Haberler
“HELAL YOLLARLA YAPILAN TİCARET MÜSLÜMANLAR İÇİN İBADETTİR”

MÜSIAD Konya Subesi Cuma Konferanslarinda bu hafta Günümüz Ticari Meselelerine Fikhi Yorumlar konusu masaya yatirildi. Konferansa konusmaci olarak katilan Prof. Dr. Hamdi Döndüren isadamlarina faiz, kredi, kredi kartlari ve bankacilik faaliyetleri ile ilgili açiklamalarda bulundu.

Toplantinin açilis konusmasini yapan MÜSIAD Konya Sube Baskan Vekili Mehmet Ali Korkmaz, “Hepimiz ticaretle ugrasan insanlariz ve is hayatinda pek çok sorunla karsilasiyoruz. Islam dinine mensup isadamlari olarak, ticaret hayatimizda dikkat etmemiz gereken en önemli konu kazancimizin helal yollarla elde edilmesidir. Bu noktada bizler de bu hafta ticari faaliyetlerimizle ilgili konulari fikhi yönden degerlendirmek istedik” dedi.

Allah’in rizasi gözetilerek yapilan ticaretin ve çalismanin ibadet oldugunu vurgulayarak konusmalarina baslayan Prof. Dr. Hamdi Döndüren, “Müslümanlar olarak hayatimizin her aninda oldugu gibi ticaret hayatimizi da Islami esaslara göre düzenlemek zorundayiz. Müslümanlar olarak ticaret hayatimizda da kilavuzumuz Yüce Kitabimiz Kur’an-i Kerim ve Peygamber Efendimizin Sünneti olmalidir. Dini hassasiyeti olan isadamlarimizin ayni zamanda dini konularda da bilgi sahibi olmalari gerekmektedir. Günümüz ticari hayatinda faiz konusu ile her an karsi karsiya kalabiliyoruz, bu nedenle ticaret yaparken helal ve haram konularina çok dikkat etmeliyiz. Insanlarin temel geçim kaynagi olan mallarin gereginden fazla stoklanmasi ve gereginden fazla stokta bekletilerek piyasayi darda birakacak noktaya gelmesiyle birlikte asil fiyatinin çok daha üzerinde satisinin yapilmasinin yasak oldugu bir dinin mensuplari olarak ekonomik hayatimizda dikkat etmemiz gereken pek çok konu vardir. Bunlarin basinda ise faiz konusu gelmektedir. Faiz, çok dikkat etmemiz ve Müslümanlar olarak kesinlikle uzak durmamiz gereken bir konudur. Dinimizin kesin hükümlerle yasakladigi faiz konusu günümüz ticaret hayatinda is adamlarimizin karsisina sikça gelmektedir. Içerisine faiz bulasmamis, her yönüyle helal yollardan elde edilen kazanç, Müslümanlar olarak bizleri hem bu dünyada hem de ahiret dünyamizda mutluluga eristirecek ve kazancimizi artiracak en önemli etkendir. Müslüman tacirler olarak ticaretimizi Peygamber Efendimizin hassasiyeti ile yapmak zorundayiz. Günümüz tüccarlarinin ticari faaliyetlerini sürdürürken en fazla karsi karsiya geldikleri bir diger konuda bankacilik islemleridir. Bu noktada iki tür uygulama mevcut. Birincisi kapitalist sistemin özelliklerini tasiyan ve faizle çalisan bankalar, ikincisi de Islami esaslara dayanan katilim bankalaridir. Katilim bankaciligi konusunda Islam ülkelerinde ciddi çalismalar yapiliyor. Katilim bankaciligi Islami esaslari temel alan, ticari faaliyetlerin faize bulasmadan sürdürülmesini amaçlayan bir sistem olarak karsimiza çikmaktadir. Günümüzde katilim bankalari bireysel emeklilik, konut, isyeri, araç ve ticaret mali alimi gibi pek çok konuda hizmet vermektedir. Katilim bankaciligi konusunda devletimizin de çalismalari mevcut. Yeni dönemde devletimizin öncülügünde Islami esaslara göre hizmet veren bankacilik faaliyetlerini de görmemiz mümkün olacak. Bütün bunlarin yani sira Islam ülkelerinde yeni bir Islami ekonomik sistem arayislari da devam etmektedir. Bu arayis içinde bulundugumuz faizle çalisan bankacilik ve finans sistemi dini hassasiyeti olan isadamlarimiza hitap etmemesinden kaynaklanmaktadir. Bu sebeple tüm yönleri ile helal, faizin girmedigi bankacilik ve finans sistemi üzerinde de çalismalar yürütülmektedir” ifadelerine yer veridi.

Konferans soru-cevap bölümü ve MÜSIAD Konya Sube Baskan Vekili Mehmet Ali Korkmaz’in günün anisina Prof. Dr. Hamdi Döndüren’e hediye takdimi ile son buldu.

18.10.2015 

Önceki Haber Sonraki Haber