Haberler
“İNSANİ VE İSLÂMİ DEĞERLERİMİZE EN UYGUN EKONOMİK MODEL KATILIM EKONOMİSİDİR”

MÜSIAD Konya Subesi Cuma Konferanslarinin bu haftaki gündemi Iktisatta Yeni Boyut, Katilim Ekonomisi ve Insan Kiymetleri konusu oldu. Programa konuk olarak katilan Albaraka Türk Katilim Bankasi Genel Müdür Yardimcisi Temel HAZIROGLU katilimcilara katilim ekonomisi ve günümüz ekonomi sistemleri hakkinda ayrintili bilgiler verdi.

Konferansin açilis konusmasini yapan MÜSIAD Konya Subesi Yönetim Kurulu Üyesi Av. Mehmet Ali Özbugday, “Katilim ekonomisi ve katilim bankaciligi konusu sanayici ve isadamlari olarak üzerinde sikça durdugumuz bir konu. Faiz konusu dinimizce kesin olarak yasaklandigi için içerisinde faizin hiçbir sekilde yer almadigi bankacilik sistemi ve buna dayali ekonomik modeller bizleri çok yakindan ilgilendiriyor. Bizler de bu haftaki konferansimizda bu sistem hakkinda ayrintili bilgiler almak istedik” dedi.

Bankacilik sisteminin ekonominin temeli degil; aksine sadece bir uygulama alani oldugunun altini özellikle çizerek katilimcilara bilgiler veren Temel Haziroglu, “Islam dininin mensuplari olarak hepimiz hayatimizi dinimizin emrettigi ölçülerde idame ettirmek, hayatimizin her anini, yaptigimiz her isi dinimizin çizdigi kurallar çerçevesinde sekillendirmek zorundayiz. Bu durum günlük yasantimizda, is hayatimizda, ekonomimizde ve finans sistemimizde de böyle olmak zorunda. Bu noktada ekonomimizin ve finans sistemimizin de günümüz kapitalizm anlayisinin tam aksine dinimizin çizdigi kurallar dogrultusunda sekillendirilmesi için bizlere büyük sorumluluklar düsüyor. Bu da ancak yeni Islami ekonomik modeller gelistirmekle mümkün olacaktir. Müslümanlar olarak bunu gerçeklestirmek ve insanliga yeni bir söz söylemek adina üç temel anlayis üzerinde sürekli arayis içinde olmamiz gerekiyor. Bunlardan birincisi insan ve hayat anlayisi (Esrefi Mahlûkat), ikincisi toplum anlayisi (Islam Milleti), üçüncüsü de esya ve dünya anlayisi (Emanet-Soyut Sahiplik)dir. Müslümanlar olarak bu dogrultuda Islami ve insani degerlerimize uygun olacak sekilde yeni anlayislar gelistirmeye ve sorumluluk almaya ihtiyacimiz var. Bu degerlere uygun olarak hareket edebilmek adina da bizim en büyük rehberimiz yüce dinimiz Islam ve kitabimiz Kur’an-i Kerim olmalidir. Kit kaynaklarla, insanlarin sinirsiz ihtiyaçlarinin giderilmesi seklinde tanimlanan modern iktisat kavrami Islami Iktisat Modeli ile uyusmamaktadir. Sinirsiz istek ve ihtiyaç, normal insanin degil azgin ve hazci insanin, kit kaynak ise dünyayi mülk olarak gören maddeci insanin tanimi olacagi için biz Müslümanlarin öncelikle ekonomi ve iktisat kavramlarina yeni tanimlar getirmek, insanca ve hakça bir anlayis ortaya koymak zorundayiz. Kapitalist ve sosyalist bir anlayisla hareket eden günümüz ekonomi ve finans sisteminin temeli faize dayanmaktadir. Bu durumun degismesi için içerisinde faizin olmadigi yeni bir Islami Ekonomi Modeli gelistirmek ve bunu da acilen hayata geçirmek zorundayiz. Bizim artik, insani kaynak, dünyayi mülk olarak gören iktisat zihniyetine karsi çikan, isi insanin hayata istiraki olarak gören, hayatin bütününü ele alan, tüm ahlaki, hukuki, sosyal, toplumsal, kültürel ve iktisadi alanlarini kapsayan ve kusatan bir katilim felsefesi ve Müslümanca bir tavir gelistirmemiz gerekmektedir. Islam Dünyasi olarak bir an önce insani hayata katan, üretmeye tesvik eden, adil paylasimi öngören, kapitalist sistemin dayatmasina karsi çikan katilim ekonomisi modeline geçmeliyiz; çünkü paranin degil insanin, üretimin, sosyal adaletin ve adil paylasimin hayat bulacagi, insanliga yaratilis gayesini ve varlik amacini idrak ettirecek tek çözüm yolu katilim ekonomisidir” ifadelerini kullandi.

Konferans, soru-cevap bölümü ve MÜSIAD Konya Subesi Yönetim Kurulu Üyesi Av. Mehmet Ali Özbugday’in günün anisina Temel Haziroglu’na hediye takdimi ile son buldu. 

20.03.2016

Önceki Haber Sonraki Haber