dikkatli olunmasini vurgulayan Çinar, “Ihracat yapmak için vergi mükellefi olmak yeterlidir, yeter ki aliciyi bulun. Ancak sartlar sürekli degismektedir. Piyasayi sürekli takip etmemiz, günden güne degisen mevzuati ve belgeler hakkinda bilgi sahibi olmamiz gerekmektedir. Ülkeler arasinda ithalati ve ihracati yasak olan ürünler konusunda fikir sahibi olmaliyiz. Günümüzde her ne kadar ihracat yapacagimiz firmalarin mali bilgilerine ulasma imkanina sahip olsak da kendimizi güvence altina alacak her türlü tedbiri almaliyiz. Firmalarimizda dis ticaret birimleri kurulmasina ve profesyonel anlamda personel istihdam edilmesine özen göstermeliyiz. Ihracat yapma kapasitesine sahip olan firmalara bakacak olursak ister istemez ürünlerinde kaliteyi öne çikardigini görürüz. Bu da firmalari farkinda olmadan üretimde kalite anlayisi açisinda yukarilara tasir. Gümrükler ise ithalat ve ihracatin kontrol altinda tutularak giris ve çikislarin tamamen beyan usulüne göre yapilip yapilmadigini denetler. Gümrük konusunda da kesinlikle çok dikkatli ve titiz davranmaliyiz. Lojistik konusunda ise, ihracat veya ithalat yapmak üzere anlastigimiz firmalarla ürünlerin ulastirilmasi noktasinda ikileme taviz vermeyecek sekilde mutabakata varmali ve kesinlikle risk almamak adina nakliye sigortasi yaptirmaliyiz. Ülkemizin 500 milyar dolarlik ihracat hedefine gelecek olursak, hedef biraz zor görünse de ulasilamayacak bir hedef gibi görünmüyor. Öncelikle ülkemizde ihracat konusunda zihniyet degismeli ve katma degeri ileri teknoloji ürünlerinin üretilmesine öncelik verilmelidir” ifadelerine yer verdi. 

Programin sonunda Genç MÜSIAD Konya Sube Baskani Emre Babayigit, Dr. Hakan Çinar’a günün anisina hediye takdim etti. 

Önceki Haber Sonraki Haber